Ostokset Dublinissa

syyskuu

Kannattaako käydä katsomassa Dublinin ostoskadulla mitä siellä on tarjolla? tarkoitan lähinnä vaateostoksia. Menossa syyskuun alussa.

7

3183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turist-i

      Dublinissa on isoin New Look, aivan loistavia vaatteita ja KENKIÄ. Penneysillä kaikki on halpaa, puolet henkkamaukan hinnoista ja valikoimaa, miehsitä, lapsista, naisista kodinpuoleen. Pari mukavaa "turkkilaisen-oloista" pikkuliikettä, joista saa erilaisia, kivojakin vaatteita kohtuuhinnalla. Ei ne liikkeet nyt niiiin erikoisia ole.

      Kannattaa myös käydä St.Stephen's Greenin lähellä olevassa ostoskeskuksessakin. Matkaroinaa saa ostettua Carrolsista, joita on joka toisessa kadunkulmassa ;)

      Jos haluat shoppailla merkkivaatteita, me mentiin Dublinista junalla Kildareen, ei maksanut paljoa. Juna-asemalta menee suoraan pikkubussi Kildare Villageen, jossa on brändiä Calvin Kleinistä Hollisteriin. Kannattaa katsoa!

      • ketjun aloittaja

        En etsi mitään halpaa eli se ei ole ykköskriteeri. Tiedän että tweed on irlannin erikoisuus, se kiinnostaa. Mitään henkka-maukka-kauppaa en ahe, en käy niissä kotimaassakaan. Ei mysökään matkamuistoja, niitä ei meille ostella.


    • Kiinnostunut3

      Onko Dublinissa tai lähistöllä kauppakeskuksia tai mille alueille kaupat keskittyvät?

      Onko julkinen liikenne toimiva vai pitääkö käyttää taxia?

    • 14+10

      On keskustassa vaikka mitä ja taxit on halpoja/luotettavia.

      • keväällä dubliniin

        Osaisitko sanoa hintaosviittaa taksin käytölle? Jossakin luki, että olisi kallista ajella taksilla...
        Kiva olisi käydä Dublinin nähtävyydet läpi, ei ainoastaan ne kävelymatkan päässä olevat.


      • Irkkutar81
        keväällä dubliniin kirjoitti:

        Osaisitko sanoa hintaosviittaa taksin käytölle? Jossakin luki, että olisi kallista ajella taksilla...
        Kiva olisi käydä Dublinin nähtävyydet läpi, ei ainoastaan ne kävelymatkan päässä olevat.

        6 kertaa Irlannissa käyneenä voin kertoa, että taksilla kulku on halvempaa mitä Suomessa. Luas-junalla vaiko metrolla meno maksaa 6 euroa eikä bussit maksa nekään paljoa ja tuolla 6 eurolla voi matkustella niillä koko päivän.
        Kauppakadut sijaitsevat Henry Streetillä (Dublinin pohjoispuoli) ja Grafton Streetillä (Dublinin eteläpuoli). Grafton Street sijaitsee Trinity Gollegen "alapuolella".


    • Hmmm198

      Ei osta henkamaukkaa, mutta sitten kyselet taksin hintaa :O Öö, onko sulla rahaa vai ei

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      59
      5603
    2. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      84
      4394
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      78
      3686
    4. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      62
      3373
    5. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      102
      3362
    6. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      10
      3090
    7. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      111
      2858
    8. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      64
      2307
    9. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      131
      2290
    10. Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti

      Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit
      Tv-sarjat
      34
      1851
    Aihe