Kannattaako käydä katsomassa Dublinin ostoskadulla mitä siellä on tarjolla? tarkoitan lähinnä vaateostoksia. Menossa syyskuun alussa.
Ostokset Dublinissa
7
3184
Vastaukset
- turist-i
Dublinissa on isoin New Look, aivan loistavia vaatteita ja KENKIÄ. Penneysillä kaikki on halpaa, puolet henkkamaukan hinnoista ja valikoimaa, miehsitä, lapsista, naisista kodinpuoleen. Pari mukavaa "turkkilaisen-oloista" pikkuliikettä, joista saa erilaisia, kivojakin vaatteita kohtuuhinnalla. Ei ne liikkeet nyt niiiin erikoisia ole.
Kannattaa myös käydä St.Stephen's Greenin lähellä olevassa ostoskeskuksessakin. Matkaroinaa saa ostettua Carrolsista, joita on joka toisessa kadunkulmassa ;)
Jos haluat shoppailla merkkivaatteita, me mentiin Dublinista junalla Kildareen, ei maksanut paljoa. Juna-asemalta menee suoraan pikkubussi Kildare Villageen, jossa on brändiä Calvin Kleinistä Hollisteriin. Kannattaa katsoa!- ketjun aloittaja
En etsi mitään halpaa eli se ei ole ykköskriteeri. Tiedän että tweed on irlannin erikoisuus, se kiinnostaa. Mitään henkka-maukka-kauppaa en ahe, en käy niissä kotimaassakaan. Ei mysökään matkamuistoja, niitä ei meille ostella.
- Kiinnostunut3
Onko Dublinissa tai lähistöllä kauppakeskuksia tai mille alueille kaupat keskittyvät?
Onko julkinen liikenne toimiva vai pitääkö käyttää taxia? - 14+10
On keskustassa vaikka mitä ja taxit on halpoja/luotettavia.
- keväällä dubliniin
Osaisitko sanoa hintaosviittaa taksin käytölle? Jossakin luki, että olisi kallista ajella taksilla...
Kiva olisi käydä Dublinin nähtävyydet läpi, ei ainoastaan ne kävelymatkan päässä olevat. - Irkkutar81
keväällä dubliniin kirjoitti:
Osaisitko sanoa hintaosviittaa taksin käytölle? Jossakin luki, että olisi kallista ajella taksilla...
Kiva olisi käydä Dublinin nähtävyydet läpi, ei ainoastaan ne kävelymatkan päässä olevat.6 kertaa Irlannissa käyneenä voin kertoa, että taksilla kulku on halvempaa mitä Suomessa. Luas-junalla vaiko metrolla meno maksaa 6 euroa eikä bussit maksa nekään paljoa ja tuolla 6 eurolla voi matkustella niillä koko päivän.
Kauppakadut sijaitsevat Henry Streetillä (Dublinin pohjoispuoli) ja Grafton Streetillä (Dublinin eteläpuoli). Grafton Street sijaitsee Trinity Gollegen "alapuolella".
- Hmmm198
Ei osta henkamaukkaa, mutta sitten kyselet taksin hintaa :O Öö, onko sulla rahaa vai ei
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1984725Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2043400Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1192944Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562922Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis442850Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132277Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos522268Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552025En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131995Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien681585