Eroon pakkoruotsista

osallistu!

Steinerkoulu on vapaan kasvamisen ja hyvän motivaation koulu. Pakkoruotsi on motivaation kutistaja, lasten kahlitsija.

Nyt on mahdollisuus vaikuttaa siihen, että pakkoruotsin lakkauttaminen otettaisiin käsiteltäväksi eduskunnassa:

allekirjoita kansalaisaloite www.ruotsivapaaehtoiseksi.fi

11

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • grferger

      tärkeää olisi saada Saksa pois steinerkouluista.

    • valinnaisruotsi!

      Steinerkoulu on edelläkävijä koulun kehittämisessä.

      Steinerkoulu voi olla edelläkävijä myös tässä asiassa: PAKKORUOTSI POIS KOULUISTA!

      Allekirjoita: www.ruotsivapaaehtoiseksi.fi

      Pakkoruotsi ei kuulu Suomeen!

    • muru444555

      Hyvä!

      Kaikki jotka pystyvät lähettämään linkkiä eteenpäin, tehkää se, jotta saadaan joku tolkku tähän suomalaiseen yhteiskuntaan.

      Allekirjoita kansalaisaloite : Ruotsi vapaaehtoiseksi!

      • kielivapaus tulee!

        Opettaja-lehden pitäisi tehdä juttu tästä kansalaisaloitteesta www.ruotsivapaaehtoiseksi.fi

        Steiner-koulujen lehden pitäisi myös tehdä juttu aloitteesta.


    • klingklang1

      Steinerkoulussa aloitetaan ruotsin opiskelu ekaluokalta. Miksi kukaan laittaa lapsensa steinerkouluun, jos ei halua tämä lukevan ruotsia???

      • kaavoihin kangistunu

        Onko steinerkouu alati muuttumaton. Kun ruotsia kerran luetaan niin sitä luetaan hamaan loppuun saakka.

        Missä uudistusmieli?


    • poispakkoruotsi

      25 859 allekirjoitusta kasassa

    • pakkoruotsi pois

      arvoin näkee otettavan kantaa pakkoruotsin aiheuttamiin kustannuksiin yhteiskunnassa.

      Suoria kustannuksia on tietysti itse pakkoruotsin opettaminen, mutta sen lisäksi aiheutuu vuosittain satojen miljoonien kustannukset myös Åbo Akademin ylläpidosta kuin myös kaikkien viranomaisten pakkoon osata tehdä kaikki myös ruotsin kielellä.

      Vuositasolla kustannukset ovat miljardiluokkaa.

      Pakkoruotsin aiheuttamaan tuhlaukseen kuluu satoja miljoonia euroja ja muita palvelua (mm. terveydenhuolto) supistetaan joka ikinen vuosi.

      Nämä hurrithan elää kaikkein huono-osaisimpien kustannuksella.

      • poispoispoispois

        Eurytmia pois. Ei pakkoeurytmialle!

        Huilun piipitys pois. Ei pakko huilunpiipitykselle!


    • ei kankeaa mallia

      Pois pakkotahti. Joka joulu samat ohejlmat samassa järjestyksessä. Eppuluokkalaiset vievät kynttilät, kakkosluokkalaiset lukevat evankeliumin...jne.

      Pois pakkotahti luokka-aste - esitys - kuviosta.

      Pois pakkotahti saman opettajan tahdista. Olisi hyvä, jos opettaja vaihtuisi joka toinen vuosi. Kaksi vuotta aina sama. Pois pakkotahti.

      Pois samojen naamojen tahti luottamushenkilöissä ja vanhemmistoissa. Jotkut vanhemmat kuvittelevat omistavansa koulun. Pois pakkotahti.

      Pois sisäänpäinlämpenevät suhteet. Joskus opettajistot puolustavat väärin toimivaa vanhemaa - kun on tuttu niin monilta vuosilta. Sisäänpäinkääntyminen - ja suhmuroinnit lasten ja aikuisten suhteissa. Jotkut määräävät ketkä saavat kouluun tulla ja ketkä eivät.

      Pois sisäänpäinkuumeneminen. Pitäkää ovet auki, jotta raikkaat tuulet huuhtovat ummehtuneisuuden.

    • kielivapaus tulee!

      Niinpä. Onhan tästä puhuttu. Paljonkin. Nyt on mahdollisuus vaikuttaa.

      Allekirjoita: www.ruotsivapaaehtoiseksi.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe