Tämä on nyt sitten täyttä tajunnan virtaa. Kommentoidakin saa taas aivan vapaasti.
---
Marttyyri
Mies katseli veristä lattiaa jalkojensa alla. Hän tunsi olonsa helpottuneeksi ja laski kirveen nojaamaan valkoiseen patteriin ikkunan alla. Kirveen terästä tippui lisää verta jo muutenkin punaisesta nesteestä lainehtivalle lattialle. Mies sytytti tupakan ja veti tyytyväisenä henkoset. Hänen kätensä eivät tärisseet enää.
Se toinen itki vielä komerossa, jonne mies oli hänet lukinnut. Hento olento raapi epätoivoisesti ovea ja itki lohduttomana. Komerossa oli pimeää ja happi alkoi olla lopussa. Mies kuuli, kuinka se toinen hakkasi ovea viimeisillä voimillaan. Huuto ja kivulias parkuminen vaihtui hiljaa vaivalloiseksi itkuksi ja nyyhkytykseksi. Mies ei välittänyt metelistä komerossa. Hän ei välittänyt komeronsa vangista.
Mies oli jo saanut sen, mitä halusikin. Hän seisoi keskellä huonetta ja katsoi naisen ruumista nurkassa. Nainen makasi velttona epäluonnollisessa asennossa. Hänen hiuksensa olivat sekaisin ja naama tahriintunut vereen, jota valui hänestä edelleen.
- Sen siitä saa, kun leikkii marttyyriä tarpeeksi kauan. Kokee marttyyrikuoleman, mies totesi kylmänrauhallisesti.
Marttyyri
25
667
Vastaukset
- C.T.
Oikeastaan erittäin hyvä!
- cherish
Kiitos, olen imarreltu.
- Tampio 2.0 Pro
Vähän vaikea sanoa mitään realismista, koska ei ole mainittavammin kokemusta tuollaisista tapauksista, mutta varmaan se keskimääräiseen Alibin lukijaan vaikutuksen tekisi.
Ihan sujuvasti ja viihdyttävästi kirjoitettu, vaikka pikkuisen hiomaton onkin. Kukapa tänne toisaalta viimeisen päälle hiottua tekstiä lähettäisikään? En minä ainakaan. Hukkaan menisi kun lukijoita on jotain pari sataa eikä tarvitse olla vastuussa tekstistä omalla naamallaan.
Hyvä alku jos aiot luoda uraa väkivallan kuvaajana.- cherish
Itse asiassa en ole kokeillut väkivallan kuvaamista ennen. Tuo vain tuli jostakin, kun suutuin eräälle ihmiselle. (Selittämättömiä sisäisiä patoutumia?)
Kiitos viipaleesta mielipidettäsi. - Tampio 2.0 Pro
cherish kirjoitti:
Itse asiassa en ole kokeillut väkivallan kuvaamista ennen. Tuo vain tuli jostakin, kun suutuin eräälle ihmiselle. (Selittämättömiä sisäisiä patoutumia?)
Kiitos viipaleesta mielipidettäsi.Jos saamasi kehut kannustavat harkitsemaan väkivallan käsittelyä jatkossakin, suosittelisin tutustumaan tähän kauhuklassikkoon. Siinä on sitä hienovaraisuutta ja eleganssia mikä nykyisestä splatterroiskinnasta valitettavasti puuttuu lähes täysin.
http://www.yankeeclassic.com/miskatonic/library/stacks/literature/chambers/stories/kinginye/contents.htm - cherish
Tampio 2.0 Pro kirjoitti:
Jos saamasi kehut kannustavat harkitsemaan väkivallan käsittelyä jatkossakin, suosittelisin tutustumaan tähän kauhuklassikkoon. Siinä on sitä hienovaraisuutta ja eleganssia mikä nykyisestä splatterroiskinnasta valitettavasti puuttuu lähes täysin.
http://www.yankeeclassic.com/miskatonic/library/stacks/literature/chambers/stories/kinginye/contents.htmKiitos linkistä. Tarkastelenkin sitä heti kun mahdollista.
Minusta siinä ei ole mitään pahaa, jos osaa kuvailla väkivaltaa eri tavoilla. Eleganssisti ja arkisen raa'asti tilanteen mukaan... Harjoittelu kannattaa kaikilla osa-alueilla.
- Liz
Tekstisi oli kammottava ja jo sen arvosteleminen saa omat kädet tuntumaan verestä tahmaisilta ja epämääräisen syyllisen olon olkapäille häiritsemään....
Mielestäni olet kirjoittajana hyvä, mutta tekstissä on samantyyppistä ainesta kuin American Psykossa. Yksi AP on tarpeeksi.
Raaka väkivalta on 'tyhmää' viihdettä, oli esittämistapa mikä taiteen muoto tahansa. Väkivaltaviihteen katsominen passivoittaa ja kertoo sekä tekijän että vastaanottajien tukahdetuista taipumuksista. Stephen King on mielestäni osannut viedä tarinoitaan kekseliään kauhun suuntaan, jossa lukijalla on kaikkein kuumimmat oltavat oman mielikuvituksensa vietävissä.
Anyway, missä on teidän kirjoittajien hyvät fiilikset??? Näissä teksteissä on kauheasti melankoliaa ja hidasta liikettä. Tämä cherish'in teksti oli poikkeus tämän palstan yleisestä genrestä, joten yhden pisteen verran voin tästä antaa.- cherish
En kirjoittanut tekstiä siksi, että pitäisin väkivallasta. Tuon verran kai voin tarkentaa. Enkä ole perehtynyt American Psykoon... Eikä tämän tekstin ollut tarkoitus olla kauhua. Oikeastaanhan tarina oli varsin positiivinen; se mies saavutti vihdoi rauhan (hänen kätensä eivät tärisseet enää).
Kieltämättä väkivalla on viihdyttävä vaikutus siinä missä huumorilla ja seksilläkin on. Sille minä en voi mitään.
Usko tai älä, mutta otan sanasi todella suurena kohteliaisuutena. Saavutimpahan jotakin. Kiitos. - Liz
cherish kirjoitti:
En kirjoittanut tekstiä siksi, että pitäisin väkivallasta. Tuon verran kai voin tarkentaa. Enkä ole perehtynyt American Psykoon... Eikä tämän tekstin ollut tarkoitus olla kauhua. Oikeastaanhan tarina oli varsin positiivinen; se mies saavutti vihdoi rauhan (hänen kätensä eivät tärisseet enää).
Kieltämättä väkivalla on viihdyttävä vaikutus siinä missä huumorilla ja seksilläkin on. Sille minä en voi mitään.
Usko tai älä, mutta otan sanasi todella suurena kohteliaisuutena. Saavutimpahan jotakin. Kiitos.Huomion herättäminen ja omaperäisyys on plussaa kun taistellaan lukijan ajasta.
Niin kuin totesin, oli aiheesi kammottava, mutta ehkä osaisit taidoillasi viedä kirjoittamista älykkäämpään suuntaan? Veren voisi vaihtaa joksikin abstraktimmaksi asiaksi, vaikka.... (keksi sinä!) - cherish
Liz kirjoitti:
Huomion herättäminen ja omaperäisyys on plussaa kun taistellaan lukijan ajasta.
Niin kuin totesin, oli aiheesi kammottava, mutta ehkä osaisit taidoillasi viedä kirjoittamista älykkäämpään suuntaan? Veren voisi vaihtaa joksikin abstraktimmaksi asiaksi, vaikka.... (keksi sinä!)... taida keksiä. Veri on verta eikä se miksikään muutu. Veri kiertää ihmisen sisällä ja pitää ihmisen elossa. Kun veri valuu pois, ihminen kuolee. Yksinkertaista eikä sen abstraktimpaa... hunajaakos kaiken sitten pitäisi tulvia?
- paakki
paljon helpompaa arvostella tätä tekstiä, jos saisi lukea sen alkuvaiheista hieman enemmän. Miten tähän tilanteeseen on jouduttu, millaisia ovat henkilöt ja heidän väliset suhteensa jne.
Yritän tällä kertoa sitä, että tarinassa on ainesta paljon enempäänkin kuin vain tällaiseen pieneen irrotteluun *kevyttä ironiaa*.
Aihe liippaa itseäni jotenkin läheltä, sillä tuttavapiirissäni sattui parikymmentä vuotta sitten tapaus, jossa isä surmasi vaimonsa ja pienen poikansa. Kuollut poika oli kaksivuotias. Perheen alakouluikäinen tytär pääsi vessaan turvaan. Kaamea tapaus.
Laita tarinan alkukin tällä palstalle, tiedän sellaisen majailevan tietokoneesi uumenissa, kiitos ja kuulemiin.- cherish
...minä laittaisin, jos tietäisin. Tuntuu oudolta, mutta vain tämä kohtaus lähestyi minua eikä selitellyt mitään menneisyydestään.
Sinähän voisit kirjoittaa tästä aukottoman. Itseänikin kiinnostaisi tietää, millä tavalla nainen on leikkinyt marttyyria ja kuka on tuo kolmas henkilö kaapissa.
Kaikki pitävät minua nyt varmasti aivan toopena, kun julkaisin tuon tekstin täällä sen enempää siihen syventymättä. Näin tämä nyt vain meni tällä kertaa. Olkaa kiitollisia x)
Onhan se hirvittävää, kun tuollaista sattuu todellisuudessa. - paakki
cherish kirjoitti:
...minä laittaisin, jos tietäisin. Tuntuu oudolta, mutta vain tämä kohtaus lähestyi minua eikä selitellyt mitään menneisyydestään.
Sinähän voisit kirjoittaa tästä aukottoman. Itseänikin kiinnostaisi tietää, millä tavalla nainen on leikkinyt marttyyria ja kuka on tuo kolmas henkilö kaapissa.
Kaikki pitävät minua nyt varmasti aivan toopena, kun julkaisin tuon tekstin täällä sen enempää siihen syventymättä. Näin tämä nyt vain meni tällä kertaa. Olkaa kiitollisia x)
Onhan se hirvittävää, kun tuollaista sattuu todellisuudessa.En kykene noin hyytävään tekstiin, olen kirjoittamisissani enempi sarkastinen ja ehkä myös humoristinen, mutta senhän päättävät muut kuin minä. En uskalla edes ajatella moisia kauheuksia, saati sitten luoda niitä kirjoittamalla.
Kyllä se on mestari itse, siis sinä cherish, joka tuohon kykenee lisää kirjoittamaan. Mun kyvyt ovat varsin rajalliset. Ja toope et ole missään nimessä, aivan päinvastoin. Olet pystyvä, lahjakas, uskalias ja tuottelias kirjoittaja.
Karmivalla tavalla loistokasta tekstiä, siitä iso plussa. - cherish
paakki kirjoitti:
En kykene noin hyytävään tekstiin, olen kirjoittamisissani enempi sarkastinen ja ehkä myös humoristinen, mutta senhän päättävät muut kuin minä. En uskalla edes ajatella moisia kauheuksia, saati sitten luoda niitä kirjoittamalla.
Kyllä se on mestari itse, siis sinä cherish, joka tuohon kykenee lisää kirjoittamaan. Mun kyvyt ovat varsin rajalliset. Ja toope et ole missään nimessä, aivan päinvastoin. Olet pystyvä, lahjakas, uskalias ja tuottelias kirjoittaja.
Karmivalla tavalla loistokasta tekstiä, siitä iso plussa.*vilkuilee taakseen varmistaakseen, ettei asian omaisen ollut tarkoitus puhua jollekin muulle ja punastuu huomatessaan kehujen kohdistuvan juuri häneen, kunnes alkaa miettimään mahdollisia taka-ajatuksia*
Nyt minulla on plakkarissa yksi piste ja iso plussa päälle. Jippii!!!
Eihän sen tekstin tarvitse kokonaan olla hyytävää. Voihan olla, että mies ja nainen elivät alussa onnellisina yhdessä, kunnes 'joitain' tapahtui. Jättikö nainen miehen tämän takia ja surkutteli omaa kohtaloaan unohtaen miehen tunteet? hmm...
Eikös itse kukin omalla kohdallaan voisi miettiä tarinan kulkua. Mikä kenenkin mielestä on johtanut tähän tilanteeseen jne. Vastauksia on varmasti yhtä monia kuin pohtijoitakin.
- Selailija
Todentuntuinen, ytimekäs kuvaus tilanteesta, kun ihmisen mitta täyttyy. Sitä saa, mitä pyytää. Toivomus toteutettu. Tapahtumakuvaus voisi todellakin olla peräisin esim. Alibista, kuten jo joku aikaisemmin mainitsikin.
- cherish
Olen otettu. Tarkoitukseni kun ei ollut luoda mitään erityistä (ihan oikeasti, en vain esitä vaatimatonta). Olen todella positiivisesti yllättynyt.
Alibiin en itse ole henkilökohtaisesti tutustunut, mutta pakko kai se on uskoa, että tätä sieltä löytyy...
- Lukutaitoinen
Loppu oli naseva, muuten vähän mitäänsanomaton.
- cherish
... mielipidettäsi.
- joo-o
Tässähän on kuvattuna vain yksi hassu kohtaus. Kaipaan jännitteitä, kaaria, dramaturgiaa, kausaliteetteja.
- theokratie
Tarkoitat dramaturgialla varmaan draamaa?
- cherish
Arvostan mielipidettäsi. Todella!
- theokratie
Toimiva palanen. Mukavaa väkivaltaa.
Hih. Öh.- cherish
Jos nyt väkivalta voi olla mukavaa... x)
Eikä tuossa tekstissä nyt oikeastaan väkivaltaa ollutkaan. Tappotyötkin oli jo tehty (siksi kai tämä saattoi joistakin tuntua hieman tylsältä).
Kiitos kuitenkin :) - cherish
Jos nyt väkivalta voi olla mukavaa... x)
Eikä tuossa tekstissä nyt oikeastaan väkivaltaa ollutkaan. Tappotyötkin oli tehty jo hetki aiemmin(siksi kai tämä saattoi joistakin tuntua hieman tylsältä).
Kiitos kuitenkin :) - cherish
cherish kirjoitti:
Jos nyt väkivalta voi olla mukavaa... x)
Eikä tuossa tekstissä nyt oikeastaan väkivaltaa ollutkaan. Tappotyötkin oli jo tehty (siksi kai tämä saattoi joistakin tuntua hieman tylsältä).
Kiitos kuitenkin :)Ensin kirjoitan viestin ja tämä väittään, ettei sen lähettäminen onnistu ja sitten lähetän toisen ja eikös molemmat saavu perille... no ei voi mitään, älkää tuhlatko aikaanne molempiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2515698Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki353311Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1342572"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2172073Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol641542- 641017
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77961Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni123823Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan8821Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui10758