Ei aina ymmärrä.

vapaa karhu

http://areena.yle.fi/tv/1837480

Katselin sattumalta karhu-ohjelmaa ja jäin kyllä syviin mietteisiin sen nähtyäni.
(Viimeinen minuutti pilaa koko tarinan ! )

En oikein ymmärtänyt mitä tässä haluttiin sanoa.

Lopun karhuntappo oli kyllä mielestäni sekä metsästystä, metsästäjiä, että yleisä arvoja halveksuva kontion huonolaatuinen tappaminen.
Useita kiduttavia, huonoja laukauksia ja lopuksi säädytön kuolema.

Tätä ei suomalainen metsästyskulttuuri ole, eikä toivottavsti tällaista asennetta suomalaisilla itseään metsästäjiksi kutsuvilla ole, eikä tule.

Ei mitään ohjelmaa vastaan, mutta osin kunnioittavaa ja toisaalta halveksuvaa asennetta elikoita kohtaan kyllä ja vahva sellainen.

Surullinen tuntemus jää tällaisesta.....

6

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juu sano...

      Arvasin että palstan yleisvalittaja kirjoittaa tästäkin. Asiallisestihan karhu ammuttiin ja lopetettiin. Sellaista se metsästys vaan on. Kaikki laukaukset ei osu selkärankaan joka kaataa ja tappaa eläimen heti. Itseäni lähinnä ärsytti ohjelmassa joku juoppo ukko joka mumisi nuunuunuu juttuja kännipäissään kodassa ja höpötti omiaan.

    • närekorppi

      Hyvä kerronnallinen tarina, jossa oli mukana eri näkökantoja. Kuvaus ja jopa musiikki sopivat kokonaisuuteen. Poikkeuksellisesti metsästystilanteen jännitys välittyi katsojalle.

      Puolen tunnin rauha ''kuolla rauhassa'' herätti mietteitä. Nopeaan armonlaukaukseen tulisi pyrkiä kaikissa tilanteissa. Sen jälkeen hieno ele antaa aikaa ammutulle riistaeläimelle,kertojan ajatuksen mukaisesti.

      Herkät ihmiset varmaan osaavat jättää katsomatta riistaohjelmat? En ole tähän päivään mennessä keksinyt keinoa miten riistaeläimen saisi pataan ilman, että ei tappaisi eläintä.

    • Elef Antti

      Erämaassa yksin vaelteleva karhu piti tappaa vain tappamisen halusta.

      Tällaisia paskiaisiako ovat kuulut karhunkaatajat ?

      Kyllä minä hirvenkaadot ymmärrän ja jopa häirikkö susien, vaan tällaista en.

      • närekorppi

        Onko todellakin niin, että erämaassa pitäisi vaeltaa lauma karhuja, jotta tappo olisi Elef Antin hyväksyttävissä?

        Hyvä esimerkki helppoudesta provosoida metsästystä. Mitään tietoa ei tarvita kantojen koosta tai alueen petovahingoista.Riittää, että tunturissa käppäilevä karhu ammutaan hengiltä.

        Jos karhun metsästäjästäjää verrataan paskiaseen ilman tietoa alueen karhukannoista tai petovahingoista, osoittaa provosoinnin tason. Heittäjillä on minimaalinen tieto metsästyksestä. Elef Antti sanoo ymmärtävänsä hirven tappamisen. Tietääkö hän sitä, että hyvän osuman jälkeenkin hirvi voi juosta satoja metreja.

        Ohjelmassa oli riittäviä perusteluja tappamiseen. Elinkeinon harjoittamiselle koituvat petovahingot ja kotien pihapiirien suojaaminen- kansalaisten perusoikeuksia!


    • sivuseuraaja

      Aloitus saanut miinuksen, eikä juuri ymmärrystä.

      Kuitenkin aika neutraalia, vaikka ollaan metsästyspalstalla.
      Luulisi muidenkin kuin yksittäisen närekorpin olevan kiivaasti karhuntapon puolella, mutta ei ja oikeastaan hyvä niin, koska joku roti se on oltava metsästyksessäkin.

      Jollain "viherpalstalla" närekorppi ois lynkattu.

      • närekorppi

        Paikallisia haastateltiin ohjelmassa, jossa kävi ilmi petojen vierailut pihoissa, lammastilalla ja porotokissa. Olen kesyyntyneiden suurpetojen tappamisen kannalla ihmisten kotirauhan ja elinkeinon turvaamiseksi.

        Ohjelmassa näytettiin kärsivää lammasta, jonka vatsa oli repeytynyt pedon vierailun jäljiltä. Elinkeinon harjoittajan tuskaa ei myöskään huomioida palstalla. Näytettyjen petovahinkojen valossa tappaminen oli perusteltua.

        Ohjelmien teossa voisi kiinnittä huomiota siihen,että riistalle ei aiheuteta tarpeetonta kärsimystä.Filmaamisen saisi hoitaa alusta loppuun joku muu kuin itse metsästäjä. Ellei se ole mahdollista niin voisi käyttää uutta kameratekniikkaa. Käteviä kypäräkameroita on markkinoilla.

        Tarkkailijan kanssa olen samaa mieltä ''rodista''. Suomessa täytyy läpäistä metsästäjän tutkinto jos mielii metsälle. Lisäksi ovat ampumakokeet hirvelle ja karhulle.Vastaavasti kysyisin tarkkailijalta missä on roti viherajattelijoilla iskuissa turkistarhoille? Tuhotaan toisen omaisuutta ja uhataan elinkeinoa. Vapauttamalla tarhaeläin luontoon kitumaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      53
      5240
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      92
      4069
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      3483
    4. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      45
      3110
    5. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      10
      2550
    6. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      21
      2342
    7. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      46
      2257
    8. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2196
    9. Sielunkumppanini ja nykyinen kaivattuni ovat hyvin samankaltaisia ihmisiä

      Ja uskon että he punovat langansa yhteen pian. Sielunkumppanille voi olla kova paikka hyväksyä kuinka välittävä ja herkk
      Ikävä
      34
      1882
    10. Paljon on tullut kuultua juttuja ja

      ei ole syytä olla uskomatta niitä.
      Ikävä
      64
      1771
    Aihe