Mistä saa piko-Ohmeja mittaavan mittarin?

Eli jos on esimerkiksi sanotaan vaikka noin sentin paksuista kuparitankoa, niin sen resistanssia mittailla sitten millimetrin välein?
2135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuollainen onnistuu ajamalla kuparitangon päähän joku melko suuri tietynsuuruinen virta ja mittaamalla sitten millimetrin välein jännitettä milli- tai mikrovolttimittarilla.

Jos olisikin sellainen piko-ohmimittari, niin se antaa vääriä tuloksia, kun sentin paksuisesta tangosta mitataan tangon pinnasta. Eli virtatien matkan keskimääräinen pituus muodostuu pidemmäksi, kuin se mittausväli 1mm. Tai toisinsanoen redusoitu poikkipinta-ala, missä virta kulkee, pienenee.

Äänestä

Miksi mitata?
Jos se on kuparia, niin selviää laskemalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pikoOhmimittari kirjoitti:

Eli jos on esimerkiksi sanotaan vaikka noin sentin paksuista kuparitankoa, niin sen resistanssia mittailla sitten millimetrin välein?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu