Eikä se rakkaus ole mitä tahansa. Kehen tahansa, mutta ei silloin kun tarvitsee, eikä silloin kun pitäisi.
Tärkeintä olisi ollut huomata, että sen tarve kasvaa yksinäisyyden neliöön. Enkä minä sitä huomannut. Kun sinä vetäydyit, minä vetäydyin, emmekä me koskaan uskaltaneet puhua siitä mikä oli vialla.
Aluksi pidin sinua kiehtovana hulluna, enkä unohda koskaan, kun seisoin eteisessäsi ja sanoin, ettei sinun tarvitse lähteä pois. Nukuimme yön yhdessä ja seuraavan vuoden. Teimme kaiken yhdessä, mutta koskaan emme kahdestaan. Luulen, että ajattelimme olevamme samaa. Kun ongelmat kasvoivat, olimme yksin ja toivoimme olevamme sama. Mutta kahdestaan se ei ole mahdollista.
Ja se katosi ja loppui. Ja aikuistumme. Oikeammin maailma ympärillämme aikuistui, meidän piti sopeutua, ja sinä lähdit. Toinen vuosi kului sen kieltämiseen. Tiesimme yhdessä, että se oli ohi, mutta emme me taaskaan puhuneet. Ja kun loppu tuli, sen piti olla ruma. Se odotti koko ajan vain tapahtumistaan, se oli vain minä, jolle se tapahtui ensin. Sitten sinulle.
Emmekä me ole onnellisia, kumpikaan. Sen me tiedämme, yhdessä.
Tiettä
4
272
Vastaukset
- paakki
Kirjoitit:
"Aluksi pidin sinua kiehtovana hulluna, enkä unohda koskaan, kun seisoin eteisessäsi ja sanoin, ettei sinun tarvitse lähteä pois."
Onko tosiaan niin, että seisot jonkun toisen ihmisen eteisessä, ja pyydät häntä joko poistumaan tai jäämään? Mitä sitten tapahtuu, kun se asunnon haltija poistuu, jäätkö itse silloin paikalle?
Vai onko kyseessä ehkä kommuuni, jossa te molemmat asutte? Mutta silloihan se eteinen on myös sinun. Panee miettimään...
Ei, en halua olla ilkeä. Mun tapa on vain puuttua tällaisiin pieniin yksityiskohtiin, ja monasti aivan turhaan ja väärässä paikassa, niin varmaan nytkin.
Olet saanut hienosti kerrottua yhteiselämisen tuskaa. En kirjoittanut "yhteiselämisen tuskan", sillä eihän se yhteiselo ihan aina pelkkää tuskaa ole, mutta harmittavan usein kylläkin. Näin kirjoittaa sinkku jo ties kuinka monennessa polvessa...- Lukutaitoinen
Mun kohdalla tämä toimi ihan kohtalaisesti, luulen. Teemasi olit valinnut näiden samojen ikivanhojen joukosta, mutta sait lauseisiisi ujutettua jotain ajateltavaakin. Tällaisena pikkupätkänä ihan piristävä, jos olisi pidempi, kaipaisin äksöniä.
- Lukutaitoinen
Lukutaitoinen kirjoitti:
Mun kohdalla tämä toimi ihan kohtalaisesti, luulen. Teemasi olit valinnut näiden samojen ikivanhojen joukosta, mutta sait lauseisiisi ujutettua jotain ajateltavaakin. Tällaisena pikkupätkänä ihan piristävä, jos olisi pidempi, kaipaisin äksöniä.
Näyttääpä tulleen typerä moka viestin asettelussa. Sorry.
- Topi
..se asuntopolitiikka-kohta on tulkittavissa toisinkin. Tosin hieno juttu, että se sai sinut miettimään: harvinaista meikäläisen teksteille.
Kiitos kommenteista molemmille, lämmittää arkoja sormia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3136126Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483616Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1472799"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2252167Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol1001728- 671192
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua811045Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni144958Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan10928Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11884