Route 66

Karkkilan Mika

Joo moi ! Ollaan kaverin kanssa mietitty vuosia että ajellaan Route 66 läpi , ja tänään sitten päätettiin tosiaan lähteä ! Nyt heräsi kysymyksiä ... Noi passi ja viisumi hommat varmaan hoituu kun soittaa lähetystöön yms .. Mutta kun tarkoitus on ajella maan halki , niin miten siellä noi auto hommelit toimii ? Idea on ostaa pirssi sieltä ja jättääkin tietty sinne ... Eli onko siinä jotain ongelmaa rekisteröidä ja saada vakuutukset , kun ei nyt oo mitään osoitetta siellä yms .. Ehkä ilman mitään noita ei kannata ajella , jos ny käy joku kolari tai jotain .. Olisi hienoa jos joku joka tietää voisi antaa vinkkiä ja vastailla niin helpottuisi reissun suunnittelu paljon ! Tosiaan polttelisi jo lähteä heti :D , mut täytyyhän lomat ja muut fixata ensin ... Mutta toi auto homma mietityttää eniten !

10

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 750

      Jospa nyt ensialkuun hankkisit hyvan USAn kartan niin huomaisit etta sita Route 66:a ei enaa ole. Maailma muuttuu, Eskoseni.
      Turistin autonosto on jarjettomin idea ikina.

      • jfsjagjjsdjg

        Turistin autonosto ei ole todellakaan mikään järjettömin idea.
        Paperitöitä ja säätämistä se tosin vaatii, mutta onnistuu kyllä.
        Jos on lyhyt reissu niin en tosin näe siinä mitään järkeä, koska sen saattaa joutua myymään tappiolla ja aina on riski että auto hajoaa yms. Eli halvemmaks varmaan tulis vuokraus.
        Sitten jos tekee pidemmän reissun ja meinaa olla esim myös meksikossa, niin auton ostoonkin tulee järkeä


      • 141
        jfsjagjjsdjg kirjoitti:

        Turistin autonosto ei ole todellakaan mikään järjettömin idea.
        Paperitöitä ja säätämistä se tosin vaatii, mutta onnistuu kyllä.
        Jos on lyhyt reissu niin en tosin näe siinä mitään järkeä, koska sen saattaa joutua myymään tappiolla ja aina on riski että auto hajoaa yms. Eli halvemmaks varmaan tulis vuokraus.
        Sitten jos tekee pidemmän reissun ja meinaa olla esim myös meksikossa, niin auton ostoonkin tulee järkeä

        Tell me all about it! You must have been dealing with the DMV a lot. How does the tourist secure insurance without a SSN?


    • Route 66 on jäänyt valtaosiltaan uusien tielinjauksien alle, mutta näkeehän sen kartalta, kuinka se on mennyt ja on siten seurattavissa. Route 66:n henki on vielä aistittavissa vahvana japaljon kaikenlaista oheistapahtumaa on olemassa vanhan tien raunioilla.
      Ilmeisesti olette kokemattomia USA-matkailijoita, joten voisitteko mitenkään harkita vuokra-autoa tuon ostamisen sijaan? Täällä olleiden useiden kannanottojen mukaan auton ostaminen ja vakuuttaminen ja sitten reissun lopuksi myyminen kaikessa kiireessä on lähes mahdoton yhtälö kokeneellekin. Vuokra-auton etuna on, että se on uusi ja toimii ja vaikka vikaantuisikin, niin uuden saa heti tilalle. Esimerkiksi kolmen viikon reissulle saa täysikokoisen jenkin alle 700 €:lla ja jos jätätte sen tien toiseen päähän, niin jättömaksu on kalleimmillaan 500 $. Tuolla vuokrahinnalla ette kummoista autoa pysty ostamaan ja saatte olla koko ajan huolissanne sen toimivuudesta.
      Siitä vaan reissua suunnittelemaan, mahtava maa varsinkin autoillessa. Vinkkejä autoiluun USAssa voitte lukea vaikka blogistani www.jukksa.blogspot.fi

    • hepeli3

      Jep, vuokratkaa se auto, ni paljon helpompaa. Mitään järkee ees miettiä auton ostoa. Varmaan hieno reissu tulossa ja autoilu siel on helppoa ku heinänteko:) Navi ja kartta mukaan ni ei hätiä.

    • Jukka S

      Kun aikoinani muutin keskilannelta kaliforniaan, niin matka kulki paaosin pitkin I-40 joka seurasi vanhan Route 66 linjausta. Tiesta oli viela patka tekematta ja niinpa Seligman:in ja Kingman:in vali Arizonassa kuljettiin todella pitkin vanhaa kunnon Route 66. Tie on viela jaljella jos haluatte kokeilla.

      Kun ensi kertaa liikuin autolla ympari mata niin ainoastaan Shirley Highway DC:sta etelaan ja I-5 Los Angeleksen lapi olivat moottoriteita. Silloin oli todella kiva ajella ympari maata, ylin nopes oli 55 mailia tunnissa ja Burma Shave mainokset reunustivat pientareita.

      JukkSa, vielako nakyy Burma Shave matkojesi varrella, itse en ole nahnyt niita viimeisen 40vuoteen.

      • No eipä ole osunut silmiin, kaikkea muuta kyllä mainostetaan ahkerasti.
        Tuon Seligman - Kingman välin olen ajellut muutamaan kertaan Route 66 pitkin. Tämä noin 140 km pitkä osuus on pisin yhtenäinen pätkä tätä legendaarista tietä.
        Varsinkin Seligmanissa on paljon Route 66 krääsää ja muutama mukava motelli.


    • Tsekkaas oheinen...
    • Ainakin......

      halvemmalla selviätte, kun ajatte tien 66 Orivedeltä Lapualle!

    • Turistiviisumilla

      Jos ette yli 3 kk meinaa olla, niin turistiviisumi riittää. Ei tarvetta siis soittaa lähetystöön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      238
      17281
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12297
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6081
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      65
      4908
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4890
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      23
      4016
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3615
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      9
      3514
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      139
      3066
    10. 310
      1687
    Aihe