Jos on terkan luvallisia poissaoloja niin eihän mua voi heittää pellolle? :(
Melkein 100 poissaoloa tullut tänä vuonna kun olen ollut (ihan oikeasti) kipeä.
Kukaan opettaja/kanslisti ei ole kyllä valittanut vielä mitään mutta pelkään...
Onko jo ihan hirveästi liikaa? Viime lukuvuonna oli muistaakseni kolmena päivänä kipeä ja nyt olen ollut n. 20 päivää.
Kuis muilla?
Melkein 100 poissaoloa tullut tänä vuonna kun olen ollut (ihan oikeasti) kipeä.
Kukaan opettaja/kanslisti ei ole kyllä valittanut vielä mitään mutta pelkään...
Onko jo ihan hirveästi liikaa? Viime lukuvuonna oli muistaakseni kolmena päivänä kipeä ja nyt olen ollut n. 20 päivää.
Kuis muilla?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä menee niin, että jos on kurssilta enemmän kuin kolme poissaoloa, niin joutuu tekemään jonkin ylimääräisen esseen tai vastaavan. Kurssi voi jäädä kesken jos poissaoloja tulee liikaa, kolme on kuitenkin vielä kohtuuden rajoissa.
Tuskin koulusta erotetaan poissaolojen vuoksi. En ole kyllä perehtynyt asiaan, että miten käy jos opiskelija ei läpäise lainkaan kursseja.
Joo meilläkin saa olla 2 luvatonta (!!) poissaoloa, kolmannesta joutuu tekemän jotain ekstraa.
Olen kyllä päässyt kaikista kursseistani läpi, mutta pelkään että joku tulee ruikkaamaan jotain, vaikka olen ihan oikeasti ollut tänä vuonna tosi paljon kipeä.
Varmaan murehdin turhaan... Toivottavasti.
Enpä tiedä, riippunee vähän koulun periaatteista. Minä olen lukiosta jo päässyt muutama vuosi sitten, mutta meillä poissaolo oli poissaolo, oli syy mikä tahansa. Opettajasta riippui myös mahdollisuus korvata poissaolot jollain esseillä tms.. Ja aikoinaan vanhempi veljeni sairastui pahaan keuhkokuumeeseen keväällä ja joutui olemaan pois koulusta muistaakseni pari, kolme viikkoa (oli siis ihan teho-osastollakin). Sitten sai vaan hylsyt kaikista kursseista, kun sattui olemaan joku tenttiviikkokin siinä: ei mitään korvaavia tehtäviä, sanottiin vaan että ensi vuonna tervetuloa... Veli meni sitten seuraavana vuonna armeijaan ja aloitte sen jälkeen amiksen, kun lukiosta ei ollut jäänyt paljon paskaakaan käteen ekalta vuodelta.