akustiikka ongelmia..

jaritsio

Onko kellään ongelmiä akustiikan kanssa kivitalossa. Itselläni on ja pahoja. Musiikkia kuuntelee alakerrassa, niin yläkerrassa hirvittävä meteli ja musiikista ei saa selvää,,, ja toisin päin.

Onko kellään kokemusta akustiikkapaneeleistä, auttaako ne oikeesti. Kattelin tällästä ku soften, mikä ny myyntipuheiden perusteella pitääs olla tietenkin se paras. Verholine verkkokaupassa olis myynnis suhkot paljo paneeleja, mutta ei viittisi laittaa rahaa, jos ei oikeeta hyötyä saa.

Aattelin halvempaa ratkaisua, sellanen yesecon muffle, http://verholine.fi/kauppa/catalog/product_info.php?cPath=3&products_id=1427 .. mutta tiedä sitte onko se parempi vai huonompi ku soften, hinta on ainakin parempi :D ..

Toinen, mikä olis myös hieno, hiljaiset puut, http://verholine.fi/kauppa/catalog/product_info.php?cPath=3&products_id=1330

tarttisin apuja päättämään ??

24

8134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taasavuton

      Kerro toki miten onnistuit noin pilaamaan akustiikan? Onko uusi talo, mitä arkkitehti sanoo ongelmasta?

      Noin pahasti epäonnistunutta taloa on paha lähteä tyynyillä pelastamaan, myynti ei varmaan tule kyseeseen?

      Jos saat tyynyt tms. yesecon muffle tyynyt hellasärölle myytyä, niin ehkä niillä pärjäätte se 2vuotta!

    • jari24
    • Agugonna

      Aivan, asuntomessuillaki on joka vuosi muutama kohde, jossa akustiikka on unohtunut ja tyynyillä yritetty sitten piilotella asumiskelvotonta kaikukammiota.

    • Bvcfkj

      Onhan niitä ongelmia kaikumisen kanssa. Koita vaikka vihellellä yksin kotona ollessasi eri paikoissa (lyhyitä vihellyksiä) niin huomaat missä ääni jää kiertämään.

      Kaikki suoria pintoja rikkovat ja pehmentävät huonekalut ja materiaalit auttavat (verhot, matot, ryijyt jne). Akustiikkalevyillä ja -tauluilla kaikuja saa myös tehokkaasti poistettua. Suosittelen että koitat ensin korvakuulolta paikantaa ne ongelmapaikat ja sen jälkeen marssit talon pohja- ja leikkauskuvien kanssa akustiikkalevykauppiaan juttusille. Jos myyjällä ei tunnu olevan hommasta hajua niin vaihda liikettä.

      Ainakin joillain valmistajilla on tarrakiinnitteisiä akustiikkalevyjä jolloin voit hakea akustoinnin oikeaa paikkaa helpommin kun ei tarvitse ruuvailla.

    • jaritsio

      Oon soittanu arkkitehdille tuosta, vastaus oli "sulla on varmaan korvissa vikaa"... sellaista palvelua..

      Talo on uusi, ja ei millään kehtais laittaa myyntiin parin kk asumisen jälkeen.

      Talo on sellanen, että olohuoneesta on yläkertaan asti vapaa tila ja yläkerran käytävä on avoin olohuoneeseen. Olohuoneen ikkuna on lattiasta kattoon asti yltävä koko seinän kokoonen ikkuna, mikä on yksi syy ongelmaan ja mikä vaikeuttaa ratkaisua.

      Satun asumaan etelä-pohjanmaalla, ja kävin töiden jälkeen kyselemäs oikeen paikanpäällä tuolta verholinen myymälässä. Sain sieltä muutaman softenin paneelin kokeeksi, millä voin etsiä ongelma kohtia. Yritän täällä nyt naama punaisena viheltää :D

      En kyllä itse oikein tahdo saada selkoa tähän, mutta sanoivat verholinellä, että tulevat itse katsomaan tilannetta ensiviikon alussa. Jos tähän sotkuun sais sitten jotain selkoa.

      • teukk5

        Olisiko ongelma ns. tärykaiku huoneen yläosassa, jos noin niin kaikki vaimennus yhdelle tai kahdelle seinälle, ei vastakkaisille.

        Olettaen että mattoja ja kalusteita on alhaalla..


      • kaikuvastaa

        Kysy inlookilta. Yks kaveri osti niiltä ecophonia. Samanlainen tila kun sinulla ja hyvä tuli.


      • raksaaja

        Suunnitteluvirheitä:
        1-olohuoneesta on yläkertaan asti vapaa tila
        2-Olohuoneen ikkuna on lattiasta kattoon asti yltävä koko seinän kokoonen ikkuna

        Paksut peittävät verhot ikkunan eteen voisi auttaa.


      • onnellinenSipokki
        raksaaja kirjoitti:

        Suunnitteluvirheitä:
        1-olohuoneesta on yläkertaan asti vapaa tila
        2-Olohuoneen ikkuna on lattiasta kattoon asti yltävä koko seinän kokoonen ikkuna

        Paksut peittävät verhot ikkunan eteen voisi auttaa.

        Näin juuri. En oikein ymmärrä kuka haluaa näitä isoja avoimia tiloja eri kerrosten välille. Tämä automaattisesti tarkoittaa sitä, että kun yhdessä tilassa pidetään mekkalaa kuuluu mekkala koko taloon.

        Asiahan ei ole kivitalojen ongelma, vaan kaikki kovat pinnat heijastavat ääntä oli seinän sisällä mitä materiaalia tahansa.


      • Mellu69-78

        Eipä oo paljo apuja kun ei pysy tässäkään talossa tiivisteet kiinni liimalla mutta se nyt on toinen juttu ja paremmat soittimet pitäs mun saada. ... Tässä talossa ei valvoteta ketään öitä myöten,siis sillee toinen talo


    • VastaKaigu

      Ecophonilla on valmiita ratkaisuita, joilla saat esim. koko katon päällystettyä hyvin akustoivilla levyillä ja samalla antaa paljon vaihtoehtoja valaistuksen hoitamiseen/parantamiseen.

      Ainoa huonopuoli on hinta, varsinkin kun joudut jo kerran tehdyn (ja maksetun) peittämään tai jopa purkamaan.

      • kaikuvastaa

        Itse voi liimata rakennusliimalla, ei tarvi purkaa. 40-50e/m2
        Alustiikka jää usein ilman huomiotta, kun tärkeämpää laittaa rahat kalliiseen maalämpöön, jolla on nykyisissä mate/passivitaloissa 30v. takaisinmaksuaika.


    • VastaKaigu

      aina löytyy maalämmön kyseenalaistajia! Toisaalta kivitaloissa tuo on vielä enemmän totta kuin vuotavissa puuhökötyksissä.

    • waudee

      Finnish Art Shopista saa laadukkaita akustiikkatauluja www.finnishartshop.fi

    • uusi.talo.suunnitteluun

      Jos betoni olisi hyvä materiaali akustisesti, akustiset kitarat, pianot, viulut ym rakennettaisiin betonista eikä puusta.

    • raksaaja

      Meillä on välipohja tehty ontelolaatoista ja alakerran ja yläkerran välillä on auki vain porraskuilu. Ei akustiikkaongelmaa. Alakerran meteli pysyy alakerrassa, yläkerran meteli yläkerrassa.

      Mutta olohuone-ruokailutilaan on tarkoitus lisätä kaiunpoistoa kunhan kerkiän.

      • raksaaja-sh

        Jaa... en ole kerenny.
        Kaipa kaikuongelmaa ei oikeasti ole. :-/


    • clipso
    • Kotonaakustiikkalevyt

      Konto akusticsin levyt on erittäin tehokkaita ja hyviä. Ne joki liimataan suoraan kattoon tai seinään voi vaikka tilata koristeita. Tämän lisäksi verhot ja matot, niin avot ja ongelmat poissa.

    • Lammimökkki

      Mulla lammimökissä yläkerran sisäkatto pääosin Gyptone BiG Quadroa (41 tais olla). Keittiön päällä (huonekorkeus 4m) eqophon master sq. Kaikki lattiat laattaa ylä alakerta. Alakerran aulan katto myös eqophon master sq.Ei kaiu oikein niinkusta yhtään. Suosittelen

    • Vinyylik

      Meillä kanssa paljon avointa korkeaa tilaa. Tähän kohtaan laitoin vinyylikaton. Muut katot valkoiseksi maalattua kyprokkia(puu yläpohja). Jos ei tiedä niin vinyylikattoa ei erota maalatusta katosta ja mitään ongelmia ei ole ollut akustiikan kanssa. Puulattia, verhot tms puuttuu vielä. Enkä on auttanut toivotusti...

    • Kotitalo2005

      Meillä kaikui alakerran olohuoneessa todella voimakkaasti ja häiritsevästi. Syynä korkea huone ja betonipinnat sekä suuret ikkunat. Etsittiin helppoa vaihtoehtoa että saataisiin itse tehtyä. Päädyttiin Vaimee Based -levyihin katossa. Ei tarvinnut miettiä kiinnitystä kun siinä oli tarra valmiina. https://vaimee.fi/s/ Laitettiin myös paksummat verhot ja vanha ryijy seinälle. Ei enää kaiu.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      30
      5740
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      34
      5150
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      29
      2944
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2424
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2098
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      2048
    7. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      30
      1768
    8. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1667
    9. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1661
    10. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      36
      1593
    Aihe