Millaisissa hintaluokissa pyörii Hurghadassa (lähinnä Sakkalassa) esim. nämä: snorkkeli maski, uimakengät, suht. kookas ja laadukas vesipiippu? Siis sen suhteen että mitä niistä oikeasti kannattaa maksaa/mitä summaa enempää ei ainakaan kannata? Kiitos, jos joku osaa valottaa asiaa hiukan.
Hintoja
6
251
Vastaukset
- Tillaada
Huhuu... :)
- Tinkimistä!
Ostopaikasta riippuen hinta on se, minkä olet valmis maksamaan.
- Tillaada
Tuon tiesin kyllä. :)
- Tinkimistä!
No täsmennetään. Uimamaski on hieman ongelmallinen, koska egyptiläisen naama on hieman suomalaista soukempi. Eli jos jostain saa justiinsa sopivan maskin, se kannattaa kuljettaa aina mukana. Muuten vesi valuu. Sama pätee jalkineisiin eli perusegyptiläisen jalat ovat salaojankaivajalle sopivat, kun taas suomalaisella on tyypillisesti leveämmät räpylät. Mutta ihan kelvolliset uimakengät saimme noin puolella Suomen hinnoista.
Vesipiipusta en tiedä. On sen verran kookaskin, ettei oikein ahtaassa kerrostalolaatikossa mahdu olemaan.
Jos pitää kultakoruista, niin jalokiviliikkeissä kannattaa käydä. Kullan hinta on nyt mikä on eli aika sama kaikkialla, mutta työ on Egyptissä vain murto-osa täkäläisestä hinnasta. Eli hinta puolet tai kaksikolmannesta Suomen hinnoista. Basaarien "kulta" on tietenkin kauniin keltaista ja joko messinkiseosta tai ohutkultausta.
Sellainen pullon sisään valutetusta värillisestä hiekasta tehty kameli on ihan kiva matkamuisto.
Ja tinkimisestä vielä. Jos hinta ei puolitu, olet tehnyt huonon kaupan. Paitsi jos todella halusit sen jutun. Se kohtuuhinta on yleensä siinä kolmannes pyydetystä. Ja kun tinkii ja valittelee vähiä rahojaan, ei lompakossa kannata silloin pitää koko matkabudjettia, sillä se ei ole erityisen kohteliasta! Kun kauppias näkee, että siellä ei tosiaan ole enempää, voi hinta laskea toivottuun ja kulman takana voi taas maksulopakkoon laittaa lisää rahaa säilytysrahamassista.
Oikein hyvää matkaa!
- 13+2
Kyllä snorkkelit ja uimatossut lomakohteissa ovat kans väl mitoitettuja - ei vain egyptiläisille...
Snorkkeleista pyytävät 50 Puntaa jotka saa ainakin 3-kymppiin kaupoista.
Uimakenkiä en oo ostanut, mutta jotkut maksaneet 25.
Kaikkia noita on ainakin Sakkalan pääkatu, Sheraton Rd.'lla joka kauppa pullollaan, joten tinkimään vaan, huumorilla.
Ps. Sivukaduilla tekee löytöjä ! - Tillaada
Kiitokset. :) Kaikki edellämainitut vermeet meiltä jo löytyykin Egyptistä hankittuna ja ihan hyviä ovat olleet mutta eivät ihan tässä viime kuukausina ole ostettu niitä, tai vuonnakaan. ;) Nyt ois uusille matkakavereille hankittava myös joten hiukan tuota matkabudjettia tässä pohdimme ja sitä että mikä mahtaa olla paikallinen hintataso tällä hetkellä. Eli ilmeisesti se puolet pois hinnasta vähintään pätee edelleen ja viitseliäs jos on niin voi sen 75% saada hinnasta pois jollei enemmänkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus54009Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872072Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50856- 47784
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184738Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34738Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35732Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119715- 35674
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127648