Kuinka paljon parempi paikka maailma olisikaan jos tuo olisi toteutunut?
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/tivi 25 vuotta sitten apple vaati windowsin kieltamista/a889191
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/tivi 25 vuotta sitten apple vaati windowsin kieltamista/a889191
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tilanne olisi aivan samanlainen kuin nykyäänkin sillä erotuksella että Windowsin ja MS:n tilalla olisi OS/2 ja IBM. Linuks olisi samalla tavalla ojan pohjalla kuin nykyäänkin.
Linux on n. 80% maailman kaikkien serverien järjestelmänä. Yli 90% 500 kovimmasta supertietokoneesta, 70% älypuhelimista, yli 45% tableteista ja n. 4-5% työasemapc:stä.
Ja mitenkäs se Goldman Sachs arvioi käyttöjärjestelmätilanteen vuoden 2012 osalta? Taisi mennä näin:
1. Android Linux 42%
2. Apple 24%
3. Windows 20%
4. Muut järjestelmän (mukaanlukien muut Linuxit) 14%
Näyttää siis siltä että Windows putosi neljässä vuodessa 95%:sta 20%:iin. Mitäpäs siitä tuumaat?
"1. Android Linux 42%"
Nytkö se virusimuri-android taas onkin linuks? HAH!
Mutta missä ovat distrowathin tsiljoonat rupulinuksit???
Mitäs tuumaat kun Windows putosi muutamassa vuodessa 95%:sti 20%:iin? Miltä tuntuu kun jengi alkaa laajassa mitassa luopumaan mitäänsanomattomasta Windowsista?
Mitäs tuumat kun distrowatchin sadat rupulinuksit upuntut mukaanlukien pysyvät promilleissa eivätkä tule koskaan nousemaan sieltä.
>...tsiljoonat...
Siis tuhansia kertoja enemmän kuin windowseja? ;)
Mitäs tuumaat kun Windows putosi muutamassa vuodessa 95%:sti 20%:iin?
Microsoftin Linuks todellakin on ojan pohjalla.
Huipulla on LSB unixit ja Android, sillä lähes kaikki tietokoneohjelmat kehitetään näille.
Virusimuri oli Windows linkkura. Androidillehan ei vielä ole viruksia tehty.
>...tilalla olisi OS/2 ja IBM.
Jos käytät tuota perusteena vastaväitteelle niin se kuvastaa sitä että et ymmärrä kuinka paljon parempi OS/2 oli windowsia parempi.
OS/2 ilmestyi vuonna 1990 ja oli markkinoilla samaan aikaan Windows 3.0:n kanssa joka oli pelkkä DOS ohjelma.
>...oli pelkkä DOS ohjelma.
Mutta OS/2 ei ollut vaan se oli oikea käyttöjärjestelmä. Siinä on merkittävä ero.
Totta. Vasta NT oli teknisiltä ominaisuuksiltaan OS/2:n kilpailija.
Itseasiassa taisi olla niin, että koko internetin nousu 1990-luvun alussa oli aikamoinen shokki Bill Gatesille sillä hänhän ei alunperinkään tarkoittanut kotimikroa kuin leikkikaluksi kotiin. Sellaiseksi jolla pelataan pelejä piirustellaan joitakin juttuja. Sitten piti keksiä järjestelmä verkkomaailmaan ja siitä tulikin sitten kaikkien aikojen virusimuri, matojen syömä raato. Paljon piti virkamiehiä lahjoja ja käyttää mainontaan rahaa jotta tyhmät kuluttajat saatiin ostamaan moista roskaa. Ratkaisevan tärkeää oli estää tietysti avoin rehellinen kilpailu, sillä siinä Microsoft ei olisi koskaan pärjännytkään.
Nettiä varten tuli NT joka ei ole koskaan ollut virusimuri. DOS Windowsit olivat haittaohjelmapyydyksiä ja ne eivät soveltuneet nettiin.
Minunkin W98 sai tartunnan, NT pohjaiset ei ikinä.
NT:ssä oli TCP IP alusta asti, DOS Windowseihin se liimattiin jälkikäteen.
Kyllä NT:lle on viruksia tehty miljoonia.
Windows on koko internetin suurin syöpä. Ollut sitä jo 1990-luvun puolivälistä lähtien. Koko verkon toimivuuden suurin ongelma on nimenomaan Windows, sen reikäisyys ja se että sadat miljoonan Windows-koneet on kaapattu ja niitä käytetään bottikoneina kaatamassa verkkoa ja hidastamassa sen toimintaa muutenkin.
Kyseessä on syöpä ja nyt tarvittaisiin kirurgin veistä ja vähän äkkiä poistamaan tuo syöpä.
Ainoat tilastot joihin Windows-uskossa (vielä) olevat tarrautuvat ovat nuo pay-per-click-sivustojen tilastot jotka kertovat kuinka miten softasta maksavien koneiden käyttöjärjestelmät jakautuvat. Miksi ihmeessä noihin tilastoihin ylipäätänsä pitäisi kuuluakaan Linux-koneita koska ei Linux-käyttäjien tarvitse maksaa softasta mitään. Ei ole mitää tarvetta pay-per-clickailuun. 3/4 Net Applicationin tilastoista perustuu näihin. Loput n. 25% jakautuu siten että 10% on sosiaalista mediaa, muu osa muuta kaupallista mainontaa. Tarvitseeko siis ihmetellä jo tuo harha "1%:n Linuxista" elää tolvanoiden käsityskyvyssä.
Trendiä voi seurata näistä lukemista:
http://stats.wikimedia.org/archive/squid_reports/2011-02/SquidReportOperatingSystems.htm
http://stats.wikimedia.org/archive/squid_reports/2012-02/SquidReportOperatingSystems.htm
http://stats.wikimedia.org/archive/squid_reports/2013-02/
Ja vaikka nuokin lukemat eivät suinkaan kerro totuutta järjestelmien MAAILMANLAAJUISESTA markkinaosuudesta ne kertovat ainakin sen trendin mikä on vallalla ainakin englanninkielisessä wikihakuja käyttävissä netinkäyttäjissä. Se kertoo armottamalla tavalla miten Windowsin asemat murenevat nopeaa tahtia.