Voinko huoletta päästää kotona sisällä olleen kissan vanhempieni luona ulkoilemaan vapaana? Vanhempani asuvat maalla, ja haluaisin tarjota kissalleni mahdollisuuden olla myös luonnossa, kun joutuu kotona olemaan kerrostalossa ja ulkoilemaan valjaissa.
Olen kuitenkin kuullut kissojen uroteoista, että ne ovat lähteneet vaeltamaan kotiin vieraassa paikassa. Olisimme myös vanhempieni luona, kun kissa olisi kylässä, joten voiko olla, ettei kissa silloin lähde etsimään kotia, kun isi ja äiti on kuitenkin lähellä?
Kissamme on kuitenkin hyvin kiintynyt meihin ja muutenkin ihmisläheinen, onko meidän vain koetettava onneamme?
Sisäkissan vierailu maalla?
5
380
Vastaukset
- Ade
Meillä vierailut maalla sujuu ongelmitta. Innokkaana tutkii paikkoja, mutta ei lähde pihapiiristä kauemmaksi. Ekan kerran, kun oltiin, herra oli koko päivän kateissa ja luulin jo, että oli karannut. Löytyi sitten yhdestä vajasta, josta tulikin sen lemppari paikka. Käydään siis kerran pari kesässä, muuten ollaan kaupungissa sisällä. Leikkaamaton saattaa lähteä vaeltelemaan!
- MAU
Noh, ikinä et voi tietää, miten asia on kissasi kohdalla. Jos haluat olla aivan varma, ettei mitään satu, et päästä kissaasi vaeltelemaan vapaana. Luonnossa on kuitenkin paljon vaaroja (esim. ketut), se voi jäädä auton alle tai eksyä vieraassa paikassa. Todennäköisesti kissasi vain nauttisi saadessaan olla vapaana, eikä mitään ongelmia syntyisi. Pidetäänhän "maalla" lähes poikkeuksetta kissoja vapaana ainakin omien kokemusteni mukaan. Usein suhtautuminen kissoihin on kuitenkin tällöin myös hiukan erilaista muutenkin. Jos kissa katoaa, se ei ole maailmanloppu. Itse en ole uskaltanut päästää kissojani mökillä ollessa vapaaksi, vaikka varmasti nauttisivatkin siitä. Olen ajatellut, että jos jotakin sattuu niin en antaisi itselleni ikinä anteeksi. Kissani ulkoilevat myös "maalla" valjaissa tai sitten kulkevat pihapiirissä pitkä remmi perässään niin, että pystyn näkemään ne. Toki olen mökillä olessa ottanut sen periaatteen, että sen pitää myös olla lomaa kissoillekin ja näin ollen he saavat olla valvotusti ulkona niin paljon kuin haluavat. Näistä asioista on tietysti monta mielipidettä. Olen kuullut monen sanovan, että kissaa voi ihan rauhassa pitää maalla vapaana kunhan se on ensin saanut hiukan tutustua uuteen paikkaan.
- Börre
Vaikka meidän kisut maalla elelevätkin onnellisina ja vapaina kulkevatkin, niin on uusi paikka niille aina vähän "arvaamaton". Aina kesäisin kun olemme mökillä, niin kisut on tietenkin mukana. Ensin täytyy olla itse varma, että ympäristö on kissoillesi tarpeeksi turvallinen. Kissaa ei myös kannata heti tyrkätä ulos, vaan antaa sen ensin itse tutustua sisätilohin ja sitten jättää ovi raolleen, että se pääsee itse ulos vapaana ulkoilemaan, jos kissasta siltä tuntuu. Kannattaa myös ensin valvoa kissaa vähän "salaa", kun se on ulkona. Sitä ei kannata päästää myöskään ulos "täyteen tankattuna", sillä kun kissalle tulee nälkä ja teillä on hänelle herkku ruokaa tarjolla, niin saatte sen helpommin pysymään lähettyvillänne. Sitten kun on pois lähdön aika, niin kannattaa pyydystää kissa valmiiksi kiinni. Siskoni sisäkissat ovat ulkoilleet maalla ja todella hyvin tuloksin. Kyllä ovat viihtyneet haavereita sattumatta =)
- hurr
Sinuna en päästäisi sisäkisua yksinään ulos koska kesäinen luonto tarjoaa paljon houkutuksia jotka ovat uusia ja mielenkiintoisia. Kissa saattaa eksyä,joutua ansaan,auton alle,vihamielisten ihmisten käsittelyyn. Ei kissa osaa kaivata luontoon silloin kun se ei tiedä sellaista olevankaan! Jos kissasi saa kuitenkin joskus olla ulkona mutta ei silloin kun se itse haluaisi,se tulee sisätiloissa levottomaksi. Mielestäni siinä on vain kaksi vaihtoehtoa: kissa joko on täysin sisäkissa tai sitten se saa elää vapaasti ja turvallisesti maalla.
- kISSAMAMMA
Olin maaseudun rauhassa kesällä kahden sisäkissani kanssa pari kuukautta ja reissu meni meiltä hyvin.
Pidin aluksi päivän sisällä ennen kuin päästin ulos. Olin alussa niiden kanssa pihalla, että leimautuisivat paikkaan. Yöksi huutelin aina sisälle ja kissat myös tulivat.
Lisäksi latioin lankun ikkunalle, josta kissat kulkivat hyönteisverkkoon tehdyn aukon kautta sisään ja ulos.Yöksi laitoin fönärin kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1762626Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65859
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20750Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait221736Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86730Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688