Hillman/Sunbeam foorumi

Harrastajia?

Nyt avattu Hillman/sunbeam foorumi.
Käykäähän rekisteröitymässä jos kyseiset merkit kiinnostaa..

http://hillmanfoorumi.munfoorumi.com/index.php

14

1271

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei tule ikävä

      Mulla oli sellainen nelilamppuinen stiletto. Karmea auto ajaa sivutuuli oli työntää joka pellolla ojaan. Sitten ruostui puhki eikä mennyt enää katsastuksessa läpi. Mutta kyllä se nopeempi oli kuin kuplavolkkari.

    • Roskapostittajat pilasivat edellisen foorumin. Toivottavasti nyt siivotaan enemmän ylläpidon toimesta.

      Vaikka ilmeisesti merkki ei juuri tunnu kiinnostavan muita kuin historicrallaajia, jotka ovat lähinnä paremminkin vain yhdenlaisia autonsärkijöitä kuin säilyttäjiä. Autojen säilymistä ei touhu edistä, kun käytetään vain vanhat osat loppuun eikä kukaan tee uusia.

      Hieman se tympii katsoa rallivideoita joissa joku on taas kerran kaatanut yhden auton, siinä sitä sitten meni taas yksi maski, vilkun-ja takavalonlasit, ikkunat ym.....

      • Täyttä asiaa

        Totta puhut!


      • T:Hillman foorumi

        Kyllähän tuota voisi siivotakkin jos olis ees käyttäjiä.. :D Juu onhan se aina sydäntä riipivää kun näkee et historic autot ajetaan tuusan nuuskaks..

        Mistäköhän löytyis tuommoiseen Hillman Hunteriin takalasintiiviste?Kohta ruveltava kysyleen metritavara tiivistettä...


      • T:Hillman foorumi kirjoitti:

        Kyllähän tuota voisi siivotakkin jos olis ees käyttäjiä.. :D Juu onhan se aina sydäntä riipivää kun näkee et historic autot ajetaan tuusan nuuskaks..

        Mistäköhän löytyis tuommoiseen Hillman Hunteriin takalasintiiviste?Kohta ruveltava kysyleen metritavara tiivistettä...

        Taitaa olla kiven alla nuo tiivisteet.

        http://www.ebay.co.uk/sch/Car-Parts-/14239/i.html?_nkw=hillman hunter&_ipg=200&rt=nc

        Melkeinpä tuo taitaa ainoa paikka olla josta kannattaa edes etsiä....


      • Hillman foorumi

    • Hillman foorumi

      Nyt on tiiviste laitettu tilaukseen.Oitraconin kautta semmoinen onneks löytyi.Brittiosan kauttakaan sitä ei ollut saatavilla.No nyt näyttää siltä et pääsee osallistumaan Jyväskylän vappucruising letkaan.. :)

      • Kassu

        Ehtikö Hunter vappuajelulle?


      • Hillman foorumi
        Kassu kirjoitti:

        Ehtikö Hunter vappuajelulle?

        Kyllä sitä pääsi vappuajelulle.Takalasin tiiviste ei ihan ehtinyt vapuksi mutta tein "takalasin" läpinäkyvästä pvc muovista.

        Nyt on ollut oma lasi jo jonkin aikaa paikallaan..


    • Autonsärkijä

      Onko se sitten parempi että ne laitettaisiin paaliin kuin Historic-ralliin? Todennäköisesti ne yksilöt jotka nyt kaunistavat rallivarikkoa, olisivat muuten jo paalissa (kuten itsekin tuumasit, merkki ei juurikaan montaa siviilipelinä kiinnosta)...nyt ne saavat ainakin muutaman vuoden lisäaikaa eloonsa - jotkut jopa huomattavasti enemmän.

      Täällä siis yksi ralliin auton raiskannut - paitsi että tämä yksilö on jo alkuunsakin sinne rakennettu ja historiaa löytyy vaikka kuinka. Ja on kestänyt rallia jo muutaman kymmenen vuotta (ilman korivaihtoja joskin alustan ja koneen osia kuluu). Tämäkin yksilö oli paaliin menossa, mutta onneksi ehdittiin pelastamaan (vaikka täällä sitä ei taideta pelastamiseksi kutsua).

      • On kyllä kolmaskin vaihtoehto:

        Se, että ne rallit ajettaisiin ilman turhaa riskinottoa. Ne rajut ulosajot joita tuossakin luokassa tapahtuu, eivät minusta oikein istu siihen luokkaan.

        Mutta jos kuski on liikaa urheilija ja liian vähän mobilisti, ei kai se käy että vain ajelisi rauhallisemmin ja antaisi sen voittaa joka sattuu olemaan maalissa ykkönen.


      • M1978 kirjoitti:

        On kyllä kolmaskin vaihtoehto:

        Se, että ne rallit ajettaisiin ilman turhaa riskinottoa. Ne rajut ulosajot joita tuossakin luokassa tapahtuu, eivät minusta oikein istu siihen luokkaan.

        Mutta jos kuski on liikaa urheilija ja liian vähän mobilisti, ei kai se käy että vain ajelisi rauhallisemmin ja antaisi sen voittaa joka sattuu olemaan maalissa ykkönen.

        niinpä,kyllä nostalginen tunnelma on tärkeempi pointti kuin voitonhimo,ym.tarve.Se vaiva ja aika,mikä auton kunnostukseen,osien metsästykseen menee.
        Itse aion pelastaa yhden 20v
        seisseen harv.mallin 60-luvulta.Osat maksaa kerhossakin mitä ei kaikkea edes sieltä saa,tuottoa kun firmana kaikki ajattelee,mut uusiakin on pakko välillä,ku purkuautot hävinnyt kelvollisina sulattoon..


    • tm koe tappaa

      tm 2-73 oli p.toivoselle rakennettu imp rekkari oli kait AAB-9O2 onks se vielä tallessa

    • Ukki

      Onko tietoa sunbeam hunterin vm.1974 arvosta. Auto on katsastettu...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1742
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      913
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      107
      734
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      664
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      628
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      51
      585
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      562
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      19
      558
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    Aihe