Uutta hankkimassa

tero -68

Guten morgen!

Ongelmani seuraava: ikivanha Valmetin Jellona sanoi sopimuksen lopullisesti irti syystalven tuiskuissa. Häikkää oli jo aiemmin, mutta takatukin paukahtaminen poikki alliluodolla oli viimenen pisara. Vein tässä vastoittain pyssyn poliisilaitokselle, ja sanoin että pitäkää hyvänänne. Ei tuota kehdannut edes myyntiin laittaa, tokko siitä olisi kukaan mitään maksanut.

Mutta asiaan. Nyt olisi investoinnin paikka ja uuden haulikon hommaaminen edessä. Itse olen rajannut kandidaatit kahteen: pumppuhaulikko tai hanallinen rinnakkaispiippuinen. Itsellä on jo kokemusta parista päällekkäispiipusta ja puolarista, ja en osaa määritellä onko kyse vain näin vanhemmiten erikoisuuden tavoittelusta vai mistä, mutta muutosta kaipaan. Kikkelini ei kaipaa jatketta, joten siitäkään ei ole kyse.
Elikkä siis, kumpi passais paremmin tällaiselle varhais keski-ikäiselle pullukalle, joka enimmäkseen jahdistaa jänistä, kettua ja mettälintua, mutta myös pienessä mittakaavassa sorsaa, kyyhkyä ja kiekkoa?

Omat kokemukset kummastakin ehdokkaasta, pumpusta ja länkkärihaulikosta ovat nolla. Toivottavasti hankinnan myötä niitä jo kesäaikaan kertyy. Opastusta siis kaipaan. Kokemusta, näkemystä, arvausta, plussia ja miinuksia molemmasta vaihtoehdosta, sekä tietysti hyviä ja laadukkaita merkkejä ja malleja. Kiitti vastauksista jo etukäteen!

4

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jucci

      Browning bps on varmaankin kestävimmästä päästä jos tosiaan tarvii olla pumppu, myös benellin nova on sieltä parhaasta päästä jos vaan sopii poskelle, tai sellainen asehan on paras joka sopii käyttäjälleen. Ei siinä pumppaamisessa mitään ihmeellistä ole mutta silti neuvoisin katsomaan ennen vaikka tuota remarin uutuus puolaria versamax sportsmannia, eli versamaxin jätkän versiota. Todennäköisesti tulee myös omaan kaappiin tämä uutukainen. Hanalliset taitaa olla suurin osa jo niin museovehkeitä ettei ainoaksi käyttöaseeksi voi suositella.

    • Winsun pumpulla

      olen rautahaulikauden verran (olikos se -96 alkaen?) metsästellyt. Aisa meni kerran poikki, mutta aseseppä korjasi. Kiekkoja olen myös ampunut, ja rikki saanut.

      Poskelle käyvä haulikko kannattaa valita, oli se merkki mikä hyvänsä.

      • Suppealla kokemuksel

        Suppeaan kokemukseeni perustuen, suosittelisin puoliautomaattia.
        Itselläni on vanha Winchester, johon olen melko tyytyväinen. Paras ominaisuus on rekyylin puute. Ei ole enää kiireen aiheuttamia mustelmia, joita syntyy, kun perä ei ole ihan oikein kohdallaan. Voi myös ampua toisen tähdätyn laukauksen, joskus jopa kolmannenkin, kun pyssy ei heilahda liikoja laukauksen johdosta.
        Täysin ilman kokemusta, kuvittelisin pumppaamisen viemän aseen ikävästi pois "tähtäysprosessista". Pumppuihinhan saa isompia makasiineja, mulle puolarin kolme on riittäneet.
        Jokainen toki tyylillään ja makunsa mukaan.


    • marattt

      Samaa mieltä edellisten kanss. rinnakkaispiippunen kannattaa unohtaa kättelyssä. Ei ole enää oikein tämän päivän metsästäjän ase. Ei varsinkaan tuollanen ulkoisilla vasaroilla. Pumppu hyvä, pätevin 'kaiken viljan' ase. ittellä kokemusta mm. mossberg 500, remington 870, 887 ja benelli supernovasta. Näistä suosittelen ehdottomasta viimeistä. Kaikilta ominaisuuksiltaan parempi kuin jenkkiläiset, vaikka eivät huonoja ole nekään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      226
      3337
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      59
      2837
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      25
      2453
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      18
      2451
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      72
      1934
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1850
    7. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1812
    8. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1805
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1662
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      68
      994
    Aihe