TeliaSonera vedättää mainoksissa eikä usko kuluttaja-asiamiestä
Kilpailu- ja kuluttajavirasto on puuttunut TeliaSoneran markkinointiin useaan otteeseen, mutta yhtiö ei ole korjannut virheitään kehotuksista huolimatta.
Operaattori on markkinoinut määräaikaisia sopimuksia kertomatta niiden todellisia kustannuksia.
Nyt kuluttaja-asiamies on määrännyt TeliaSoneralle kiellon, jota on noudatettava 100 000 euron sakon uhalla.
Telia Sonera on mainostanut väärin niin puhelin- kuin laajakaistaliittymiään. Mainokset ovat olleet nähtävillä muun muassa bussipysäkeillä ja netissä.
”TeliaSonera on ilmoittanut mainoksissa huomiota herättävällä tavalla sopimuksen keston ja yhden kuukausierän hinnan. Sen sijaan se ei ole kertonut samassa yhteydessä eikä samalla huomioarvolla palveluiden kokonaishintaa eli sitä, mitä palvelu tulee kuluttajalle kaiken kaikkiaan maksamaan koko sopimuksen ajalta. Tällainen markkinointi on lainvastaista”, kerrotaan Kkv:n tiedotteessa.
Kuluttajasuojalaki vaatii, että kulutushyödykkeiden markkinoinnissa on aina kerrottava sen kokonaishinta. Kokonaishintaa ei saa häivyttää mainoksen taka-alalle.
HARHAANJOHTAMINEN
3+1
1
145
Vastaukset
- blow me
http://www.digitoday.fi/bisnes/2013/03/25/teliasoneran-lainvastainen-markkinointi-ei-loppunut--kuluttaja-asiamies-rankaisi/20134447/66
Näin on. Paska firma mikä paska firma ja siihen ei Terot sun muut partiolaiset voi yhtään mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622502Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant899717Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.497669Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886438SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906166Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m595690Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot495162HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204822Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074509Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,532780