osinkojen verotus

neuvojaplease

tänä keväänä olen saanut elämäni ensimmäiset osingot.
onko tuosta nordnetin tilille maksetusta osingosta mennyt jo vero? vai pitääkö se minun itse hoitaa jotenkin?

7

556

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvojaplease

      ja esim lassila tikanojalta tuli pääomanpalutusta nordnetin tilille? miten tuon osalta verotus menee?

      kiitos mahdollisista vastauksista!

      • Vakuusvaje

        Kyllä Nordnet pidättää ennakkoveron ja asia on helppo tarkistaa. Lasket paljonko yhtiö jakaa osinkoa omistamallesi määrälle ja vähennät siitä 21 % veroa. Siinä summa, jonka pitäisi tulla tilillesi. Sen kummempaa ei suomalaisten osakkeiden osinkoveron kanssa tarvitse tehdä. Pidätys on yhtä suuri kuin lopullinen vero, joten jälkiverojakaan ei tule Verottaja tekee viralliset laskelmat, jotka näkyvät aikanaan ensi keväänä tulevassa veroehdotuksessa.

        Pääomanpalautus on eri juttu. Siitä ei pidätetä ennakkoa eikä varsinaisesti makseta veroakaan. Se kuitenkin alentaa omistamiesi osakkeiden hankintahintaa verotuksessa. Luovutusvoitosta menee sitten aikanaan lisää veroa, kun myyt osakkeet.

        Jos aiot käyttää hyväksesi pienten luovutusten verovapautta, muista että verottaja laskee pääomanpalautukset mukaan vuoden aikana myytyihin osakkeisiin. Jos olet saanut satasen palautuksen, voit myydä osakkeita vain 900 eurolla, jotta tuhannen euron verottomuusraja ei ylittyisi.


    • 18+18

      Pääomanpalautuksesta tuli mieleen Elisa. Sehän useaan kertaan palautti pääomaan. Jos on aikanaan hankkinut puhelinliittymän ja siihen kuuluvan osuustodistuksen edullisesti, on myöhempien osakkeeksivaihtojen (150 kpl) jälkeen voinut käydä niin, että hankintahinta olisi negatiivinen. Tällöin on mennyt tästä negatiivisesta hankintahinnasta veroa. Siis myydessä hankintahinta on nolla ja lisäksi on joutunut maksamaan veroa.

      Myydessään voi tietysti käyttää kuitenkin olettamaa 40 % myyntihinnasta. Tällaiset osakkeetha ovat olleet omistuksessa yli 10 vuotta.

      Eikös noin suunnileen homma mene?

    • osakesäästäjä

      On mennyt.

    • demareiden tuho

      Nyt Demarit tekivät toimintansa läpinäkyväksi: suurin vihollinen on vertainen, joka tienaa enemmän kuin itse. Tätä on systemaattisesti toitottanut Jutta Urpilainen. Olen hyvin tyytyväinen siihen, että sijoittajien vastuu toteutuu näin ankarana. Ne maksavat, jotka ovat tämän sopan keittäneetkin”, Urpilainen sanoi Brysselissä. Mistä lähtien tavallinen tilille tallettaja on sijoittaja? Ovatko nämä tilille tallettajat syyllisiä rahoituskriisiin? On uskomatonta, että Urpilaiselle ja koko demariporukalle ykkösvihollinen on tavallinen keskiluokkaan kuuluva veronmaksaja, joka pitää kaikkialla yhteiskuntaa pystyssä. Tämä näkyi niin talletussuojan loukkaamisyrityksessä kuin kehysriihessä, jossa ainoa häviäjä oli piensäästäjä, joka yrittää saada arkeensa pienten eläkkeiden lisäksi jotain tienestiä. Näitä säästöjä on kerätty vuosikymmeniä, ja niitä Urpilainen ja muut demarit nyt niin kadehtivat. Samoin on toiminut Katainen ja kokoomuskin, mutta hieman pienemmillä huuteluilla. Kokoomuksen puolustukseksi voi sanoa, että he onnistuivat palkitsemaan todella suurta pääomaa kunnolla. Sehän on niiden tehtävä. Entisenä demariäänestäjänä silmäni ovat nyt lopullisesti avautuneet. Demareita ei kannata äänestää, jos omistaa vähänkään mitään. Tässä asiassa muistini on hyvin pitkä. Olen lopullisesti kyllästynyt maksamaan tällaista politiikkaa. Urpilainen tuhosi demarit

    • Syksyn poika -90

      Miten hallituksen uusi osinkoverouudistus vaikuttaa seuraavaan asiaan, vai vaikuttaako mitenkään ? Jos myyn ensi tammikussa (siis 2014) 999 eurolla omistamiani sijoitusrahasto-osuuksia,niin onkohän tämä vielä tuolloin verovapaata tuottoa ? Tänä vuonna (2013) se on ollut verovapaata,koska olen myynyt juuri tuolla summalla 3/2013 rahasto-osuuksia.

      Olisi kiva jos joku kertoisi. Kiitos ja kumarrus näin etukäteen.

      p.s. pienistä summistahan tässä on kysymys, mutta kuitenkin !

      • Vakuusvaje

        Ei tuohon tiettävästi ole muutosta tulossa, mutta vielähän tässä on hallituksella neljä kuukautta aikaa miettiä asiaa uudestaan. Ovat kovia miettimään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6665
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      556
      2285
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1867
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      85
      1261
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      97
      1042
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      970
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      87
      942
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      843
    9. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      32
      840
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      147
      767
    Aihe