Miksei uuteen Golfiin ja Touraniin saa kunnollinen bensa moottori? Vahvin on vain 115hv, pieni ja surkea 1,6nen. Sen kokoinen auto tarvitsee ainakin 140hv tai enemmän, jotta ohitukset olisivat turvallisia. Ja en todellakaan halua mitään haiseva dieselimoottori.
GolfV ja Touran
Mk77
71128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä 2.0 fsi moottori on saatavana molempiin (150hv) mutta jostain syystä sitä ei vv-auto Suomeen tuo. Uskoisin kuitenkin että pian mallisto Suomessakin täydentyy tuolla moottorilla.
Itse valitsin 2.0 tdi:n golffin nokalle ja ei voi kuin kehua.
Pitääks sun Golf V:n vaihdelaatikko mitään krohinaa? Meillä kesäkuussa ostettu Golf 1.6 FSI 6-v. ja tyhjäkäynnillä, moottorin ollessa lämmin, kuuluu krohina laatikosta. Kun painaa kytkimen pohjaan se lakkaa. Ääni ei kuulu auton sisälle.
Sun kannattais käydä koeajamassa "haiseva dieselmoottori". Valitettavan monet katsovat vaan hevosvoimia ja päättelevät että eihän se minnekään kulje. Todellisuudessa auto kulkee väännöllä joita turbodieseleissä on kuin pienessä kylässä. Esim. monet tdi:t kiihtyvät vitosella 80-120 km/h välin yhtä nopeasti kuin 2-litran bensakone kolmosella. Joten mietipä sitä!
Ajanut näitä TDI Dieseleitä, mutta ne ovat mielestni äänekkäitä, toimivat hyvin vain tietyillä kierrosluvulla ja ne eivät lämpene kunnolla talvisin. Jos dieselauto olisi niin nopea niin miksi sitten kaikissa urheiluautoissa on bensamoottori?
Ajanut näitä TDI Dieseleitä, mutta ne ovat mielestäni äänekkäitä, toimivat hyvin vain tietyillä kierrosluvuilla ja ne eivät lämpene kunnolla talvisin. Jos dieselauto olisi niin nopea niin miksi sitten kaikissa urheiluautoissa on bensamoottori?
Ei diesel käyttöinen ole 'aina' urheiluauto, kuten ei ole joka bensa käyttöinen autokaan.
Urheiluautoilussa dieselejä näet mm. Saksan rata-ajoissa yleensä VAGin sponssaamina.
Diesel (turbolla) ei ole urheiluautoihin sopiva sen pienistä kierrosalueesta. Normaaliin ajoon se sopii kyllä paremmin kuin vapaasti hengittävä bensa. Nopeastihan ei laillisesti saa ajaa Suomessa tiellä millään autolla oli se sitten bensa tai diesel käyttöinen. Meillä kun on 120km/h nopeusrajoitukset moottoriteillä.
Mitä tulee dieselin 'kylmyyteen' talvella, niin alkaa olla toisinpäin. Eli Touranissa valittelivat kylmyyttä bensa mallien omistajat, diesel malleissa kun on vakiona lisälämmitin eli Webasto :)
Asenteissasi on hieman tarkistamisen varaa. Ajat muuttuu, koita sinäkin.
Huva kameli, hampat kunosa. Ja vaharuokane, tuoksu hyva.