musta tuntuu-höpötystä
http://www.iltasanomat.fi/a/1288550518822
tutkittua tietoa vihdoin
10
135
Vastaukset
- toivottavasti kaikki
Myös osaavat lukea. Ja Ajatuksella.
- sossumamut pois
Hehe, kyseisen tutkimuksen Norjassa teki maahanmuuttajien yhdistyslehti. Todella luotettavaa tietoa siis.
- yuuuuuuuup
Vaasa on valinnut oikein.Paha takaisku Soinille.Ei ihme että Seinäjoki ottaa velkaa enemmän kuin Vaasa.
- ydjtrsthrdjb,
Rikkaat Norjalaiset eivät siis kykene järjestämään mamuille normaaleja palveluita?
Onkohan tuossa laskettu mukaan ne 100 000 ruotsalaista jotka työskentelevät norjassa ja käyvät kotimaassaan saamassa hoitoa? Norjassa oleskelevista suomalaisista puhumattakaan? - fakta ja fiktio
Kun faktapohjaisilla perusteilla ei enää pärjää, niin sitten aletaan sepittämään "tutkimustuloksia" kuten Norjan maahanmuuttotutkimuksen tapauksessa.
Millä tavalla Norjan öljynporauslautoilla työskentelevät ruotsalaiset, tanskalaiset ja norjalaiset ovat rinnastettavissa Oslon lähiöissä aikaansa kuluttaviin afrikkalaisiin ja lähi-idästä lähtöisin oleviin ihmisiin?
Vastaus: ei mitenkään. Tutkimus yrittää kiertää sen tosiasian, että viimeksi mainittujen elättämiseen kuluu Norjassa satoja miljoonia joka vuosi ja summa vain kasvaa tulevaisuudessa. - Luetaan ajatuksella
Liitän tähän kyseisen jutun. Mitä jos luettaisiin se ajatuksella ennen kuin kommentoidaan:
Selvityksen mukaan Norjan maahanmuuttajaväestö käyttää vain 4 prosenttia maan hyvinvointipalveluista, vaikka heidän osuutensa Norjan väestöstä on yli 11 prosenttia.
Esimerkiksi sosiaaliavustuksia myönnettiin maahanmuuttajille vuonna 2011 vain runsaat 15 miljardia Norjan kruunua, kun koko väestölle niitä maksettiin yli 356 miljardia.
Laskelmat on tehnyt riippumaton tutkimuslaitos NyAnalyse, ja sen tulokset julkaistiin Utrop-lehdessä. Lehden mukaan selvitys romuttaa tehokkaasti myytin siitä, että maahanmuutto olisi uhka hyvinvointivaltiolle.
- Raportti murtaa myytin siitä, että maahanmuuttajat olisivat vain menoerä valtiolle. Maahanmuuttajat käyttävät hyvinvointipalveluja vähemmän kuin muu väestö, sanoo lehden vastaava toimittaja Majoran Vivekananthan.- halpaa propagandaa
Kyseinen tutkimus tarkoituksenmukaisesti niputtaa ostarilla ja asemalla riekkuvat sosiaalimamut öljynporauslautoilla työskenteleviin kalpeanaamoihin.
Mikä tällaisen tutkimuksen pointti on? Sama kun väittäisi moottoripyörien olevan turvallisia kulkuvälineitä, koska liikenteessä kuoli vähemmän ihmisiä kuin viime vuonna...
Miksi ei kerrota sosiaalisektorin kuormittavuutta alkuperämaittain? Pelottaako todelliset luvut? - Sisälukutaito
halpaa propagandaa kirjoitti:
Kyseinen tutkimus tarkoituksenmukaisesti niputtaa ostarilla ja asemalla riekkuvat sosiaalimamut öljynporauslautoilla työskenteleviin kalpeanaamoihin.
Mikä tällaisen tutkimuksen pointti on? Sama kun väittäisi moottoripyörien olevan turvallisia kulkuvälineitä, koska liikenteessä kuoli vähemmän ihmisiä kuin viime vuonna...
Miksi ei kerrota sosiaalisektorin kuormittavuutta alkuperämaittain? Pelottaako todelliset luvut?Kyllä noista kuormituksista puhutaan ja kirjoitetaan kilometritolkulla. Eivät ne ketään pelota. Enemmän olen tosin huolissani teistä, jotka eivät ymmärrä selviä lukemia toisesta suunnasta ilman katkeruutta.
- Kiitos tästä
linkistä.
Pistää kyllä ajattelemaan asoita hieman eri näkökulmasta.- jääger
Heh,Soinin hymy hyytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697