Hei ! - Mistä saan halvan, -halvimmat telttapaikat Ahvenanmaalla ?
Missä ?
yst. t. Jari Laurila
Tärkeä kysymys; Ahvenanmaalla minulle;
16
1165
Vastaukset
- On parempiakin
Siellä Jomalassa on ainakin jokin korkeampi vuori jonka päällä on
jotain pirunpeltoja eli kivikasoja jonne voisit varmaan pystyttää telttasi.
Miksi yleensä menet tuolle ihmisvihaajien saarelle?Hei ja kiitos.
Löysinkin kyllä jo jotakin. Hakeva löytää netissä.
Pitää hakea aina hiukan sivusta ja ei uutta ja hienoa ja halvempaa etsii.
Menen vielä Jomalaan katsomaan.
Ahvenanmaa on vain yksi kohde muiden joukossa jos kun pyöräilee ympäri ämpäri, en ole ennen käynyt, siksi.
2012;http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/kuvia3
2011; http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/pyoraily
yst. t. Jari- Hienoja ne paikat
jarinhotelli kirjoitti:
Hei ja kiitos.
Löysinkin kyllä jo jotakin. Hakeva löytää netissä.
Pitää hakea aina hiukan sivusta ja ei uutta ja hienoa ja halvempaa etsii.
Menen vielä Jomalaan katsomaan.
Ahvenanmaa on vain yksi kohde muiden joukossa jos kun pyöräilee ympäri ämpäri, en ole ennen käynyt, siksi.
2012;http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/kuvia3
2011; http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/pyoraily
yst. t. JariTietysti Ahvenanmaalta löytyy muitakin leiriytymispakkoja mitä ne pirunpellot
mutta katsomisenarvoisia ne ovat. Itse olen kierrellyt Ahvenanmaalla ja nähtävyyksiä
sieltä ainakin riittää kun on pyörällä liikkeellä. Saat myös kohtelua kun puhut ruotsia.
Hei !
Jasså. Vi ska prata svenska så mycket som vi kan.
Näin kerran yhden TV ohjelman jossa eräs paikallinen ihminen oli onnellinen siellä ja näki suurimpana ongelmana elintarvikepakkauksien suomenkieliset tekstit.
jari- Ihmettelee vain
Mitä jos paikallinen olisikin ollut tyytymätön kotipaikkaansa?
- Atwa
Kyllä kohtelua saa vaikka puhuisit suomeakin. Itse olen vuodesta -87 käynyt siellä keskimäärin joka kolmas vuosi, enkä osaa ruotsia sen enempää kuin keskarissa opetettiin, ja sen jälkeen käyttämättä ollut.
Kyllä ihmiset huomaavat että mikä on asenteesi heitä kohtaan; jos olet mulkku, saat sen mukaista kohtelua; jos olet avoimin sekä rehellisin mielin, apua ja kohtelua tulet saamaan.
Tällä palstalla noi keväisin koiran paskoja hämmästelevät nuijat kirjoittelevat ja haukkuvat ahvenanmaalaisia ja Ahvenanmaata. Ei niitä pidä ottaa vakavasti, koska heillä on lukuisia ongelmia.- Olle vain
Ahvenanmaa on surkastunut kiihkoiseen ruotsalaiseen politiikkaansa
jolla he yrittävät pönkittää huonoaitsetuntoaan. - Ei usko rasisteihin
Jatkoa..... kirjoitti:
Tässä tuhti tietopaketti:
http://www.visitaland.com/fiTurhanpäiväinen rasitien mainos.
Jatkoa..... kirjoitti:
Tässä tuhti tietopaketti:
http://www.visitaland.com/fiKiitos.
Jos etsii camping mahdollisuuksia niin niitä löytyy netistä.
Ongelmana on niiden ketjuuntuminen joten ne eivät ole kaikki esitelty siellä missä ovat esillä siis yleensä Suomessa.
Netistä kuitenkin kun hakee paikkakunnittain ja -matkailu- majoitus- niin löytyy.
yst. t. jari laurila
http://jarinhotelli.blogspot.com- Näinkin se on
jarinhotelli kirjoitti:
Kiitos.
Jos etsii camping mahdollisuuksia niin niitä löytyy netistä.
Ongelmana on niiden ketjuuntuminen joten ne eivät ole kaikki esitelty siellä missä ovat esillä siis yleensä Suomessa.
Netistä kuitenkin kun hakee paikkakunnittain ja -matkailu- majoitus- niin löytyy.
yst. t. jari laurila
http://jarinhotelli.blogspot.comNiin kaikkien pitäisi tietää, että Ahvenanmaa on itsehallintomaakunta
ja näin sen pitää olla erikseen tai olla ruotsinmukana mainoksissa.
Suomi on vain lypsylehmä joka toimii erittäin hyvänä rahoittajana
näille ruotsikiihkoisille rasisteille.
- Hej Hej Taliban
On se kummaa? Joku haluaa titoa halvoista leirintäalueista ja sitten jokin talibaani käy sotkemassa koko jutun älymöläyksillään.
(Älymöläys on varmaan suomen kielen kaunein sana). - Siellä, siellä
Tarkoitat varmaan pakkoruotsijajia tuolla talibaaneilla?
- 19+8
Talibani on sellainen ihminen joka ei ymmärrä muita mielipiteitä kuin omaa. Ei vaikka väännettis rautalangasta malli. Nettifenno on tyyppiesimerkki suomalaisesta talibanista.
- Hyviä pyöräilykelejä
Mulle jäi mieleen sellaiset leirintäalueet kun Hummelvik ja Degersand, jotka oli ihan lännessä. Degersandissa oli tosi komea hiekkaranta, muistan sen hiekan vieläkin jalkapohjissa. Maarianhaminan lähellä oli Möckelö camping Jomalassa, mutta siinä oli joku ihmeellinen juttu, että se vuokrattiin jollekin liitolle, joten se ei kai ole enää yleisessä käytössä. Maarianhaminassa on kyllä toinenkin leirintäalue, Gröna Udden. Telttailetpa Gröna Uddenissa tai et, niin siinä lähellä on upea saari, Lilla Holmen, jossa joka tapauksessa kannattaa käydä.
Kiitos.
Pitääpä katsoa, löysinkin jo.
Pääsääntöisesti voidaan sanoa että jos hakee edullista kuten minä, niin pitää aina joka paikassa katsella sivusta ja ei 5 tähden paikkoja.
Leirintää 8,- eurolla/ vrk joka on minulle mukava, ja minulla on 5,- euroa /vrk yöpymismahdollisuuksia olemassa. 10-13,- euroa vrk on sellainen jolla löytyy kun katselee sivusta, myös Maarianhaminassa.
Eilen soittelin monen sadan kilometrin päähän ja sain sovituksi 30 eurolla 3 vrk.
Tarkka taloudeltaan tekee virtuaalimatkaa talvella kartoilla, minun pakkokin, ja
löytää ja sopii hintoja.
yst. t. jari
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa38610164Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956474Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096200SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614531Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä13848Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien883424Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963381Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en643206Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,73128Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103092
