harrastamiseen ja perhekoiraksi -parson vai kettuterrieri?
Mielipiteitä kaivataan miten nämä rodut eroaa toisistaan luonteeltaan? :)
Molemmat kiinnostaa. Ja samantyyppisiä.
Kumpi parempi rotu
9
316
Vastaukset
- parson2
Molemmat rodut ovat hyviä riistakoiria. Luonnetta voi löytyä kummastakin rodusta. Itse en tiedä kettuterrieristä paljoa, mutta parsonista tiedän. Itselläni on ollut kaksi parsoni ja nyt enää vain yksi. Parsonista voi lukea parsonrusselinterrieri ry sivuilta, josta löytyy enemmän tietoa parsonista ja kettuterrieristä löytyy enemmän kettuterrierit ry sivuilta. :)
- uuytiyiyuiuyo
Kaipa parsonit on vain muotirotuna suositumpia..ja trimmi ehkä hivenen helpompaa.
Samalaisia nuo samoin lakeland ja walesitkin. Ulkomuodoltaan eroaa vain.. - Pulttiterrieri
Sk kettuterrierin kanssa harrastan tällä hetkellä agilitya ja tokoa, rauhoittuu sisällä kuitenkin. Syttyy kun annan luvan. Ollaan myös treenattu puruharjoituksia muttei suojeluun kyllä ole rahkeita :D Muutoin perhekoirana loistava ja hauska. Luonnetta kyllä piisaa, joten ensi koiraksi saattaa olla haaste!
- Oon joku vain
Meillon kettuterrieri. Maaginen radalla! Tosi nopee ja vikkelä, rakastaa mennä tunneleista jne. :) SUOSITTELEN!
- htyuuuyiy
Kummatkin menee hyvin ..molemmat samantyyppisiä energialtaan ja luonteeltaan..
Sama alkuperä.
Parsionista tehtiin metsästyslinjainen ja kettuterrieristä tyylikkäämpi näyttelylinjainen kun rodut jakaantui. Sittemmin molempia on käytetty vaihtelevasti harrastus ja metsästyskäytössä. Ja rodut lopulta erkaantui.
Ketut tuli suomeen ensin ja oli muotirotu 30-40 luvulla ja parson tuli myöhemmin olisko ne nyt ollut 20v. suomessa jos sitäkään ja veivät uutena rotuna kkettuterrierin paikan määrältään samoin jackrussel. Puolestaan sileäkarvainen kettu on noussut karkkarin ohi vaikka aiemmin laahasi karkkarin perässä. Koiramaailmassa menee muotiasiat ja joskus toinen rotu nousee pintaan ja toinen katoaa..ihmiset kaipaa vaihtelua.
Sinällään rodut on samat edelleen. Ja valinnan voi tehdä ihan sen mukaan kummasta rodusta pitää enemmän. Molemmat rodut on täysiä terriereitä ja jos jotain eroa sanoisin niin parson hieman kovempi..ja kettu leikkisämpi. - parssoninomistaja
Jos perheessänne on pieniä lapsia en suosittele parssonia. Meillä on nyt kuusi vuotias parson herra ja kyllä se melkoisen vaikeaa on ollut koulutuksista huolimatta. Ainakin kannattaa harkita noin kovaluontoisessa koirassa sukupuolta tarkkaan onko valmis kouluttamaan pitkään ja hartaasti. Koska uroksilla luonnetta löytyy
- Narttu hankintaan
Kyllä minä olen huomannut, eyyä terriereiden kohdalla uros on selkeästi voimakastahtyoisempi kuin narttu. Parsonarttuja olen tavannut, samoin uroksia. Ja molempia kettistenkin kohdalla. Urokset ovat todella yleisempiä rähisijöitä, näyttelyissäkin rähinäterrierit ovat lähinnä poikkeuksetta uroksia. Narttu perhekoiraksi ja jos on tarkoitus saada koirasta suuremmalla todennäköisyydellä sosiaalinen toisia koiriakin kohtaan. Urosterrierit ovat kumminkin voimakasviettisempiä, joka on plussa metsästyksessä. Nartut parempia perhekoirina, mutteivät läheskään yhtä hyviä metsästyskoirina.
- Narttu hankintaan
Kuka ihme on muuten painanut sinulle miinuksen, mielestäni kommenttisi on asiallinen ja järkevä :-/
- ParsonParson
En tiedä kettuterriereistä paljon mutta parsoni tuossa vieressäni istuskelee. :)
Parsoni on erinomainen harrastekoira ja omallanikin harrastan paljon agilityä. Parsoni on todella vauhdikas ja energinen pakkaus (kuten kyllä kettuterrierikin) ja hieman kovapäinen. Parsonilla on kolme eri karvanlaatua jotka ovat: sileäkarvainen, brougen, (muuten silä, mutta parta ja paksut kulmakarvat) ja karkeakarvainen. Ise omistan karkeakarvaisen. Sen trimmaamisessa menee kyllä tovi...... :D Parsonistaki saa hyvän perhekoiran jos antaa hyvän kotikasvatuksen ja koulutuksen. Suosittelen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897229- 353821
- 453420
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402562- 2082366
- 412352
- 1232246
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292149Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241878- 401809