Ihan sama vaikka Heinolassa on paljon nuoria työttömiä, nuoria jotka syrjäytyvät kotiinsa lääkittyinä, homeisia kouluja, päihteiden käyttöä, lastensuojelukin rempallaan. Tappellaan siitä kuka saa johtaa kaupunkia ja suunnitellaan miljoonien parkkihalleja muutenkin autioituvaan kaupunkiin.
Hyvä paikka
7
91
Vastaukset
- tervemenoa!
Muuta pois kun niin ahistaa, onpahan enemmän tilaa meille jotka viihdymme.
- Me viihdymme
Viihdytteko vesitornissa vai kaupungin kansliassa sen jälkeen kun kaupunginjohtaja on ulostettu ja seurustelukulttuuri saa jatkua vanhaan malliin.
Mukavahaan se on Ketussa ja Kanassa nimimipäiväjuhlia viettää ystävien kanssa kaupungin laskuun tai juoda ravintolassa lumumbaa ja hennesyä kaupungin piikkiin. Joo, kyllä me viihdytään sitten, kun on enemmän tilaa eikä luottokorttia saa vinguttaa miten ja kuka tahansa - ei tietenkään pienipalkkaiset työntekijät.
- Suursysmästä
Kaupunginjohtaja riitelyä lukuunottamatta samta ongelmat kuin muissakin kaupungeissa. Turha inistä "kasvaa isoksi". Muuta sysmään, siellä vissiin kaikki on niiiin hyvin, ainakin kunnanjohtajan kirjoituksista päätellen.
- sdgdfhgfhjfyj
Virkamiesmafian kun saamme puhdistettua, Heinolasta voi tulla ihan nasta paikka. Nuorissa työttömissä on voimavara, samoin vanhusten elämänviisaudessa (no, eihän me kaikki viisastuta vanhetessamme, mutta aika useat kyllä). Sijainti on hieno luontonsa puolesta ja läheisyydessä Lahteen ja Helsinkiin.
Sinä nuori ihminen, miltä sinusta kuulostaa se idea, että te osaavat ja taiteellista silmää omaavat kätevät nuoret perustaisitte jonkin oman näyttelijäryhmän tai muun jutun, vaikka elokuvantekoa, käsikirjoituksen tekoa, lavastusta jne? Sen sijaan, että kaupungin varoilla pyörittäisitte omaa kesäteatteribisnestä, toimisitte vapaaehtoisvoimin kaupungin iloksi ja omaksi hyväksenne. Esiintyisitte ympäri vuoden. Tukea voisitte saada valtiolta tai muualta - tämänhetkinen Heinolan kaupunki ei tietysti tue kaupunkilaisia, kun varat menevät Lontoon matkoihin, pakettiautoihin, toriparkkiluoliin, kesäteatteribisneksen kulujen kattamiseen ja ravintolalaskuihin.
Näyttäisitte meille vanhoille pieruille, millaista on älykäs, moraalinen, yleistä hyvää ajava toiminta. Yksi aihekin teille on jo valmiina muokattavaksi: virkamieskorruptio. Siitä saisi vaikka miten paljon satiirista kamaa. Onko teidän joukossanne humoristeja? Lauluntekijöitä? Älyn käyttöön ei tarvita paljon varoja. Heinola tarvitsee teitä. Sen sijaan, että annatte työkkärin ajaa teitä orjatöihin paikallisiin yrityksiin, toimikaa itse. - Ei vain kesäteatteri
Kaupallinen teatteribisnes on vienyt Heinolan nuorilta mahdollisuudet toteuttaa itseään. Lakataan syytämästä rahaa hölynpölyyn ja autetaan nuorten omaa toimintaa ja vähän vanhempienkin.En mene katsomaan Heinolan kesäteatteria.
- Kulttuurille
Kertaakaan en ole maksanut lippua, aina on jostain jaettu ilmaisia. En enää viitsinyt käydä katsomassa, kun ukot korkkareissa hameet korvissa lässyttivät, hauskaako? Kaiholla muistan aikoinaan lasteni näytelmät Jyränkölässä, Lasse Kantola tiimeineen oli innostava ohjaaja. Lapset oppivat esiintymään tulevaa työ- ja muuta elämää varten.
- haaskaa...
kulttuurille, kiitos .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455060Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131594Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481239Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101179- 131123
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171007Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3875Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57779Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27753