Arvoisat nuoremmat luottamusmiehet

Kuten olette huomanneet, niin poliittinen tilanne Heinolassa on kaaottinen. Tämähän johtuu siitä, ettemme kaupunkilaiset totelleet Komosen toivomusta. Hänhän ehdotti, ettei eläkeikäisiä ehdokkaita tulisi äänestää. Jospa olisimme hänen ohjetta noudattaneet, ei tällaista tilannetta olisi syntynyt.
Tästä voidaan vetää sellainen johtopäätös, että poliitikoiden vanhetessa heidän aivotoiminta heikkenee, mutta vallanhimo kasvaa. Se on vaaraksi koko Heinolalle.
Tämän osoittaa oikeaksi Mauno Kuusela. Hänhän palasi näyttämölle mahtavasti esiintyen Heinolan pelstajana.
Koska me äänestäjät pääsemme korjaamaan tekemämme virheen vasta neljän vuoden kuluttua, niinpä käännyn teidän nuorempien luottamusmiesten puoleen, jotka pystytte ajattelemaan omilla aivoilla, äänestämään muutoksen puolesta.
Tämä onnistuu, kun äänestätte Tita Rinnevaaran jatkamaan työtään. Hänellä on siihen riittävä koulutus ja taito. Hän pystyy toimimaan itsenäisesti, eikä ole riippuvainen vanhoista vallanhimoisista poliitikoista eikä tarvitse jatkuvasti kysellä neuvoja konsulteilta, jotka osoittautuvat kaupungille hyvin kalliiksi, kuten olemme saaneet viime päivinä huomata. Hänhän on tarkka rahankäyttäjä, joten emme joudu turhia veroja maksamaan.
Pyydän, käykää häneen henkilökohtaisesti tutustumassa, älkää uskoko, mitä ryhmän vetäjä sanoo. Minä kävin, joten en kirjoita pelkkiä huhuja.
Pelastakaa meidät vanhalta menolta ja katsokaamme tulevaisuuteen.
Muistutan, että meillä äänestäjille on valta sanoa mielipiteemme neljän vuoden kuluttua, jolloin voimme kiittää teitä muutokseen viemisestä valitsemalla teidät uudestaan.
31423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Hyvä viesti. Heinolan tulevaisuus on nuorissa, Sis myös nuorissa valtuutetuissa.

Äänestä
  • Miten aijotte toimia nuoremmat valtuutetut?

    Äänestä

äänestämällä Tita Rinnevaaran puolesta

Äänestä

Eiköhän kerralla hankita nuorempi ja oppineempi johtaja. Esim. vaikka tohtorin tutkinnon suorittanut.

Äänestä
  • Ei taida olla paljon Heinolaan tarjolla tohtorin tutkinnon suorittaneita. Mutta eihän me tiedetä vaikka nykyisellä kaupunginjohtajalla olisi väitöskirja työn alla. Eiköhän pidetä tämä johtaja, kun on hyvä ja oppinut saatu.

    Äänestä

Taitaa olla Jukka-Pekka Bergmanin aika. Huomattavasti nuorempi ja oppineempi kuin Rinnevaara. Eikös täällä nuoruutta ja koulutusta peräänkuuluteta.

Äänestä
  • Enpä usko että Bergmankaan Heinolaan halajaa johtajaksi.

    Äänestä

  • arvelu tämäkin kirjoitti:

    Enpä usko että Bergmankaan Heinolaan halajaa johtajaksi.

    Jukka-Pekka on täältä Heinolasta lähtöisin. Koulut ja työt tehnyt muualla. Olen aivan varma, että on kiinnostunut paikasta.

    Äänestä

  • Mielestäni aloituksessa kehotettiin nuoria valtuutettuja toimimaan niin, että tämä kaupunginjohtaja ottaminen ja erottaminen lopetettaisiin ja pysyttäisiin tehdyssä päätöksessa. Kysymys ei ollut mistään kaupunginjohtajan vaihtamisesta nuoremmaksi. Tavallista kaupunkilaista hirvittää ne kustannukset, jotka me veronmaksajat joudumme maksamaan joidenkin iäkkäämpien valtuutettujen käsittämättömästä toiminnasta tässä asiassa.

    Äänestä

Erittäin hyvä idea. Nyt aletaan Heinolaan etsimään nuorempaa hyvin koulutettua kaupunginjohtajaa. Ei mitään ikäloppuja. Varmasti uudesta etevästä ikäpolvesta löytyy halukkaita ehdokkaita. Erittäin hyvä idea keskustelun aloittajalta.

Äänestä
  • Taitaa sinun sisälukutaitosi olla aika heikko tai et ymmärrä kirjoitettua tekstiä vai kuulutko kaapattujen joukkoon, kun et ymmärrä, mitä kirjoitin

    Äänestä

YRITTÄKÄÄ YMMÄRTÄÄ, ETTÄ ONGELMA EI OLE KAUPUNGINJOHTAJASSA, VAAN KAUPUNGISSA.

Komonen oli liian pehmeä, Rinnevaara on liian ankara.
Hildenille, Kankaanpäälle ja heidän hoville sopii vain Malin, koska Malinille ihan samaa, mitä hän allekirjoittaa.
Malinia ei voi irtisanoa luottamuspulan vuoksi, koska Malin ei olisi kaupunginjohtaja, vaan Virkkusen kaltainen sijainen, siis Malinilla olisi aina henkilöstöjohtajan virka pelastusrenkaana.
ja kuka rupeaisi kaiken jälkeen enää irtisanoa ketään?
Sen lisäksi Ahonen sanoi, että ne eivät hae uutta johtajaa, kun on Malin, joka pärjää.
Virkkunen oli Komosen tilalla vuoden. Jos Malin johtaa Heinolaa vuoden, sen jälkeen Heinolaa ei enää olisi itsenäisenä yksikkönä.
Jos pitää valita, kuka jää talolle, Rinnevaara tai Kankaanpää, ehdottomasti Kankaanpäätä pitää siirtää muulle tehtävälle. Rinnevaara on tuhat kertaa arvokkaampi kaupungille, kun joku ammattitaidoton apulaiskansliapäällikkö. Konsultointiavun koordinointi pystyy tekemään kuka tahansa. Äkkiä Maaninkaa virkaan, ja kanslia toimii kun kello. Koska Kouvola ei enää huoli Kankaanpäätä, löytyy hänelle varmasti jotain muuta, kyllä Malin keksii jotain kamulle. kaupunginjohtajan sihteerille etsiköön Malin tekemistä, ja sen tilalle varmasti löytyy joku pätevämpi ja juostavampi.
En jaksa ymmärtää, miksi kanslia pitää kiinni kahdesta tarpeettomasta työntekijästä ja irtisanoo sellaista, joka on valmis tehdä työtä kun hevonen.

Äänestä

Eikö Jukka-Pekka Bergman ole koulutukseltaan diplomi-insinööri, jolloin hän tällä koulutuksellaan ymmärtää robottien sieluelämää ja aivotoimintaa? Niille, jotka tunnette olevanne robotteja, niin hän on erinomainen henkilö kaupunginjohtajaksi, osaa vaihtaa osat ja säätää aivotoiminnan.
Minä ja monet muut kaupunkilaisista tunnemme olevamme ihmisiä, jolloin odotamme johtajaltamme inhimillistä otetta työssään. Tätä ominaisuutta osoitti Tita Rinnevaara käymällä ensityökseen Kanervalassa tutustumassa vanhusten oloihin ja torppaamalla Raili Hildenin aikomuksen hankkia kaupungille Reuman alakerroksen vanhusten säilyttämiseen. Tällaista ominaisuutta ei opiskella Teknilisessä Korkeakoulussa.
Reuma soveltuu erinomaisesti vanhojen robottien säilytykseen, kun ei tarvitse ottaa huomioon ihmisen tunne-elämää.
Eikö tämäkin osoita, että meillä on käytettävissä erinomainen kaupunginjohtaja?
Osaammeko me riitelevät heinolalaiset pitää hänestä kiinni se toinen asia?

Äänestä

ETTÄ ONGELMA EI OLE KAUPUNGINJOHTAJASSA, VAAN KAUPUNGISSA.
Vain vesitornin kaksikko ei usko, tai pikemmin ei halua uskoa, että ongelmana ovat ne itse.

Kankaanpäälle ja heidän hoville sopii vain Malin, koska Malinille ihan samaa, mitä hän allekirjoittaa. Ja konsulttiyrityksille Malin on ihanteellinen kunnanjohtaja.

Äänestä

Jos tohtoria olette vailla, niin tarjolla voisi olla Pekka Himanen tai Jussi Halla-aho. Vai otetaanko molemmat?

Äänestä
  • Ei olla tohtoria vailla. Meille riittää Tita Rinnevaara, joka on laillisesti valittu Heinolan kaupunginjohtajaksi.

    Äänestä

kannatan lämpimästi.

Äänestä
  • Haluamme pitää Rinnevaaran. Emme halua mitään vaihtoa. Sama kiihotus ja koohotus alkaisi taas, jos hänet erotettaisiin. Erottamiseenhan ei ole mitään syytä.

    Äänestä

olen samaa mieltä.

Äänestä

Malin ei ole pätevä kaupunginjohtajaksi, ei täytä kyseisen viran pätevyysvaatimuksia., näin olen ymmärtänyt.

Äänestä
  • Kuka täällä on malinista puhunutkaan???? Pysy asiassa.

    Äänestä

Rinnevaara on ihmisläheinen. Just :) Lisää vitsejä?

Äänestä
  • Kerro lisää.

    Äänestä

Kyllä on tornissa tunkkanen ilma kun noin huonolle tuulelle tulee ,suosittelen pientä lenkkiä vaikka kaupungintalon ympäri :) :)

Äänestä

Kiitos Itä-häme suunnanmuutoksesta!
Viktoria Siekkisestä oli hyvä ja asiallinen kirjoitus.
Nyt meidän on saatava eri puolueissa Rinnevaaraa kannattavat eroamaan rohkeasti ryhmäpäätöksestä ja siirtymään kannattamaan Rinnevaaraa.
Varsinkin kun ryhmäpäätöksen takana on vallanhimoinen eläkeläinen, jota muut seuraavat kuin lampaat emäänsä käyttämättä omia aivojaan.

Äänestä

Emme halua kaaoksen jatkuvan Heinolassa vuodesta toiseen Luottamusmiehet nyt järki käyttöön ja eletään laillisesti valitun kaupunginjohtajan kanssa ja tuetaan häntä. Hän on osoittanut monella tavalla kykenevyytensä. Siis lopettakaa jauhaminen pormestarista ym. ja alkakaa tukea valitsemaanne kaupunginjohtajaa. Me kaupunkilaiset olemme tyytyväisiä häneen ja kiitollisia, että nän haluaa tehdä työtä meidän hyväksemme.

Äänestä

Hyvät heinolalaiset!
Jos tämä vetoomukseni ei tuota tulosta, vaan Tita Rinnevaara joutuu lähtemään, niin tehdään niistä nimistä, jotka äänestivät Rinnevaaran erottamisen puolesta, huoneentaulu, joka sijoitetaan keittiön seinälle. Tällä tavalla varmistutaan, etteivät vahingossakaan pääse seuraavalla kerralla valtuustoon.
Perustelen sillä, että täältä on saanut lukea runsaasti ohjesäännön vastaisia rötöksiä, jotka ovat aiheuttaneet turhia kuluja kaupungille.
Muistakaa, että meidän on maksettava ne.

Äänestä
  • Hyvä neuvo. Jos tosiaan niin huonosti kävisi, ne nimet tosiaan listaan ja hampaan koloon. Jos lista poistatetaan täältä, laitetaan se takaisin yhä uudestaan, kunnes jokainen on saanut sen kopioitua.

    Äänestä

  • Te noin 130 rinnevaara puoltajaa (adressin kirjoittajien määrä) uskotte kampeavanne noin 30 valtuutettua neljän vuoden päästä? Uhoa ja itseluottamusta teiltä ei ainakaan puutu. Äänestätte sitten vaan ikinuoret bondenin, rusilan ja ihamäen valtuustoon, hehän taitavat tuolloin olla suunnilleen 75 vuotiaita kehittäjiä.

    Äänestä

Töykeä kaupunki, tyly kaupunki, pikkusieluinen kaupunki. Näitä kuulee kun keskustelee ei-heinolalaisten kanssa. Ja asiaahan he puhuvat, karmeita esimerkkejä ollut koko talven esillä. Hävyttömät kirjoitukset lehdessä koko talven, rumaa arvostelua parin viikon työrupeaman jälkeen, alaiset siehottaa töihin toiselle puolelle kaupunkia omin nokkineen, luottamusmiehet klikkiytyy kimpaksi vastustamaan muutoksen tuulia, omaa valtaa vain varjellaan, jatkanko vielä kuinka pitkään..ja hännänhuipuksi tämä pormestari-vouhotus, voiko loukkaavampaa enää olla, kun katselee asioita Rinnevaaran näkökulmasta. Mutta nyt on onneksi tullut selväksi, että vain osa kaupunkilaisista kannattaa noita loukkaavia tekoja. Että ihan vapaasti vaan ilkeilkää, SEN EESTÄÄN LÖYTÄÄ, MINKÄ TAAKSEEN JÄTTÄÄ ! Aina.

Äänestä

Tilanne olisi helpointa korjata, jos valtuutetut äänestävät järjellisesti huomenna. Laitetaanko heille kaikille sähköpostia?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muutosta haluava kirjoitti:

Kuten olette huomanneet, niin poliittinen tilanne Heinolassa on kaaottinen. Tämähän johtuu siitä, ettemme kaupunkilaiset totelleet Komosen toivomusta. Hänhän ehdotti, ettei eläkeikäisiä ehdokkaita tulisi äänestää. Jospa olisimme hänen ohjetta noudattaneet, ei tällaista tilannetta olisi syntynyt.
Tästä voidaan vetää sellainen johtopäätös, että poliitikoiden vanhetessa heidän aivotoiminta heikkenee, mutta vallanhimo kasvaa. Se on vaaraksi koko Heinolalle.
Tämän osoittaa oikeaksi Mauno Kuusela. Hänhän palasi näyttämölle mahtavasti esiintyen Heinolan pelstajana.
Koska me äänestäjät pääsemme korjaamaan tekemämme virheen vasta neljän vuoden kuluttua, niinpä käännyn teidän nuorempien luottamusmiesten puoleen, jotka pystytte ajattelemaan omilla aivoilla, äänestämään muutoksen puolesta.
Tämä onnistuu, kun äänestätte Tita Rinnevaaran jatkamaan työtään. Hänellä on siihen riittävä koulutus ja taito. Hän pystyy toimimaan itsenäisesti, eikä ole riippuvainen vanhoista vallanhimoisista poliitikoista eikä tarvitse jatkuvasti kysellä neuvoja konsulteilta, jotka osoittautuvat kaupungille hyvin kalliiksi, kuten olemme saaneet viime päivinä huomata. Hänhän on tarkka rahankäyttäjä, joten emme joudu turhia veroja maksamaan.
Pyydän, käykää häneen henkilökohtaisesti tutustumassa, älkää uskoko, mitä ryhmän vetäjä sanoo. Minä kävin, joten en kirjoita pelkkiä huhuja.
Pelastakaa meidät vanhalta menolta ja katsokaamme tulevaisuuteen.
Muistutan, että meillä äänestäjille on valta sanoa mielipiteemme neljän vuoden kuluttua, jolloin voimme kiittää teitä muutokseen viemisestä valitsemalla teidät uudestaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu