Olen menossa sukuloimaan Philadelphian kupeeseen toukokuun lopussa ja tiedä tullilomakkeessa pitää ilmoittaa tavarat jotka viet lahjoina, eli jotka jäävät Usaan sinun sieltä poistuttua. Onko joku tullannut viemiset ja mitä niistä joutui pulittamaan? Meinasin viedä sallittuja ruokia ja ehkä kaitaliinan tms. Tavaroiden arvo ei ole kovin korkea, mutta mietin vain meneekö tullauksessa tuhottomasti aikaa ja mikä on kiinnijäämisen riski tai kannattaako edes yrittää lähteä pelleilemään tämän asian kanssa.
Viemisten tullaus Jenkkeihin mennessä?
5
217
Vastaukset
- rapakon takainen
Mainitsemasi tuliaiset eivät sen kummempaa tullausta kaipaa, listaat ne vain koneessa annetulle tullikupongille. En muista hintarajaa tuliaisille, mutta tuskinpa ylität sen liinalla ja ruoilla. Voit tarkistaa hintarajan netiltä.
Kaitaliina ei tulllia kiinnosta, mutta ruoat kylläkin, joten varmista, että ne ovat todellakin sallittuja. Itse tuon usein suklaata, joskus leipää eikä ikinä ole ollut ongelmia.
Tullissa menet samassa jonossa muiden mukana ja ojennat kuponkisi virkailijalle passin kanssa. Joskus lähettävät tarkempaan tarkastukseen, mutta siinäkään ei mene yleensä muutamaa minuuttia pidempään.
Hyvää matkaa. - Vinkkivitonen
Tai sanot, että ovat omaan käyttöön eli eväitä matkallesi. Ei niitä kukaan sitten tarkista, kun vaan ovat sallittuja elintarvikkeita. Eriasia on jos tuot jotain todella kallista.
- hoomoilanen4
mä vein kerran Nykiin purkkihirven lihaa ja ei ois pitänyt..
Lädy tullivirkailija tenttasi purkkien sisältöä ja ei siihen mun kielitaito riittänyt joten säälistä lädy vapautti minut ja nakkasi purkit roskiin..hyvä minä..heh!!- 1077
Onko isokin elain tuo purkkihirvi?
- usa matkailija
Tyttöystävälläni oli jäänyt lentokoneessa välipalana saatu banaani reppuun ja koira bongasi kyllä hyvin banaanin siinä matkalaukkuhihnojen luona. No, roskiin meni se banaani
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521181
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.901167Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171030- 17878
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45793Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112768Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64722- 12697
- 38609
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..70591