M.fACEBOOK.COM EI TOIMI E7:SSA

Ymmällään

Heippa!

Eilisen illan jälkeen Nokia E7:ssani ei toimi Facebook (m.facebook.com). Olen lisännyt aloitussivulle aikoinaan ko sovelluksen pikavalinnaksi (Kirjanmerkki > Facebook) ja on tosiaan tähän asti toiminut ok. Nyt ei lähde lataamaan edes ja jonkun ajan kuluttua herjaa, ettei saada yhteyttä (sivu voi olla vanhentunut, osoite väärin jne.). Sellainen Kirjanmerkki kuin Facebook.com (touch.facebook.com) sen sijaan toimii, mutta on kankea enkä halua sitä käyttää. Pari työkaveriani testasi omilla luureillaan, niin heillä toimii m.facebook.com. Olen kokeillut sekä 3G:llä että langattomalla lähiverkolla. Ja muut nettisivut toimivat ihan ok.

Ihan kuin tuo m.facebook.com olisi jotenkin puhelimessani estetty tms. Tosin luulisi, että siinä tapauksessa tulisi jokin virheilmoitus (muu kuin että osoite väärin tms).

Mikä mahtaa olla vikana? Vinkkejä kaivataan!

9

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeile poistaa puhelimen selaimen selaustiedot sen asetuksista.

    • Ymmällään

      Kiitti vinkistä, mutta ei auta :(

    • Oletko kokeillut kirjoittaa tuon osoitteen suoraan selaimen osoitepalkkiin?

    • Pyyhis

      Omassa E7:ssä m.facebook.com mobiilisivu aukeaa normaalisti kun sen sen kirjoittaa selaimen osoiteriville muodossa www.facebook.com. E7:ssä on nykyään yhteisöt-sovellus jolla ainakin omassa luurissa facebookin kirjautumissivu aukeaa. Jos os.riville kirjoittaa www.m.facebook.com, niin se ei aukea. Tästä voi päätellä, että pikavalintasi osoite on väärä.
      Tarkasta Nokia Kaupasta onko siellä päivitetty versio Yhteisöt-sovelluksesta tai asenna se jos et ole sitä asentanut. Muuten facebookin käyttö onnistuu normaalisti nokian omalla selaimella. Facebook -tiliä en omista, joten en voi tarkistaa toimiiko kirjautuminen.

      • Ymmällään

        Jos kirjoitan www.facebook.com osoiteriville, ei toimi. Ei lähde edes lataamaan ja jonkun ajan kuluttua tulee herja, ettei voi muodostaa yhteyttä, osoite väärin jne. Työkaverini testasi myös ja hänellä toimii m.facebook.com hienosti.

        Jos menen Valikkoon > Yhteisöt > face aukeaa, mutta se ei ole sama ohjelma, joka aukeaa m.facebook.com:sta. Kankea ohjelma, joka tuolta Yhteisön kautta aukeaa.

        Myöskin touch.facebook.com toimii, mutta on myös kankea.

        Ainoa hyvä toimiva on m.facebook.com.n kautta aukeava, mutta se ei nyt siis toimi. Tähän asti se on tosiaan toiminut kuvakkeen kautta, jonka olen määritellyt pikakuvakkeeksi aloitussivulle (osoite on http://m.facebook.com/?_rdr), mutta eipä toimi enää :(

        Pitää käydä tarkistamassa tuolta Nokia Kaupasta vielä.


    • Tuo sivusto toimii ainakin tietokoneen selaimella joten vika ei itsessään ole siinä vaan kännykän selaimessa.

    • Pyyhis

      Jokin ilmeisesti mättää selaimessasi tai verkkoyhteydessä. Päivitä puhelimesi ohjelmistot. Kokeile myös jotain muuta selainta, esimerkiksi UC Browser tai Opera. Kumpikin löytyy Nokia kaupasta. Toimivatko nettiyhteydet muuten puhelimessasi?

    • 5230,.(500)

      Mullakin toimii 500:ssa mobiili facebook ok,se ohjaa omalla selaimella aina m.facebook.com sivulle vaikka yrittäisi www.facebook.com sivulle

      ainoostaan opera mobilella pääsee www.facebook.com sivulle jos haluaa kun muuttaa desktop moodin päälle,joten ihan normaali toimintaa

    • Ymmällään

      No niin, taisi olla joku tilapäinen häiriö vaan. Lauantaina alkoi toimimaan taas ihan normaalisti. Ilman mitään sen kummosempia vippaskonsteja :)

      Kiitos kaikille vinkkejä antaneille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      101
      6299
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      81
      4859
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      101
      3122
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2952
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2175
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1566
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1131
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      92
      1130
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1046
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      824
    Aihe