Kannattaako käydä katsomassa Dublinin ostoskadulla mitä siellä on tarjolla? tarkoitan lähinnä vaateostoksia. Menossa syyskuun alussa.
Ostokset Dublinissa
7
3041
Vastaukset
- turist-i
Dublinissa on isoin New Look, aivan loistavia vaatteita ja KENKIÄ. Penneysillä kaikki on halpaa, puolet henkkamaukan hinnoista ja valikoimaa, miehsitä, lapsista, naisista kodinpuoleen. Pari mukavaa "turkkilaisen-oloista" pikkuliikettä, joista saa erilaisia, kivojakin vaatteita kohtuuhinnalla. Ei ne liikkeet nyt niiiin erikoisia ole.
Kannattaa myös käydä St.Stephen's Greenin lähellä olevassa ostoskeskuksessakin. Matkaroinaa saa ostettua Carrolsista, joita on joka toisessa kadunkulmassa ;)
Jos haluat shoppailla merkkivaatteita, me mentiin Dublinista junalla Kildareen, ei maksanut paljoa. Juna-asemalta menee suoraan pikkubussi Kildare Villageen, jossa on brändiä Calvin Kleinistä Hollisteriin. Kannattaa katsoa!- ketjun aloittaja
En etsi mitään halpaa eli se ei ole ykköskriteeri. Tiedän että tweed on irlannin erikoisuus, se kiinnostaa. Mitään henkka-maukka-kauppaa en ahe, en käy niissä kotimaassakaan. Ei mysökään matkamuistoja, niitä ei meille ostella.
- Kiinnostunut3
Onko Dublinissa tai lähistöllä kauppakeskuksia tai mille alueille kaupat keskittyvät?
Onko julkinen liikenne toimiva vai pitääkö käyttää taxia? - 14+10
On keskustassa vaikka mitä ja taxit on halpoja/luotettavia.
- keväällä dubliniin
Osaisitko sanoa hintaosviittaa taksin käytölle? Jossakin luki, että olisi kallista ajella taksilla...
Kiva olisi käydä Dublinin nähtävyydet läpi, ei ainoastaan ne kävelymatkan päässä olevat. - Irkkutar81
keväällä dubliniin kirjoitti:
Osaisitko sanoa hintaosviittaa taksin käytölle? Jossakin luki, että olisi kallista ajella taksilla...
Kiva olisi käydä Dublinin nähtävyydet läpi, ei ainoastaan ne kävelymatkan päässä olevat.6 kertaa Irlannissa käyneenä voin kertoa, että taksilla kulku on halvempaa mitä Suomessa. Luas-junalla vaiko metrolla meno maksaa 6 euroa eikä bussit maksa nekään paljoa ja tuolla 6 eurolla voi matkustella niillä koko päivän.
Kauppakadut sijaitsevat Henry Streetillä (Dublinin pohjoispuoli) ja Grafton Streetillä (Dublinin eteläpuoli). Grafton Street sijaitsee Trinity Gollegen "alapuolella".
- Hmmm198
Ei osta henkamaukkaa, mutta sitten kyselet taksin hintaa :O Öö, onko sulla rahaa vai ei
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1266683MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny575773Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.854477NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun954390Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1564210Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.861516- 3851407
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301315- 811307
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411084