huhtikuun 2013 asumistuki

jooseppi6

milloin seuraava asumistuki tulee tilille???

8

658

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NäiN

      Asumistuki tulee kuukauden ensimmäinen päivä mutta mikäli se on pyhä tai osuu viikonlopulle,se tulee heti ekana arkipäivänä. Eli huhtikuun asumistuki tulee 2.4.

      • jokutukilainen

        Niin piti, muttei tullut. Onkohan taas jotain häirikköä siirroissa.


    • torstaina tulee

      Kyllä minulle tulee joka kuukauden 4 päivä ei eka päivä ikinä ole tullut.Ja jos 4 päivä on pyhä tulee aikaisemmin.Etera taas maksaa eläkkeen jälkikäteen eli jos lauantaina maksupäivä saa vasta maanantaina.Kelan maksaa aina tuet aikaisemmin jos maksupäivä on viikonloppu tai pyhä.

      • näin on

        Yleinen asumistuki makstaan aina kuukauden 1.pvä,mikäli se osuu viikonlopulle,on se maksussa heti seuraavana arkipäivänä.Yleinen asumistuki on etuus jota ei koskaan makseta etukäteen pyhienkään vuoksi.
        Eläkkeensaajien asumistuesta en tiedä.


    • Vuokra 15. päivä

      Jos taas olet kertonut Kelaan, että asumistuen voi maksaa suoraan vuokranantajalle, niin asumistuki on vuokranantajan tilillä kuten on vuokranantaja on määrännyt. Vaikka joka kuukauden 15. päivä.

      • vanha-akka

        Vaan kun ei ole. Yleinen asumistuki maksetaan kuukauden 1. päivä, meni se sitten tuen saajalle tai vuokranantajalle. Eläkeläisen asumistuki maksetaan kuukauden 4. päivä.


    • näin se on nähtävä

      Kyllä tämä viikonlopun sijoittuminen maksupäivien kohdalle tuntuu ottavan koville ymmärtää.
      Yleinen asumistuki maksetaan 1. päivä. Jos 1. päivä on kuitenkin lauantai tai sunnuntai tai pyhä, asumistuki maksetaan seuraavana mahdollisena arkipäivänä. Tämä siksi, että etuus (oli se sitten eläke/asumistuki tai joku muu tulo) tulee maksaa sen kuukauden puolella, jolle se on tarkoitettu.
      Eli nytkin 1.5. on Vapun päivä. Asumistuki maksetaan 2.5. koska eihän sitä toukokuun asumistukea voida maksaa jo huhtikuussa.
      Eläkeläisen asumistuki maksetaan 4. päivä. Jos se päivä osuu lauantaiksi tai sunnuntaiksi tai on muuten pyhäpäivä, asumistuki maksetaan edeltävänä arkipäivänä. Eli 4.5. on lauantai, jolloin eläkeläisen asumistuki maksetaan 3.5., koska se osuu kuitenkin oikealle kuukaudelle.
      Kaikki muutkin kuukauden aikana maksettavat etuudet maksetaan edeltävänä arkipäivänä. Eli kun muistaa säännön, että etuudet maksetaan aina edeltävän arkipäivänä, jos varsinainen maksupäivä on viikonloppu tai pyhä, MUTTA etuuden maksun on osuttava oikealle kuukaudelle, niin tietää, milloin tuki maksetaan. Eli 1. päivän etuudet siirtyvät tällöin eteenpäin.

      • vanha-akka

        vanha-akka tarkoitti, ettei asumistukea makseta vuokranantajalle tämän määräysten mukaisesti. ymmärrän kyllä viikonloppujen ja pyhien vaikutuksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      121
      1688
    2. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      16
      1372
    3. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      61
      980
    4. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      329
      972
    5. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      65
      826
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      75
      798
    7. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      1
      760
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      46
      731
    9. Kysyit firman bileissä..

      .. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta
      Ikävä
      9
      671
    10. Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin

      Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta
      Maailman menoa
      60
      653
    Aihe