Olen yrittänyt kaiken tehdä kanini kanssa mutta ei siitä mitään tule,,raukka pelkaa kaikkea ja se on vapaana melkein koko ajan, jos se on vapaana se on vain paikallaan..Auttakaa en tiedä mitä tehdä..Ja voin auttaa muussa mutta en tässä asiassa itseäni :(
kanini on arka,,
kanini rauks..
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kauan kani on ollut teillä? Kannattaa edetä ihan rauhassa vaan, puuhailla samasa tilassa jotain ihan muuta ja odotella jos kani uskaltautuisi itse vapaaksi :) Onko lattialla mattoja? Lattialla liukuvat tassut voivat pelottaa kania. Erilaisia herkkuja kannattaa toki tarjota jos se vaan huolii.
kanin kannattaa antaa tutustua ympäristöönsä omilla ehdoillaan- yleensä kani valitsee turvapaikan, josta tutkimusretkiä sitten tehdään. herkkuja voi jättää esille lattialle, voit itse istuskella lattialla ja antaa kanille mahdollisuuden lähestyä. avoimet tilat (huoneet) saattavat olla alussa hieman pelottavia- ne kun muistuttavat peltoa, jossa ei ole piilopaikkaa, jonne saalistajilta voisi piiloutua. kanisi itsetunnon kasvaessa ja talon tullessa tutuksi nämä pelot yleensä katoavat. kani on laumaeläin ja tuntee olonsa turvalliseksi seurassa. hänen laumansa koostuu nyt sinusta, joten eikun yhdessä tutustumaan taloon ja avoimiin tiloihin. kyllä se siitä :-)