rahat pois pankeista tai sukan varresta. Euhuijarit vievät rahasi ennen pitkää jos ne makaavat pankkitileillä.
Ostakaa asuntoja. siihen eivät Barrosot ja muut eurohuijarit pääse niin helposti käsiksi.
Ostakaa asuntoja. siihen eivät Barrosot ja muut eurohuijarit pääse niin helposti käsiksi.
Vastaukset 2
Vanhimmat
sijoittamisasuntoja ei vaan jokapaikasta voi ostaa !
Se onkin mieleniintoinen tämä Kyproksen tapaus missä ihan suoraan nyt on tarkoitus lähteä rokottamaan pankkitilejä siis ihan numeraalisesti päältä pois, eikä yksin inflaation ja korkojen pääomatuloiksi tulkitsemisen ja siitä vielä verottamisenkin kanssa. Merkittävä ennakkotapus tämä kuitenkin on euroalueella, jos se nyt näin menee.
No meidän pankit kyllä eivät ole siinä kunnossa, että tällaiseen suoraan talletuksista leikkaamiseen olisi tarvetta, ei ainakaan vielä näköpiirissä olevasssa tulevaisuudessa.
Asunnot kyllä ovat ihan hyviä sijoituskohteita, mutta ei niitäkään ihan mitä tahansa ja mistä tahansa kannata ostaa, ellei itselle omaan tarpeeseensa osta. Se kuitenkin on näissä asunnoissakin kun kaikenlaista verotusta ja välistä vetoa ja laskua ja byrokratiaa niihin kasvatetaan, niin se syö niihin sijoittamisen kannattavauutta. Mutta kyllä omaan käyttöön asunto vielä ainakin kanttaa hankkia, paitsi ehkä silloin jos on tulopuoli niin huonossa mallissa, että jo senkin vuoksi on toimeentulotuen kriteerit täyttävä.