Hei ! - Mistä saan halvan, -halvimmat telttapaikat Ahvenanmaalla ?
Missä ?
yst. t. Jari Laurila
Tärkeä kysymys; Ahvenanmaalla minulle;
16
1142
Vastaukset
- On parempiakin
Siellä Jomalassa on ainakin jokin korkeampi vuori jonka päällä on
jotain pirunpeltoja eli kivikasoja jonne voisit varmaan pystyttää telttasi.
Miksi yleensä menet tuolle ihmisvihaajien saarelle?Hei ja kiitos.
Löysinkin kyllä jo jotakin. Hakeva löytää netissä.
Pitää hakea aina hiukan sivusta ja ei uutta ja hienoa ja halvempaa etsii.
Menen vielä Jomalaan katsomaan.
Ahvenanmaa on vain yksi kohde muiden joukossa jos kun pyöräilee ympäri ämpäri, en ole ennen käynyt, siksi.
2012;http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/kuvia3
2011; http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/pyoraily
yst. t. Jari- Hienoja ne paikat
jarinhotelli kirjoitti:
Hei ja kiitos.
Löysinkin kyllä jo jotakin. Hakeva löytää netissä.
Pitää hakea aina hiukan sivusta ja ei uutta ja hienoa ja halvempaa etsii.
Menen vielä Jomalaan katsomaan.
Ahvenanmaa on vain yksi kohde muiden joukossa jos kun pyöräilee ympäri ämpäri, en ole ennen käynyt, siksi.
2012;http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/kuvia3
2011; http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/pyoraily
yst. t. JariTietysti Ahvenanmaalta löytyy muitakin leiriytymispakkoja mitä ne pirunpellot
mutta katsomisenarvoisia ne ovat. Itse olen kierrellyt Ahvenanmaalla ja nähtävyyksiä
sieltä ainakin riittää kun on pyörällä liikkeellä. Saat myös kohtelua kun puhut ruotsia.
Hei !
Jasså. Vi ska prata svenska så mycket som vi kan.
Näin kerran yhden TV ohjelman jossa eräs paikallinen ihminen oli onnellinen siellä ja näki suurimpana ongelmana elintarvikepakkauksien suomenkieliset tekstit.
jari- Ihmettelee vain
Mitä jos paikallinen olisikin ollut tyytymätön kotipaikkaansa?
- Atwa
Kyllä kohtelua saa vaikka puhuisit suomeakin. Itse olen vuodesta -87 käynyt siellä keskimäärin joka kolmas vuosi, enkä osaa ruotsia sen enempää kuin keskarissa opetettiin, ja sen jälkeen käyttämättä ollut.
Kyllä ihmiset huomaavat että mikä on asenteesi heitä kohtaan; jos olet mulkku, saat sen mukaista kohtelua; jos olet avoimin sekä rehellisin mielin, apua ja kohtelua tulet saamaan.
Tällä palstalla noi keväisin koiran paskoja hämmästelevät nuijat kirjoittelevat ja haukkuvat ahvenanmaalaisia ja Ahvenanmaata. Ei niitä pidä ottaa vakavasti, koska heillä on lukuisia ongelmia.- Olle vain
Ahvenanmaa on surkastunut kiihkoiseen ruotsalaiseen politiikkaansa
jolla he yrittävät pönkittää huonoaitsetuntoaan. - Ei usko rasisteihin
Jatkoa..... kirjoitti:
Tässä tuhti tietopaketti:
http://www.visitaland.com/fiTurhanpäiväinen rasitien mainos.
Jatkoa..... kirjoitti:
Tässä tuhti tietopaketti:
http://www.visitaland.com/fiKiitos.
Jos etsii camping mahdollisuuksia niin niitä löytyy netistä.
Ongelmana on niiden ketjuuntuminen joten ne eivät ole kaikki esitelty siellä missä ovat esillä siis yleensä Suomessa.
Netistä kuitenkin kun hakee paikkakunnittain ja -matkailu- majoitus- niin löytyy.
yst. t. jari laurila
http://jarinhotelli.blogspot.com- Näinkin se on
jarinhotelli kirjoitti:
Kiitos.
Jos etsii camping mahdollisuuksia niin niitä löytyy netistä.
Ongelmana on niiden ketjuuntuminen joten ne eivät ole kaikki esitelty siellä missä ovat esillä siis yleensä Suomessa.
Netistä kuitenkin kun hakee paikkakunnittain ja -matkailu- majoitus- niin löytyy.
yst. t. jari laurila
http://jarinhotelli.blogspot.comNiin kaikkien pitäisi tietää, että Ahvenanmaa on itsehallintomaakunta
ja näin sen pitää olla erikseen tai olla ruotsinmukana mainoksissa.
Suomi on vain lypsylehmä joka toimii erittäin hyvänä rahoittajana
näille ruotsikiihkoisille rasisteille.
- Hej Hej Taliban
On se kummaa? Joku haluaa titoa halvoista leirintäalueista ja sitten jokin talibaani käy sotkemassa koko jutun älymöläyksillään.
(Älymöläys on varmaan suomen kielen kaunein sana). - Siellä, siellä
Tarkoitat varmaan pakkoruotsijajia tuolla talibaaneilla?
- 19+8
Talibani on sellainen ihminen joka ei ymmärrä muita mielipiteitä kuin omaa. Ei vaikka väännettis rautalangasta malli. Nettifenno on tyyppiesimerkki suomalaisesta talibanista.
- Hyviä pyöräilykelejä
Mulle jäi mieleen sellaiset leirintäalueet kun Hummelvik ja Degersand, jotka oli ihan lännessä. Degersandissa oli tosi komea hiekkaranta, muistan sen hiekan vieläkin jalkapohjissa. Maarianhaminan lähellä oli Möckelö camping Jomalassa, mutta siinä oli joku ihmeellinen juttu, että se vuokrattiin jollekin liitolle, joten se ei kai ole enää yleisessä käytössä. Maarianhaminassa on kyllä toinenkin leirintäalue, Gröna Udden. Telttailetpa Gröna Uddenissa tai et, niin siinä lähellä on upea saari, Lilla Holmen, jossa joka tapauksessa kannattaa käydä.
Kiitos.
Pitääpä katsoa, löysinkin jo.
Pääsääntöisesti voidaan sanoa että jos hakee edullista kuten minä, niin pitää aina joka paikassa katsella sivusta ja ei 5 tähden paikkoja.
Leirintää 8,- eurolla/ vrk joka on minulle mukava, ja minulla on 5,- euroa /vrk yöpymismahdollisuuksia olemassa. 10-13,- euroa vrk on sellainen jolla löytyy kun katselee sivusta, myös Maarianhaminassa.
Eilen soittelin monen sadan kilometrin päähän ja sain sovituksi 30 eurolla 3 vrk.
Tarkka taloudeltaan tekee virtuaalimatkaa talvella kartoilla, minun pakkokin, ja
löytää ja sopii hintoja.
yst. t. jari
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1956626Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1065513Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2843544Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1273493Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat1162512Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42170Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191976Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi541957Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631793- 1041498
