2 tai 3 (korkeus max. 17 cm) kaiutinta, sijoituspaikka tv:n alle.
JBL Control One
Cambridge Audio Minx Min 21
PS3 pelit, leffat ja satunnainen musiikinkuuntelu. Katselu/kuunteluetäisyys alle 2 metriä. Tv:n omat äänet ovat surkeat, saisikohan näillä parannusta aikaan?
Vahvistin löytyy jo. Blu-Ray viritinvahvistin/soitin yhdistelmä.
Pienet kaiuttimet
5
515
Vastaukset
- versio2
Minkä kokoiseen tilaan on tulossa. Paljonko pystyt satsaamaan rahaa ja mikä vahvari?
- ControlOne
Control One ihan jees hintaansa nähden, Min21 vaatii subwooferin toimiakseen.
Tuolla näköjään JBL avajaistarjouksessa:
http://www.kuvajaaani.com/control-p-97.html - Pienet kaiuttimet
Ostoslistalla.
Tila on pieni, joten lattia/pilari tai jalustakaiuttimet eivät sovellu.
Vahvistin on järjestelmäpaketin Blu-Ray soitin/vahvistin, riittää varmaankin pikkukaiuttimille. Voi liittää max. 3 kaiutinta sekä passiivisen subwooferin.
Kompakti passiivisubwoofer voisi mahtua sohvan läheisyyteen. Sitten pitäisi toki sijoittaa hieman lisää. Jos nyt aluksi hommaisi 2 tai 3 pikkukaiutinta.
TV:n alla olevan lokerikon leveys on 98 cm ja kaiuttimen max korkeus saa siis olla sen 17 cm. Kaiuttimet tulisivat mieluiten lokerikkotasolle, seinä tai kattokiinnitys ei houkuttele.
Samalla rivillä pötköttelee PS2 & PS3. Max budjetti olisi tuossa 500 € nurkilla.
JBL Control One & Cambridge Audio Minx Min 21 olisivat mielenkiintoisia kokonsa puolesta ja muutoinkin. Toki jos laadukkaampia vaihtoehtoja tuolle ilmeisesti pienehkölle budjetille löytyisi, niin aina parempi.
Naapurisopua ei tarvitse miettiä, koska niitä ei ole edes näköpiirissä. :) - versio2
Jos pikkaisen nostat budjettia ylös, niin hyvä vaihtoehto on amphion heluim 3. Toki kirjoitat, että seinäkiinnitys ei innosta, mutta kannattaa miettiä sitä. Amphionilla saat huomattavasti paremman äänen ja voithan laittaa nuo myös jalustalle.
- Lisäkaiuttimet
ostoslistalla.
Vahvistin vaihtui, eli ostin Onkyon vahvistimen ja Cerwin Vegan pienet kaiuttimet. Ei tuo lokerikkoratkaisu olisi ehkä toiminutkaan, joten päädyin seinäkiinnitykseen.
Onko esim. Magnat Symbol Pro 160 laadukas kaiutin, tai Magnat merkkinä yleensä? Saa ehdottaa muitakin vaihtoehtoja toki, näitä kun näyttää olevan aikas paljon.
Ajattelin jos sittenkin ostaisi vielä 3 lisäkaiutinta seinäkiinnityksellä.
Lisäkaiuttimet saisivat olla hieman bassokkaitakin, subwooferia en aio hankkia. Vegoissa on kyllä ihan mukavasti potkua, lisäkään ei toki näemmä haittaisi. :)
Kaiuttimen koolla ei ole varsinaista merkitystä, ehkä lisäkaiuttimet voisivat kuitenkin olla tuota satelliittiluokkaa. Seinäkiinnitys olikin muuten hyvä ratkaisu.
Saisikohan n. 300 - 500 € lisäbudjetilla 3 hyvä-äänistä kaiutinta? Sitten olisikin äänipuoli jo kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli349228"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn273716Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi712325Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1072140Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on181886Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait131520Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.261337- 711217
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen168926Millaisia odotuksia ensi vuodelle?
Itse odotan parempaa taloudellista tasapainoa ja sen aion myös saavuttaa, kun onhan se vain minusta kiinni.159863