Hei!!
Olen pitkään etsiny rotikan pentua...vastaan tulee vaan huijareita...=( paperikoiraa en etsi mutta puhdasrotuinen oltava. Olisko täällä kellään vinkata ,mistä löytyisi pentuja??
Juhuuu....
2
142
Vastaukset
Paperiton eli rekisteröimätön koira on AINA sekarotuinen, sen perimästä ja historiasta ei voi tietää yhtään mitään. Ei voi tietää emän ja isän terveydestä, ei niiden luonteesta, ei mistään mitään, koska papereita ja tietoa ei ole.
Ei ole olemassa yhtäkään oikeaa ja kunnollista syytä miksi pentuja ei rekisteröidä! Kun pentujen taustat ovat kunnossa, niin tietenkin ne myös rekisteröidään! Rekisteröimättömyyden takana on aina jokin epämääräinen asia, kuten esim. terveystulokset aivan pielessä (eli saat tosi sairaan koiran) tai emää pennutettu jokaisesta juoksusta (ja emä kärsii) tai luonne ei ole kunnossa (saat esim. tosi aggressiivisen koiran). Pahimmillaan hankkimalla paperittoman koiran tuet "pimeää pentukauppaa" ja pentutehtailua.
Asiasta voit lukea lisää mm. http://sensuroitu.net/jutut/paperittomuus.pdf
Hanki vain rekisteröity rotukoira! Jos haluat rekisteröimättömän koiran, niin silloin hanki selkeästi monirotuinen koira.
Lisää tietoa ja mm. pentulistan löydät rottweiler-yhdistyksen sivuilta.- hgjjhgb
Ota yhteyttä kenneleihin ja kysele olisiko heillä lemmikkitasoista pentua myytävänä jonka hinta on alhaisempi. Paperitonta ei kannata ostaa ellet henkilökohtaisesti tunne myyjää ja pentujen vanhempia :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2063858Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii622446Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912306- 472223
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561247
- 711175
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136