En nyt tiennyt mihin palstalle laitan, niin laitoin sitten tänne ja itsetuntoon.
Eli, mä haluaisin tehdä enemmän. Mä haluaisin olla avuksi, ja että mun vanhemmat olis musta ylpeitä, en halua olla taakka. Haluaisin vaikkapa laittaa tiskit ja pyykit tai imuroida koko talon. Mutta yksinkertaisesti joko läksyissä menee loppupäivä, tai olen niin väsynyt ettei mikään tunnu onnistuvan. Mun elämä on tällä hetkellä aika veemäistä (tällä tarkoitan sitä, että ihmissuhteissa ei kaikki ole ihan kohillaan koulussa). Oon ihan hyvä koulussa, yleensä numerot sellasta 8-9 luokkaa, opiskelen mahdollisimman ahkerasti ja hyvin. Mutta miksi mulla sitten on huono omatunto? Tuntuu että oon vaan taakkana, jos en tee mitään ja tarvitsen esim. rahaa uusiin rintsikoihin (omistan yhdet, tai on yhdet varalla mutta ne on huonot) tai farkkuihin (omistan tasan yhdet). Ja muutenkin, koko ajan tuntuu että mun pitäis ansaita mun ruoka tai huone tai vaatteet tai puhelin. Omatunto soimaa koko ajan, tuntuu vaan et oon taakka. Mitä voisin tehdä? Aika ei aina läheskään riitä kotitöihin. Viikonloppuisin kyllä, muttei muuten oikeastaan. Pääsen kolmelta koulusta, läksyihin menee 1-2 tuntia, sitten ruoka, ja/tai n. tunti aivopesua ja rentoutumista lukemalla. Tänään pitää kylläkin lukea bilsan kokeeseen. Sitten yleensä katson teeveestä suosikkisarjan, sit koululaukku ja vaatteet seuraavaksi päiväksi, suihku muut hygieniajutut ja sit nukkuun. Sama rumba uudestaan. Perjantaisin yleensä imuroin/siivoan oman huoneeni.
Mun omatunto soimaa ihan sikana koko ajan, auttakaa! Trollit kuuseen, kiitos vastauksista.
Jollakulla sama tunne?
10
106
Vastaukset
- taakkatyttö 98
Ja lisättäkööt, etten ole koskaan mankumassa rahaa tai muutakaan ilman oikeaa tarvetta, eli en ole mikään APUA PAKKO SAADA MEIKKIVOIDE TAI MÄ KUOLEN -pissistyyppi
- poika19981998
Moi!
Oon ite 14wee poika ja mul on aika paljon samoja tunteita. Yritän aina tehä kaikkia kotitöitä mut en jotenki vaa jaksa ja sitte chillaan vaa kotona koko päivän enkä näe hirveesti kavereitani. Läksyissä meni ennen aina väh tunti, mut nyt oon vähän rajottanu ja teen läksyt aika nopeeta. Keskiarvo oli 8.5, nyt varmaa laskee ku en jaksa opiskella >:) Sun vanhempien KUULUU ruokkia, huolehtia yms. saahanhan ne lapsilisääki. Mut tsemppiä!! Toivottavasti pärjäilet :)- hopolopopoju
arvaa mitä: mä haluaisin tehdä enemmän.
Mä haluaisin olla avuksi, ja että mun
vanhemmat olis musta ylpeitä, en
halua olla taakka. Haluaisin vaikkapa
laittaa pikkusisko nukkumaan tai luututa
koko laavun. Mutta yksinkertaisesti
joko läksyissä menee loppupäivä,
tai olen niin väsynyt ettei mikään
tunnu onnistuvan. Mun elämä on
tällä hetkellä aika veemäistä (tällä
tarkoitan sitä, että ihmissuhteissa ei
kaikki ole ihan kohillaan koulussa).
Oon ihan hyvä koulussa, yleensä
numerot sellasta 8 -9 luokkaa,
opiskelen mahdollisimman
ahkerasti ja hyvin. Mutta miksi mulla
sitten on huono omatunto? Tuntuu
että oon vaan taakkana, jos en tee
mitään ja tarvitsen esim. rahaa
uuteen leipään (omistan yhden,
tai on yksi varalla mutta se on
homeessa) tai farkkuihin (omistan
tasan yhdet). Ja muutenkin, koko
ajan tuntuu että mun pitäis ansaita
mun elämä tai vanhemmat tai ilo tai
nämä kirjastot josta kirjoitan. Omatunto soimaa koko
ajan, tuntuu vaan et oon taakka.
Mitä voisin tehdä? Aika ei aina
läheskään riitä kotitöihin.
Viikonloppuisin kyllä, muttei
muuten oikeastaan. Pääsen
kolmelta koulusta, läksyihin menee
1-2 tuntia, sitten ruoka, ja/tai n.
tunti aivopesua ja rentoutumista
käpylehmillä. Tänään pitää kylläkin
lukea bilsan kokeeseen. Sitten
yleensä kuuntelen mun isän
suosikkitarinan, sit koululaukku ja
vaatteet seuraavaksi päiväksi
muut hygieniajutut ja sit
nukkuun. Sama rumba uudestaan.
Perjantaisin yleensä puhdistan laavuni. - taakkatyttö 98
Kiitos vastauksesta! Jotenkin rauhottavaa kuulla etten oo ainoa, mut toivon et sullaki olis parempi mieli. Kiitos vastauksesta, tosi paljon :)
- hopolopopoju
taakkatyttö 98 kirjoitti:
Kiitos vastauksesta! Jotenkin rauhottavaa kuulla etten oo ainoa, mut toivon et sullaki olis parempi mieli. Kiitos vastauksesta, tosi paljon :)
Ihan tiedoks vaan... Mä kopioin koko jutun sun tekstisä...
- taakkatyttö 98
hopolopopoju kirjoitti:
Ihan tiedoks vaan... Mä kopioin koko jutun sun tekstisä...
kiitin kylläkin tota sua edeltävää... tajusin kyllä että oot muokannu vaan mun jutun
- mukko
trolol
- mukko
Vittu tossa jutussa oo mitään järkee oo onnellinen ettei tartte tehä mitään ite sekin aika joskus tulee :D
- mukko
Ei ku oikeesti ole nyt vielä onnellinen muuta ei voi sanoa
- eorjes
Puhu vanhemmillesi vaikka tästä, ehkä se helpottaa että he tietävät että haluaisit tehdä enemmän ;)
Ja AIVAN varmasti he vain sanoo että sun ei tartte murehtia :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17513388
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585483Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454910Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493699Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402833Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282032Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1191783Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3711693Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371515