Chihun vahinkopennut, neuvoja?

Pulassa :(

Vanhin koirani on nyt mitä ilmeisimmin tiineenä. Nuorempi uros piti leikkauttaa mutta ilmeisesti jo 10kk ikäinen poika oli tullut sukukypsäksi ja vaikka kuinka pidimme nartulla housuja, vahinko pääsi käymään :( Nyt on leikkausaika varattu ettei uusia ylläreitä satu.

Nyt vaan mietin että miten ihmeessä toimin tulevien pentujen kanssa.
Lääkäriin on varattu aika ja sinne ollaan menossa ultraan sekä neuvoja saamaan, kirjastosta on lainattu kaikki mahdolliset asiaa sivuavat kirjat, penturuokaa emolle ostettu yms.

Sektioon ainakin on ilmeisesti pienellä rodulla varrauduttava, luin että se on yleistä chihuilla.

Saako vahinkopentuetta rekisteröityä ja pitääkö minun tehdä joku kennelliiton sopimus pentujen myynnistä?
Saako koiria edes rekisteröityä kun en ole koirakasvattaja?
Molemmat vanhemmat rekisterissä mutta näyttelytuloksia näillä ei ole, eikä mitään sydän- tai polvitutkimuksiakaan ole tehty. Muuten olen tietysti rokottanut, madottanut ja hoitanut koirat aina asianmukaisesti.
Isä on tosiaan ollut oletettuna astumisajankohtana 10kk, emo 2,5v.

Pitäisiköhän minun olla yhteydessä koirien kasvattajiin ja kertoa tilanteesta?

Mitä tulee ottaa huomioon pentuja myydessä, saakohan niitä edes myytyä jos ovat paperittomia?
Äidilläni on onneksi ollut joskus pentue, tosin sekarotuisia, joten hän osaa varmasti neuvoa pentujen hoidossa.

Voi apua :(

8

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joskus parasta

      Koirillekin voi tehdä abortin. Kysy, onko se mahdollista. Säästyt monelta vaivalta, eikä narttusi ole vaarassa kuolla synnytykseen...

      Kysy edes lisätietoja tästä, vaikket olisi tekemässäkään :)

    • Pulassa :(

      Kiitos vastauksestasi.
      Itse en varmaankaan pystyisi keskeytykseen, olen abortin vastustaja ja kannatan elämää enkä usko että kykenisin elämään sen asian kanssa että olisin "tappanut" joko ihmis- tai eläinlapset.
      Kiitos kuitenkin asiallisesta vastauksesta.

      • Saat Rekattua

        Mene heti maanantaina tekemään polvitarkastukset koirillesi. Ei maksa montaa kymppiä. Sitten otat kennelliittoon yhteyttä mieluiten soittamalla. Saatat saada pennut rekisteröityä EJ-rekisteriin eli ei jalostukseen-rekisteriin. Pennut ovat siis rekisteröityjä ja voivat esim käydä näyttelyissä, ainoastaan pentuja niillä ei saa tehdä. Ja silloin saat pennuista paremman hinnankin ja helpommin myytyä, kun ne ovat kuitenkin rekisteröityjä.
        Viime kesänä esim. rekisteröitiin 10 kuukautta vanhan chihunartun pennut EJ-rekisteriin, eli narttu oli tullut tiineeksi vain 8 kk vanhana, eikä sillä siis tietenkään ollut polvitarkastusta ajoissa tehtynä.
        Kun katsot yllä olevaa esimerkkiä, huomaat, että saat pennut kyllä rekisteröityä, jos vain tarkistat niiden polvet ja olet yhteydessä heti kennelliittoon. Ja muista samalla ennen uroksen leikkausta pyytää eläinlääkäriä laittamaan koiran papereihin allekirjoituksensa, että sillä ovat kivekset laskeutuneet (todistus tarvitaan rekisteröintiin, koska uros ei ole käynyt näyttelyissä).
        Ole ensi kerralla tarkempi, kirjoitin ohjeet, koska on rodun kannalta parempi, että kaikki pennut olisivat rekisterissä eivätkä paperittomia :)


    • 721
    • chivana

      Heippahei,

      Mitä kuuluu, mitenkä kaikki meni?
      Oliko kyseessä todellinen tiineys ja joko pennut ovat syntyneet?

      • Eikä narttu synnytykseen kuole kun vaan varautuu kaikkeen ja kannattaa tietenkin pitää pennut. En tajuu tollasta abortti juttua. Tosin kannattaa tarkastuttaa koira, kummatkin koirat ja merkata rekisteriin. Ja näin pennut ovat valmiit tulemaan maailmaan. Pennut saa aina myytyä, mutta harvemmin kukaan ostaa rekisteröimätöntä koiraa nykyään. Varsinkaan pientä koira rotua. Ota ihan tauhallisesti ja selvittele eläinlääkärin kanssa asiaa ja synnytyksessä tosiaan kannattaa varautua hätä sektioon. Ja laskettuna aikana kannattaa tietenkin olla koko ajan koiran kanssa koska käännöksiä synnytyksessä voi aina tulla. Rekisteröimättömistäkin koirista saa n. 800-1000 e , mutta sillä hinnalla voi. Myös saada jo rekisteröidyn koiran.


    • Kipin kapin!

      Nyt kipin kapin tekemään abortti nartulle ja uros koiralta samalla pallit veks.
      Teidän nartulle voi tulla hirveita ongelmia kun raskaus ei ole suunniteltu, varsinkin kun kyse on pienestä koirarodusta ja ensikertalaisesta.
      Alkuraskaudessa sikiöt on niin aivottomia limaklönttejä jotka ei tunne kipua että ei tarvi pelätä sitä että syntymättömät koiranpennut kärsisivät henkisesti tai fyysisesti.
      En ikinä ostaisi rotukoiraa ihmiseltä jonka koirat eivät ole rekisteröityjä eikä kyseessä ole oikea kasvattaja (monie vuosien kokemuksella vieläpä).
      Ongelmia vaan tulee, madotukset, rokotukset, ruoka jne koiranpennuilla maksaa TOSI paljon ja aina voi tulla lisäkuluja jos pennut syntyy jonkinlaisten ongelmien kanssa.

    • niinaliii

      Käy el lääkärillä ultrassa emon kanssa ja tarkastuta polvet ja lisää rekisteriin pennut. Ei sen kummempaa. Pentuja tulee yleensä 1-3. Kerro toki kasvattajalle. Hän osaa varmaan neuvoja antaa enemmän. Pennut on ihania, hyvin se menee :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2328
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2193
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1545
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1494
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1427
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1083
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      974
    8. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    9. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe