Verikokeet

JAnn3112

Terve! Auttakaa junttia! Mulla on täsä puolen vuoden aikana otettu varmaan 20:tä verikoetta, ja joka ikisellä kerralla olen meinannut menettää tajuntani. Joka ikinen kerta lääkäri on taluttanut minut toiseen huoneeseen lepäämään niin kauaksi aikaa, että olo helpottaa. Voisko joku kertoa minulle, miten verikokeisiin voisi "valmistautua" (jos voi), että välttäisi tämän ärsyttävän tunteen (tajunnan menettämisen tunne) heti kun piikki on otettu pois suonesta. Vaikuttavatko yö unet ja esimerkiksi ruokailu (en tiedä saako ennen verikokeita syödä minulle ei ainakaan erikseen olla mainuttu etteikö saisi syyvä) siihen miten "skarppina" olet verikokeissa. Minulla on nimittäin ensiviikon perjantaina 8:30 verikokeet ja minua jännittää niin maan perkeleesti. Tästä tuli nyt hieman sekava viesti joten tiivistän tämän: miten voi välttää pyörtymisen/pyörtymisen tunteen verikokeissa?

Kiitos vastauksista!

7

583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JAnne3112

      Edelliseen lisäten vielä, että kyse ei ole pelosta. En kyseisiä piilkejä pelkää yhtään.

    • Janne3112

      Eikö kellää oo mitää vinkkejä?

    • Joensuunaapo

      Mieki aloitin joskus samanlaisen ketjun. Mieki haluaisin tietää jos jollakulla jottai vinkkejä?

    • fuck you all

      Vittu te ootte perseestä

    • verimies3232

      Itsellä kylmän veden juominen vei viime verikokeessa heikotuksen ja veren kohisemisen kehossa kokonaan pois, kokeile ensi kerralla.

    • Ei se mikään "visti" ole. Kävin verikokeessa Perjantaina. Huomenna päitisi saada tulos.

    • kosanders

      Itse vejän puoli pulloa kossua ennen kokkeita. auttaa joka kerta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      233
      6851
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      30
      3506
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3278
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      65
      3028
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      99
      2723
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      5
      2623
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      35
      2338
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      38
      2104
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      54
      1841
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      86
      1747
    Aihe