Vietämme nyt hiljaista viikkoa.
Ainakin Suomessa.
Mutta miten täällä Ruotsissa?
Pitkänäperjantaina tulee televisiosta "Lets dance", missä Montazani ja Markoolio ym tanssivat (hepenissään Montazani ja muut naispuoliset) ja tienaavat hyvät rahat, keikuttelevat lanteitaan, Ruotsin kansa syö juhla-aterioita ja juo viiniä.
Mielestäni on mautonta järjestää tälläistä Pitkäperjantaina.
Jonkinlaista tyyliä voisi olla, kun kuitenkin Ruotsi on kristillinen maa.
Suomen televisiossa tulee ainakin arvokasta ohjelmaa, ja se tuntuu hyvältä.
Suomessa ainakin virallisesti kunnioitetaan Hiljaista viikkoa.
Olen pettynyt että Markoolio on niin tollo, että ei ymmärrä yhtään tyyliä!
Ainakin Suomessa.
Mutta miten täällä Ruotsissa?
Pitkänäperjantaina tulee televisiosta "Lets dance", missä Montazani ja Markoolio ym tanssivat (hepenissään Montazani ja muut naispuoliset) ja tienaavat hyvät rahat, keikuttelevat lanteitaan, Ruotsin kansa syö juhla-aterioita ja juo viiniä.
Mielestäni on mautonta järjestää tälläistä Pitkäperjantaina.
Jonkinlaista tyyliä voisi olla, kun kuitenkin Ruotsi on kristillinen maa.
Suomen televisiossa tulee ainakin arvokasta ohjelmaa, ja se tuntuu hyvältä.
Suomessa ainakin virallisesti kunnioitetaan Hiljaista viikkoa.
Olen pettynyt että Markoolio on niin tollo, että ei ymmärrä yhtään tyyliä!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onpas tosi mautonta! Laita se TV kiinni niin voit olla miten hiljaa haluat.
Aivan. En vapaaaikaani viitsi tuhlata montazamien ja muiden tölppien tuijottamiseen. Antaa niiden katsoa ketkä haluaa ja itse voi tehdä aivan mitä itse haluaa. Kärjestä vaikka illallinen tuttava piirissä niin vältyt tv n katsomiselta!
mitä väliä on jos ruotsi on kristillinen maa, kyll harva viettää pääsiäistä sen takia. enemmän on kyse että on vapaa töistä. useampi ja useampi eroaa kirkosta. mitähän tapahtuisi jos pääsiäinen m.m oisi vain vapaa kirkossa kuuluville ? häly siitä tulis:)
itse aijon pestä ikkunat huomenna ja pitäs muistaa mitä syö jos syö ollenkaan sillä sehän on kristinuskon mukaan surun ja kärsimyksen päivä... ett ei mitään syömistä yllin kyllin tai juomista:)
Eihän pääsiäisellä ole enää pitkään aikaan ollut sitä alkuperäistä merkitystä
ihmisille suurin osa huokaisee helpoituksesta kun saa levähtää muutama
päivä ja katsella vaikka telkkaria tai ulkoilla, ja saa sen telkkarin kiinni.
Muistelkaa vaikka 70 lukua kun oli tanssikielto ravintoloissa ainakin Suomessa telkarissa oli vain pari kanavaa josta tuli hengellistä tai muuta vakavaa ohjelmaa
että kyllä nykyisin löytyy vaikka mitä vaihtoehtoja pitkien pyhien vietolle.
Sie kattelit vääriä kanavia,Tulipa hyvinkin raamattuaiheisia ohjelmia koko pääsiäisen ajan,Oli monipuolista ohjelmaa kaikille mauille
Ruotsin kansan "ihanne"...
Montazanin "kiireinen" viikko:
On pakko lentää kesken tanssijen Los Anglesissa, kun pitää rakentaa aurinkolasihylly.
– Just nu bygger vi ut till ett jättestort allrum och en jättestor garderob till mig och ett nytt rum. Det kommer att bli jättefint. Jag ska ha ett solglasögonställ i min garderob. Så jag bara kan gå och välja, säger hon.
Kaikista tärkein kulttuurimuoto on täällä "Lets dance"- ohjelma ja ihmiset ei kun heijaa!
On vähän kuin "leipää ja sirkushuvia"?
Markoolio taas ei voinut osallistua, kun oli ryypännyt ja kaatunut baarituoliin, sitä kehuskeli tv:ssä. Niin tämä Markooliahan on ruotsinsuomalaisten "keulakuva". Sellainen ihanne on siis vastaavasti ruotsinsuomalaisilla.
Ei oo pakko katsoa. Ne katsoo ja ihailee ketkä haluaa. Mikään asia ei viihde tai muukaan voi olla eikä tule olemaan sellaista että jokainen siitä tykkää. Oma valinta! Ei kannata valittaa.
Enpä katsonutkaan!
(ei juolahtaisi edes mieleen).
Luin Aftonbladetista.
On se niin, että tavalliset ihmiset saavat ottaa kantaa asioihin, muitten verorahoilla tälläistä soopaa näytetään.
Miksi ei kunnon ohjelmaa?
Ei ole erikoisempaa mainosta myöskään ruotsinsuomalaisille että Markoolion ryyppäämisen takia tulee tälläistä m"mainosta".
Kehui vielä että "suomalaiset ryyppäävät" ja otti sillä vielä lisää "mainosta" itselleen.
Kyllä kannattaa valittaa!
Jos kukaan ei valita, niin ruotsinsuomalaiselle nuorisolle tehdään selväksi, että on "ihan Ok ryypätä" ja ihannoida ryyppykulttuuria!
Oli tosi pateettista Markooliolta vetää "että oli äitinsä luona käymässä" (nyyh, nyyh, nyyh) ja että sitten kompissien kanssa tuli lähdettyä (mikä utoteko!!, pyh) ja sitten lisäksi "dramatiikkaa", että tuolista kaatui (voi ressukka- pyh) ja että "kun suomalaiset ryyppää" (voi mikä typerä-klisee), sanois suoraan että "kun itse ryyppään" eikä puolusteleisi muitten kustannuksella.
Markoolio ei oo takuulla ollut tehtaassa töissä kuten muut, mutta vetää kuitenkin pointsit itselleen "työläisväestösta".
Vois olla rehellinen ja ottaa vähän perspektiiviä!