Pikavippejä ja luottoja.. Kierre valmis, eikä mahdollisuutta maksuja maksaa. Kysymys kuuluu, että kun nämä menevät käräjille, niin onko mahdollista, että siitä saa jonkinlaisen tuomion kun on ryssinyt hommansa näin? Ja jos on, niin mihin tässä pitäisi alkaa valmistautumaan?
Odotettavissa rangaistusta?
pelkuri3
783
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jokainen teko katsotaan omaksi rikokseksi, mutta kaikki laitetaan yhteen ja annetaan yksi tuomio.
Teot voivat olla joko petoksia, tai törkeitä petoksia, jne.
ei tässä ole kysymys välttämättä rikoksista vaan veloista
Tossahan toi on pari ketjua alempana, ulosotto, perintä ja häädöt.
Eli todennäköisesti seuraa luottotietojen menetys ja b-luokan kansalaiseksi siirtyminen. Oma 20 vuoden kokemus b-kansalaisuudesta päätty kuukauden päästä. Itkisin onnesta jos vielä osaisin..
Luottotiedot menee kyllä ja niiden menettämisen pelossahan olen kokoajan kasvattanut velkataakkaani, se on selvä.
Tarkoitin tällä tuomiolla, että odottaako tässä vankilatuomio tms?
Jos et ole vanha rötöstelijä, niin ehdollisella vankeudella asiat hoituu. Petosrikos on silloin kyseessä, kun olet ottanut lisää velkaa tietoisena, ettet niitä pysty maksamaan takaisin, eli olet peijannut luotonantajat.
Kuten edellä vihjattiin, niin 20 vuoteen ei kannata suuremmin hikoilla, sillä rikokseen perustuva ulosotto vanhenee vasta tuon ajan kuluttua.
"..kun olet ottanut lisää velkaa tietoisena, ettet niitä pysty maksamaan takaisin,.."
Ei ihan näin, vaan edellytyksenä petostuomiolle on, ettei ole ollut tarkoitustakaan maksaa takaisin.
Käytännössä kynnys tuomita maksuvelvoitteensa laiminlyönyt velallinen rangaistukseen on korkea. Yleensä kyseeseen tulee vain siviilioikeudellien maksutuomio, jotta ulosotto voi velkojan hakemuksesta ryhtyä perimään velkaa ulosottotoimin.
Tiedossani on vain muutamia, hyvin poikkeuksellisia tapauksia, joissa velallinen on tuomittu rangaistukseen petoksesta. Ja niissä tapauksissa tietoinen, petoksellinen toiminta on ollut varsin selvää. Petostuomioon ei riitä pelkästään se, etteivät rahat riitä velan maksuun,vaikka kyse olisikin huolimattomasta taloudenhoidosta tai kevytmieliseksikin katsottavasta velkaantumisesta.
Pelkkä oma talouden hallinnan osaamattomuus ja ymmärtämättömyys ei sentään riitä rangaistuksen perusteeksi.Onneksi. Taloutensa sössineillä ylivelkaislla on riittävästi muitakin murheita.
Hyvä ystäväni menetti aikoinaan luottokelpoisuutensa. Kuvaili elämäänsa maanpääliseksi helvetiksi.
Jos vain jollainkonstilla onnistut välttämään täman tee se.