HD Ready tv:n (720p) käyttö 1080i tai 1080p resoluutiolla

tämmöstä tänään

Eli on haitallista käyttää 720p resoluutioa tukevaa tv:tä 1080i tai 1080p resoluutiolla?

4

317

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tommosta huomenna

      Jos telkkari ei tue full HD:ta niin ethän pysty katsomaan tuosta 720p resosta tarkempaa materiaalia. Joten mitä tarkoitat?

    • Näin tällä hetkellä

      Ei kai siitä mitään haittaa ole, jos FullHD -tasoista HDMI-signaalia ei siirretä kaapelilla yli kymmenen metrin matkaa. Käyttämällä pienempää tarkkuutta HDMI -signaali siirtyy ehkä muutaman metrin enemmän...

      Eiköhän se tv pysty käpistelemään FullHD -kuvaa, sillä se skaalaa HDMI:stä tulevan materiaalin omalle näytölleen sopivaksi? Kokeilemalla selviää, kumman laitteen skaalain toimii paremmin: Signaalia antavan laitteen (esim. digiboksi) vai tv:n oma skaalain? Esim. joissakin digibokseissa skaalain toimii paremmin kuin halpis-tv:n vaatimaton skaalain.

      http://fin.afterdawn.com/sanasto/selitys.cfm/hd_ready löytyy HD Ready -vaatimukset

    • on eli ei onko eli o

      "Eli on?" Eli onko, vai eikö ole? Olet siis lukenut jostain, että on, ja kysyt täältä varmistusta että onko? Mistä olet lukenut, että olisi?

    • kenelle haitallista?

      Haitallista näytölle vai katsojalle?

      Ethän sitä näytön natiiviresoluutioa isompaa resoluutio saa edes käyttöön. Jos on vaikka 400x300 pikselin näyttö, ja haluat katsoa 600x400 pikselin kuvaa, niin ne sopimattomat pikselit jäävät vaan tasaisesti pois, esim. joka kolmas pikseli... kuva voi näyttää silti ihan samalta kuin oikealla 600x400 pikselin näytöllä kunhan ei katsota hyvin läheltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      64
      3202
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      24
      2978
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      51
      2872
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2678
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2568
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2540
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2311
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2198
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2088
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2082
    Aihe