Ostokset Dublinissa

syyskuu

Kannattaako käydä katsomassa Dublinin ostoskadulla mitä siellä on tarjolla? tarkoitan lähinnä vaateostoksia. Menossa syyskuun alussa.

7

3047

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turist-i

      Dublinissa on isoin New Look, aivan loistavia vaatteita ja KENKIÄ. Penneysillä kaikki on halpaa, puolet henkkamaukan hinnoista ja valikoimaa, miehsitä, lapsista, naisista kodinpuoleen. Pari mukavaa "turkkilaisen-oloista" pikkuliikettä, joista saa erilaisia, kivojakin vaatteita kohtuuhinnalla. Ei ne liikkeet nyt niiiin erikoisia ole.

      Kannattaa myös käydä St.Stephen's Greenin lähellä olevassa ostoskeskuksessakin. Matkaroinaa saa ostettua Carrolsista, joita on joka toisessa kadunkulmassa ;)

      Jos haluat shoppailla merkkivaatteita, me mentiin Dublinista junalla Kildareen, ei maksanut paljoa. Juna-asemalta menee suoraan pikkubussi Kildare Villageen, jossa on brändiä Calvin Kleinistä Hollisteriin. Kannattaa katsoa!

      • ketjun aloittaja

        En etsi mitään halpaa eli se ei ole ykköskriteeri. Tiedän että tweed on irlannin erikoisuus, se kiinnostaa. Mitään henkka-maukka-kauppaa en ahe, en käy niissä kotimaassakaan. Ei mysökään matkamuistoja, niitä ei meille ostella.


    • Kiinnostunut3

      Onko Dublinissa tai lähistöllä kauppakeskuksia tai mille alueille kaupat keskittyvät?

      Onko julkinen liikenne toimiva vai pitääkö käyttää taxia?

    • 14+10

      On keskustassa vaikka mitä ja taxit on halpoja/luotettavia.

      • keväällä dubliniin

        Osaisitko sanoa hintaosviittaa taksin käytölle? Jossakin luki, että olisi kallista ajella taksilla...
        Kiva olisi käydä Dublinin nähtävyydet läpi, ei ainoastaan ne kävelymatkan päässä olevat.


      • Irkkutar81
        keväällä dubliniin kirjoitti:

        Osaisitko sanoa hintaosviittaa taksin käytölle? Jossakin luki, että olisi kallista ajella taksilla...
        Kiva olisi käydä Dublinin nähtävyydet läpi, ei ainoastaan ne kävelymatkan päässä olevat.

        6 kertaa Irlannissa käyneenä voin kertoa, että taksilla kulku on halvempaa mitä Suomessa. Luas-junalla vaiko metrolla meno maksaa 6 euroa eikä bussit maksa nekään paljoa ja tuolla 6 eurolla voi matkustella niillä koko päivän.
        Kauppakadut sijaitsevat Henry Streetillä (Dublinin pohjoispuoli) ja Grafton Streetillä (Dublinin eteläpuoli). Grafton Street sijaitsee Trinity Gollegen "alapuolella".


    • Hmmm198

      Ei osta henkamaukkaa, mutta sitten kyselet taksin hintaa :O Öö, onko sulla rahaa vai ei

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      90
      5449
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      48
      3615
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2985
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2191
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1966
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      295
      1825
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1616
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1481
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1386
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1333
    Aihe