Laskun perillemenon varmistus

mate2

Lähetän vuokralaiselle muistutustapauksessa aina sekä paperilaskun, mutta samalla myös saman sähköpostissa.
Riittääköhän tämä täyttämään lain kirjaimen, kun laki sanoo, että "muistutus/irtisanominen.. on toimitettava aina kirjallisesti"

3

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimi paperiiin

      Jos haluat varmasti oikeudellisesti pätevän todisteen tiedonannon perille menosta niin käy kohteliaasti oven takana ja vaadi allekirjoitus paperiin. Omaa allekirjoitusta on vaikeampi väittää ettei ole oma. :)

      Tosin jos olet kaukana toisella paikkakunnalla kuin vuokrakämppä, niin sitten pitää ehkä turvautua ulkopuoliseen "lähettiin" kyseiseltä paikkakunnalta esim. välittäjä, työkaveri, ystävä jne.

    • eikaisentään?

      Eiköhän normaali kirjeposti riitä, jättää ittelle kopsut.

    • 15+7

      Laki sanoo, että "Vuokranantajan irtisanoessa vuokrasopimuksen on vuokralaiselle annettava kirjallinen irtisanomisilmoitus, jossa mainitaan vuokrasuhteen päättymisajankohta ja irtisanomisen peruste."

      Tuosta kysymyksestäsi ei oikein selviä, oletko lähettämässä laskua vai irtisanomisilmoitusta? Ne ovat kaksi aivan eri asiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1124
    2. 75
      1121
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1014
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      968
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      52
      617
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      557
    Aihe