APEX

närkästynyt

Jouduin käyttämään koiraani Malmin eläinklinikka Apexissa ison operaation vuoksi. Hoitajat siellä oli suoraan sanottuna pönttöjä! Onko tiskin takana olevilla avustajilla minkään valtakunnan koulutusta?? Yhden avustajan kanssa juttelin kasvotusten operaatioon liittyen ja kahden kanssa puhelimessa. Tuntui siltä ettei heillä kellään ollut tietämystä lääkkeistä, niiden vaikutuksista tai operaation jälkeisestä jälkihoidosta.. Ihmettelen suuresti!!
Meidän paikkakunnan eläinklinikalla taasen pieneläinhoitajilla tuntuu olevan lähes yhtä hyvä tieto/taito kun lääkäreilläkin, heille nostan hattua! He tietävät aina kaikkeen vastauksen muilta kysymättä.

3

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pienempi parempi

      Minäkin olen törmännyt samaan ilmiöön, tosin Jyväskylässä. Vakkarilääkäri, joka ei ole edes tohtori vaan lisensiaattiasteelle jäänyt, osaa neuvoa ja tutkia paljon paremmin kuin suuremman klinikan koko henkilökunta yhteensä. Suuremmalla klinikalla kukaan ei tunnu olevan kunnolla perillä mistään ja vaikutelma on äärimmäisen sekava.

    • Realisti1

      Ei niiden eläintenhoitajien saatika kassahenkilöiden kuulukaan tietää sellaisia asioita joiden oppimiseen eläinlääkärillä kuuluu 6 vuotta ( kokemusvuodet töissä). Mun mielestä on vaan hyvä asia, että nykyajan ihminen uskaltaa sanoa, että "en tiedä, mutta tarkistan." Paljon pahempaa olisi ollut, jos sinua olisi neuvottu ja myöhemmin selviäisi, että kyseinen henkilö ei edes osannut neuvoa oikein.

    • tyrmistynyt

      Olin Apexissa joskus kissani kanssa ja sama tunne jäi, eivät tuntuneet tietävän ainakaan kissoista mitään. Nyt tuttuni oli koiran kanssa ja täysin välinpitämätöntä toimintaa siellä on, suorastaan rahastusta. Lopulta kun tyritään eikä potilas enää kiinnosta niin tuomio "parasta lopettaa eläin".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      72
      4757
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      72
      4634
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2977
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      76
      2883
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      22
      2226
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      59
      2015
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      16
      1707
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1513
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      112
      1399
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1298
    Aihe