Entä mikä on oletustyöpöytä, Gnome kolmonenko?
Milloinkas se seiska ilmestyy?
Ubuntububuntu
9378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Voi olla Gnome, mutta pääasia on, ettei se ole se Ubuntun hirvittävä Unity-työpöytä.
Viikon sisällä huhuillaan.
Eikös niitä ennen saanut Gnome, KDE ja XFCE-versioina ladattua?
Katsoin netinstall tämän päivän version ja asensin sitä kakkoskoneelle, siinä asennuksen ihan alussa on advanced... jotain ja sieltä löytyy myös vaihtoehtoiset työpöydät , joista voi valita haluamansa asennettavaksi. Muutoin varmaan asentaa gnomen. Se vaan oli itsellä, ettei millään hae langatonta verkkoa, vaan väkisin eth.
Mielikuva on, että olisi aiemmin valinnut, mutta nyt ei. Eli asentui vain perusjärjestelmä ilman työpöytää, kun ei nyt heti viitsinyt kiikuttaa sitä langan päähän.
Vähän vaikuttaa itsestä siltä, että unityn syyttelyn sijasta kannattaisi sormella osoittaa gnome-tiimin suuntaan. Nyt saa sitten verrata gnomea ja unityä, kummalla pelaa paremmin.
Ps. Asensin langalla ja sen jälkeen asennus: firmware-realtek ja langatonkin pelaa.
Enpä nyt heti moitikkaan gnomea, katsotaan...
Hyvin tyytyväinen, toimii todella sujuvasti ja keveys yllätti, kokeilussa oli aiemmin ubuntu 12.10. Tässä se on, mitä tuli etsittyä :)
Tuo oletus työpöytä kiinnostaa muakin. Nyt koneessa Wheezy gnomella, joka on liian raskas. Asennan koneen uudestaan kun Wheezy virallisesti julkaistaan, mutta tällä kertaa xfce -ikkunoinnilla.
Tämä uutinen tuli viime vuonna, mutta en ole saanut vahvistettua sitä debianin kotisivuilta: http://linux.slashdot.org/story/12/08/08/1455243/debian-changes-default-desktop-from-gnome-to-xfce
Mikä ihmeen raskas gnome. Meikän gnome toimii tosi nopeasti. Olen testaillut neljää eri työpöytää, eikä gnome ole yhtään hitaampi kuin muutkaan. Wheezy on jo ihan ok, aivan tarpeetonta odotella virallista julkaisua. Taitaa pojat teidän asennukset olla sitä sun tätä, kun joutavia manailette.
Kyllä se Gnome on vaan selkeästi raskampi kuin XFCE ja kun mun koneessa Gnome vie koneen resurssit, on XFCE:n siirtyminen järkevää. Itse pidän kyllä Gnome3:sta