Kenelleköhän yksityiselle hammaslääkärille kannattaisi siis tällaisen hammaslääkärikauhuisen naisen mennä? En nyt etsi mitään pahinta sadistia siedätyshoitoon vaan symppistä ja helläkätistä ja pitkähermoista lääkäriä hoitamaan lukuisat hampaanreikäni =(
Enkä menis lääkäriin jos ei olisi pakko...
Kuka siis hoitaa hampaasi ja millä tavalla.
nimimerkillä; juurihoito(ko) lähestyy....
Enkä menis lääkäriin jos ei olisi pakko...
Kuka siis hoitaa hampaasi ja millä tavalla.
nimimerkillä; juurihoito(ko) lähestyy....
Vastaukset 9
Vanhimmat
Nykyään puudutusaineet ovat niin tehokkaita, ettei kipupelon takia kannata hoitoa lykätä. Rohkeasti vaan. Eka kerta se on jännittävin, mutta kaikkeen tottuu.
Hammassäryt ovat niitä kaikista ikävimpiä kiputiloja jotka pystyy välttämään säännöllisellä hammashoidolla.
No joo,
pelkästä kipupelosta ei ole kyse. Minulla on ollut lapsena kamalan pelottava hammaslääkäri joka on ollut kovakourainen ja ruvennut huutamaan jos ei ole saanut suuta tarpeeksi auki, on liikahtanut tai muuta vastaavaa. Näitä jälkiä on melko vaikea saada korjatuksi aikuisempana koska lääkäri ei tuolloin ymmärtänyt lasten pelkoa eikä välittänyt siitä.
Kyse ei ole siitä ettenkö olisi hammaslääkärissä käynyt. On ollut hammasraudat, on leikattu viisaudenhampaita ja maitohampaita ja porattu ja piikitetty. Ne kaikki ovat vain tehty piittaamattomalla huonolla taidolla. Kovin hevillä en mene lujatahtoisen ja ymmärtämättömän liukuhihna lääkärin luokse jos ymmärrät.
Sitä paitsi olen vastikään muuttanut porvooseen eikä minulla ole hajuakaan missä täällä voisi käydä hammaslääkärillä.
Anna Tuutti.Hyvä ja mukava
tuuttia?Sitä hyvää ja mukavaa.
Kuulosti kyllä semmoiselta sanalliselta palindromilta tuo nimi, että pitää varmistaa, että onhan tuollainen hammaslääkäri todella olemassa? =D Jos en kerran muita suosituksia saa niin kai se sitten on hänet valittava.
Suosittelen Anna Tuuttia. Ite hoidin legoni kuntoon hänellä ja hyvää työtä teki. Itse pelkäsin hampulääkäriä myös så satan mutta sitten oli pakko mennä ettei taju lähteny. Noh, juurihoitoa ja muutamat reiät paikattiin ja nyt on kaik kondiksessa.
Varaudu sitten pitkään projektiin, koska seuraava aika ainakin mulla meni aina kuukauden päähän. Eli kävin siellä siis yli vuoden (12/13 kertaa).
Yks hammas ei puutunu vaikka siihen lyötiin 4 piikkiä, se sattu niin paljo et mieluummi ottasin porasta polveen, eli ei kandee päästää hampaita huonoo kuntoon =/
- ville
Siellä vaikutti joku aika sitten juoppo hammaslääkäri, lienee muuttanut jo pois. Se olis tarjonnu välillä ryypyn....
se on risto antila aleksanterinkadulla. Ihan ok..ja saa pitää hoidon aikana taukoja!
Kuule kyllä nykyisin myös terv.keskuksessa on ihan asialliset lääkärit. Kammo johtuu varmasti sullakin entisajan kouluhammaslääkäreistä, joilla oli sillon alkeelliset välineet.
Itse olin viimeviikolla terv.keskushammaslääkärissä, ja voin sanoa et yhtään ei tuntunu kun mulle ruuvattiin uusi hammas katkenneen tilalle. Kyllä ne on muuttunu niin paljon, et voi sanoa et ei satu, mene rohkeesti vaan.
Ja kerro sille lääkärille, et sua pelottaa, niin se kertoo sitten etukäteen mitä tekee, ja mikä tuntuu vähän, niin "kipu" ei tule odottamatta, mutta turhaan pelkäät.