Palkkaneuvottelut edessä. Työ on normaalia myyntityötä, perustuen pohjapalkkaan ja provisioon. Mitä mieltä olette 1100 euron pohjapalkasta ja provisio tietyn myyntimäärän ylittävältä osalta. Provisio%:n saanen sellaiseksi että keskimäärin palkka olisi noin 2200 - 2500 tienoilla. Ja niinkuin provisiopalkkauksessa odotetaan, niin mehut kun puristetaan paremmin, niin pyrkimys tietysti nostaa myyntiä paremman palkan toivossa. Nyt huolestuttaa kuitenkin kausivaihtelut jossa voi hyvinkin käydä niin että joku kuukausi tipahdetaan pelkälle pohjapalkalle. Samoin loma-ajan tienestit täytyy paiskia etukäteen. Eli käytännössä lomakk:na ja/tai loman jälkeisellä kk:lla ei ehdi myyntiä kertyä. Entäs sitten jos sattuu sairastumaan tai katkasee koipensa tms. ja joutuu pitemmälle sairaslomalle. Sitten se vasta ongelmaia tulee kun odottamatta tulot tipahtaa. Lähinnä haluaisin kuulla pientä galluppia kuinka yleistä on nuo matalat pohjapalkat tai kohtuulliset pohjapalkat ja millä aloilla.
paljonko pohja ja provisio myyntityöstä
2
3038
Vastaukset
- satu
Minä alan myymisestä on kyse? Oletko alalle kouluttautunut vai ns kylmä kaveri? Näkisin että systeemisi on hyvä, pohjapalkkasi on kuitenkin sen verran hyvä,että pääset ihan mukavaan vauhtiin. Itse olen myyntiedustajana pienemmällä pohjapalkkauksella kuin sinä.
- Myyntitykki
Pohjapalkka "kulukorvaus" on 1000 euroa kuukaudessa. Palkkani muodostuu siten, jotta kertynyt provikka kulukorvas = kertynyt ansio, josta puolet maksetaan palkkana ja puolet km ja päivärahakorvauksina. Kulut maksan itse eli yöpymiset, puhelin ja autokulut.
Jos olet palkkatyösuhteessa, etkä itsenäisenä edustajana, niin loma-aikasi palkka lasketaan keskimääräisen palkkasi mukaan, eikä näin ollen sinun tarvitse etukäteen lomarahaasi säästää. (tai näin ainakin meillä)
Kysymyksesi sattui osuvasti, että mitäs jos sattuu katkaisemaan koipensa, sillä minä katkaisin koipeni keväällä ja olin 6 viikkoa sairaslomalla. Sairasajan palkka laskettiin palkkaosuuden mukaan ja ihan hyvin pärjäsin.
Periaatteessa pohjapalkalla ei ole mitään merkitystä, koska myyntimahdollisuuksien on oltava niin hyvät että huonoimpaankin aikaan ansaitset riittävästi. Jos työhaastattelussa puhelet sellaisia, jotta on hyvä kun on pohjapalkka, niin saattaa olla ettet pääse töihin ollenkaan, koska työnantaja voi ajatella, jotta jaa, ajatteleekohan tuo ettei se saa mitään myydyksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1572558Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658