Naxos-Giardini??

mama9016

Suunnittelemme perheen kanssa Sisilian matkaa ensi kesälle. Millainen kohde N-G kouluikäisten kanssa? Ajattelimme hotelliksi finnmatkojen Blue Star Naxos beachia, kokemuksia??

Olemme ennen matkustaneet Turkissa, nyt kiinnostaisi Sisilia kovasti :)

2

940

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ehkä...

      Jos piditte Turkista ette ehkä pidä Sisiliasta. Mielestäni ovat kuin yö ja päivä. En usko kouluikäisten viihtyvän siellä, paikka on enemmän aikuiseen makuun. Jos menette, älkää ainakaan elokuussa, jolloin joka paikka on täynnä paikallista väkeä ja hinnat pilvissä-.

    • sisilialaistunut

      Menkää vaan Sisiliaan! Mahtava paikka, jossa voi yhdistää aurinkoisen rantalomailun ja upeat historialliset kohteet! Tosin, se kyllä vaatii hieman paneutumista, jotta jaksaa etsiä niitä hienoimpia paikkoja jonne mennä.

      Toisin kuin vaikka Alanya, Sisiliaa ei ole suunniteltu niinkään turistien ehdoilla. Varsinkin suuremmat kaupungit, erityisesti Palermo saattaa olla hieman kaoottinen ja roskainen, mutta hienoja palatseja, puistoja ja maaseutua löytyy, kunhan vaan lapsetkin ovat niistä edes vähän kiinnostuneita!

      Välimerellä on kyllä myös muita kulttuurillisesti ja historiallisesti rikkaita lapsille paremmin sopivia paikkoja, joita tarjoaa Aurinkomatkat Finnmatkoja huomattavasti paremmalla valikoimalla (ja palvelulla sekä suomalaisuudella ;D). Jos olette Sisiliasta hieman epävarmoja, samankaltaisia mutta ehkä hieman mukavampia paikkoja kyllä löytyy, pohjoisemmasta Italiasta ja Kreetalta - kannattaa tsekata vielä nämä: http://www.aurinkomatkat.fi/italia ja http://www.aurinkomatkat.fi/kreikka.

      Ihan kokemuksesta suosittelisin enemmän Aurinkomatkoja (ei, en ole mikään Aurinkomatkojen työntekijä vaikka näin ylistänkin). Myös Aurinkomatkat tarjoavat hyvän valikoiman Sisiliassa.

      Tuo Naxos Beach on kyllä perheille sopiva, hieman kulahtanut hotelli. Löytyy bamsea ja kirkuvia lapsia. Jos matkustatte edes vähän isompien lasten kanssa, joku toinen hotelli, Finnmatkojen valikoimassa vaikka Villa Giardini olisi ehkä parempi. Suosikillani Aurinkomatkoilla samantapaisia olisivat Kalos ja La Riva.

      Jopas tästä nyt tuli aurinkomatkojenylistysromaani, toivottavasti saat selkoa. Ja hyvää matkaa, minne sitten ikinä suuntaatkaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2566
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      92
      1536
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      18
      958
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      858
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      851
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe