Moiro.
Ensviikolla pistän luvan vetämään piekkarille metsästysperustein. Perusteluihin laitan, että metsästäisin kyyhkyä ja pyytä. Omistan metsästyskortin ja luvat radalle.
Meneeköhän läpi tuolla perustelulla, vai uskoltaako pistää tarkkuus-ammunnan piikkiin..haulikolle ja piekkarille lupaa meinasin hakea yhtäaikaa ja olisi kova hinta jos lähes 100€ menee hukkaan.
Piekkari + metsästys
14
783
Vastaukset
- afadsfdssfsf
Ja aseeksi meinaan hankkia CZ455 (ei wmr)
- ean.
Tee viisaasti ja hanki lupa myös lisäosalle, eli wmr piipulle. Lisämaksu muistaakseni 25e Eihän sitä ole pakko hankkia, mutta josko kuitenkin vaikka teeri sattuu pyyn oksalle, ni ei sitte harmita. Myös jänis astuu kuvioon, jos vaikka pataa...mmm..
Mieti myös sako quad pyssyä, se ei komposiittitukilla ole juuri cettiä kalliimpi.
nim quad hunter LR WMR - ean.
....niin ja luvat saat kyllä npoilla "eväillä", jollet o pahemmin ryssiny viime aikoina.
nakkarilla tappelu ei o varsinaisesti etu lupia hakiessa. = ) - fsafa
eli poliisi ei ihmettele, jos haen noilla perusteilla piekkarille lupia? Onko yleistäkin, että haetaan metsästysperustein 22.lr piekkarille lupia?
- 1+17
Ei. On. Hae sitä p*rk*l**n lupaa, äläkä kysele joutavia!
- ei minun mailla !
1+17 kirjoitti:
Ei. On. Hae sitä p*rk*l**n lupaa, äläkä kysele joutavia!
Nooin se metsästäjäkaveri reilusti jaksaa kannustaa toista.
- sfadsadsadasa
Nyt vein hakemukset poliisiasemalle. Ensviikolla haastattelu.
Perusteluihin pistin metsästys haulikolle ja piekkarille. Saa nähdä meneekö läpi. - rouva pykälä
Piekkarilla ei saa metsästää mitään, eli rahasi menivät jo hukkaan.
- jöö44
rouva pykälä: olet insestoitunut läski :)
- arska_82
Voihan sitä piekkaria käyttää loukku aseena. Peruste on se ettei halua sotkea loukku metsästyksessä haulikon kanssa kun 22. on luvallinen loukku ase niin kiväärinä kuin pistoolinakin. Miksi sitten 22. kivääri, eikä pistooli? Jos sulla olisi sellainen tiedossa sopivaan hintaan kunhan luvat kunnossa. No pistooli luvat nykyään aika tiukassa.
Sitä kun käytetty aika paljon perusteena että pistooli mukavampi kantaa pitkiä matkoja loukulta toiselle kulkiessa.
Ei se 22. kiväärikään huono vaihtoehto oikeesti ole jos loukkujen sijoittelussa mahdollista sijoittaa lähelle tietä. Mitä itse loukkujen kanssa ollu tekemisissä niin tehty silleen että laitettu autolla ajokelpoisen reitin lähettyville siten ettei loukku itsessään näy tielle, mutta lauetessaan vetäisee jonkin lipun oksalle siten että tieltä näkee kun osaa katsoa että onko loukku lauennut vai ei. Näin jää sitä hyöty liikuntaa poies ja piekkarikaan ei paina paljoa lyhyillä matkoilla.
- ota selvää
rouva pykälä
=jaskan avovaimo joka samoin kun 'miehensa' puhuu pa...a
ota selvää ennenkun aukaiset leipäläpesi- ATR100
Nimenomaan. Rouva pykälän informaatio taitaa olla 80-luvulta.
Se mitä tulee luvansaantiin, niin noilla perusteilla en näe estettä mikset saisi lupaa. Ja uusien hakemusten kautta joudut jo hakuvaiheessa ilmoittamaan haetko lupaa metsästys vai urheilutarkoitukseen. Tässä tapauksessa ehdottomasti metsästykseen koska omaat metsästyskortin.
- majavan metsästäjä
Kyllä piekkarilla kaikkea voip metsästää, karhusta kanahaukkaan.
Synteesitukki on metsästyksen ehdoton edellytys. - ronttosperän veikko
Niinhä sitä sup metästee mitä vuan mutta laillisesti ei sua kun sorsia pienempiä elukoita, jotennii näen se män.
Minä se vua en piekkarilla metästä mittää, haalikko ja .222 kivväär ja suuremmille elikoille 7.62x53ärrä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1273745Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.362444Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1442088Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.701031Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5979- 45881
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen63856En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on31845- 43770
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies97762