Ostokset Dublinissa

syyskuu

Kannattaako käydä katsomassa Dublinin ostoskadulla mitä siellä on tarjolla? tarkoitan lähinnä vaateostoksia. Menossa syyskuun alussa.

7

2866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turist-i

      Dublinissa on isoin New Look, aivan loistavia vaatteita ja KENKIÄ. Penneysillä kaikki on halpaa, puolet henkkamaukan hinnoista ja valikoimaa, miehsitä, lapsista, naisista kodinpuoleen. Pari mukavaa "turkkilaisen-oloista" pikkuliikettä, joista saa erilaisia, kivojakin vaatteita kohtuuhinnalla. Ei ne liikkeet nyt niiiin erikoisia ole.

      Kannattaa myös käydä St.Stephen's Greenin lähellä olevassa ostoskeskuksessakin. Matkaroinaa saa ostettua Carrolsista, joita on joka toisessa kadunkulmassa ;)

      Jos haluat shoppailla merkkivaatteita, me mentiin Dublinista junalla Kildareen, ei maksanut paljoa. Juna-asemalta menee suoraan pikkubussi Kildare Villageen, jossa on brändiä Calvin Kleinistä Hollisteriin. Kannattaa katsoa!

      • ketjun aloittaja

        En etsi mitään halpaa eli se ei ole ykköskriteeri. Tiedän että tweed on irlannin erikoisuus, se kiinnostaa. Mitään henkka-maukka-kauppaa en ahe, en käy niissä kotimaassakaan. Ei mysökään matkamuistoja, niitä ei meille ostella.


    • Kiinnostunut3

      Onko Dublinissa tai lähistöllä kauppakeskuksia tai mille alueille kaupat keskittyvät?

      Onko julkinen liikenne toimiva vai pitääkö käyttää taxia?

    • 14+10

      On keskustassa vaikka mitä ja taxit on halpoja/luotettavia.

      • keväällä dubliniin

        Osaisitko sanoa hintaosviittaa taksin käytölle? Jossakin luki, että olisi kallista ajella taksilla...
        Kiva olisi käydä Dublinin nähtävyydet läpi, ei ainoastaan ne kävelymatkan päässä olevat.


      • Irkkutar81
        keväällä dubliniin kirjoitti:

        Osaisitko sanoa hintaosviittaa taksin käytölle? Jossakin luki, että olisi kallista ajella taksilla...
        Kiva olisi käydä Dublinin nähtävyydet läpi, ei ainoastaan ne kävelymatkan päässä olevat.

        6 kertaa Irlannissa käyneenä voin kertoa, että taksilla kulku on halvempaa mitä Suomessa. Luas-junalla vaiko metrolla meno maksaa 6 euroa eikä bussit maksa nekään paljoa ja tuolla 6 eurolla voi matkustella niillä koko päivän.
        Kauppakadut sijaitsevat Henry Streetillä (Dublinin pohjoispuoli) ja Grafton Streetillä (Dublinin eteläpuoli). Grafton Street sijaitsee Trinity Gollegen "alapuolella".


    • Hmmm198

      Ei osta henkamaukkaa, mutta sitten kyselet taksin hintaa :O Öö, onko sulla rahaa vai ei

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4642
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1937
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1620
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      132
      1176
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1101
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1046
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      943
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      916
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      882
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      848
    Aihe