osinkojen verotus

neuvojaplease

tänä keväänä olen saanut elämäni ensimmäiset osingot.
onko tuosta nordnetin tilille maksetusta osingosta mennyt jo vero? vai pitääkö se minun itse hoitaa jotenkin?

7

596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvojaplease

      ja esim lassila tikanojalta tuli pääomanpalutusta nordnetin tilille? miten tuon osalta verotus menee?

      kiitos mahdollisista vastauksista!

      • Vakuusvaje

        Kyllä Nordnet pidättää ennakkoveron ja asia on helppo tarkistaa. Lasket paljonko yhtiö jakaa osinkoa omistamallesi määrälle ja vähennät siitä 21 % veroa. Siinä summa, jonka pitäisi tulla tilillesi. Sen kummempaa ei suomalaisten osakkeiden osinkoveron kanssa tarvitse tehdä. Pidätys on yhtä suuri kuin lopullinen vero, joten jälkiverojakaan ei tule Verottaja tekee viralliset laskelmat, jotka näkyvät aikanaan ensi keväänä tulevassa veroehdotuksessa.

        Pääomanpalautus on eri juttu. Siitä ei pidätetä ennakkoa eikä varsinaisesti makseta veroakaan. Se kuitenkin alentaa omistamiesi osakkeiden hankintahintaa verotuksessa. Luovutusvoitosta menee sitten aikanaan lisää veroa, kun myyt osakkeet.

        Jos aiot käyttää hyväksesi pienten luovutusten verovapautta, muista että verottaja laskee pääomanpalautukset mukaan vuoden aikana myytyihin osakkeisiin. Jos olet saanut satasen palautuksen, voit myydä osakkeita vain 900 eurolla, jotta tuhannen euron verottomuusraja ei ylittyisi.


    • 18+18

      Pääomanpalautuksesta tuli mieleen Elisa. Sehän useaan kertaan palautti pääomaan. Jos on aikanaan hankkinut puhelinliittymän ja siihen kuuluvan osuustodistuksen edullisesti, on myöhempien osakkeeksivaihtojen (150 kpl) jälkeen voinut käydä niin, että hankintahinta olisi negatiivinen. Tällöin on mennyt tästä negatiivisesta hankintahinnasta veroa. Siis myydessä hankintahinta on nolla ja lisäksi on joutunut maksamaan veroa.

      Myydessään voi tietysti käyttää kuitenkin olettamaa 40 % myyntihinnasta. Tällaiset osakkeetha ovat olleet omistuksessa yli 10 vuotta.

      Eikös noin suunnileen homma mene?

    • osakesäästäjä

      On mennyt.

    • demareiden tuho

      Nyt Demarit tekivät toimintansa läpinäkyväksi: suurin vihollinen on vertainen, joka tienaa enemmän kuin itse. Tätä on systemaattisesti toitottanut Jutta Urpilainen. Olen hyvin tyytyväinen siihen, että sijoittajien vastuu toteutuu näin ankarana. Ne maksavat, jotka ovat tämän sopan keittäneetkin”, Urpilainen sanoi Brysselissä. Mistä lähtien tavallinen tilille tallettaja on sijoittaja? Ovatko nämä tilille tallettajat syyllisiä rahoituskriisiin? On uskomatonta, että Urpilaiselle ja koko demariporukalle ykkösvihollinen on tavallinen keskiluokkaan kuuluva veronmaksaja, joka pitää kaikkialla yhteiskuntaa pystyssä. Tämä näkyi niin talletussuojan loukkaamisyrityksessä kuin kehysriihessä, jossa ainoa häviäjä oli piensäästäjä, joka yrittää saada arkeensa pienten eläkkeiden lisäksi jotain tienestiä. Näitä säästöjä on kerätty vuosikymmeniä, ja niitä Urpilainen ja muut demarit nyt niin kadehtivat. Samoin on toiminut Katainen ja kokoomuskin, mutta hieman pienemmillä huuteluilla. Kokoomuksen puolustukseksi voi sanoa, että he onnistuivat palkitsemaan todella suurta pääomaa kunnolla. Sehän on niiden tehtävä. Entisenä demariäänestäjänä silmäni ovat nyt lopullisesti avautuneet. Demareita ei kannata äänestää, jos omistaa vähänkään mitään. Tässä asiassa muistini on hyvin pitkä. Olen lopullisesti kyllästynyt maksamaan tällaista politiikkaa. Urpilainen tuhosi demarit

    • Syksyn poika -90

      Miten hallituksen uusi osinkoverouudistus vaikuttaa seuraavaan asiaan, vai vaikuttaako mitenkään ? Jos myyn ensi tammikussa (siis 2014) 999 eurolla omistamiani sijoitusrahasto-osuuksia,niin onkohän tämä vielä tuolloin verovapaata tuottoa ? Tänä vuonna (2013) se on ollut verovapaata,koska olen myynyt juuri tuolla summalla 3/2013 rahasto-osuuksia.

      Olisi kiva jos joku kertoisi. Kiitos ja kumarrus näin etukäteen.

      p.s. pienistä summistahan tässä on kysymys, mutta kuitenkin !

      • Vakuusvaje

        Ei tuohon tiettävästi ole muutosta tulossa, mutta vielähän tässä on hallituksella neljä kuukautta aikaa miettiä asiaa uudestaan. Ovat kovia miettimään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      428
      7395
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      92
      6136
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      207
      5612
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      89
      4349
    5. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      112
      4328
    6. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      26
      4279
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3578
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      114
      3577
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      76
      3495
    10. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      22
      3484
    Aihe