Smart tveissä on internet selain. Selaimet vaatii yleensä lisäpalikoita, java, flash yms, jotta surffailussa olisi järkeä. Ja nämä palikat vaativat yleensä usein päivittämistä. Päivittyvätkö nämä palikat itsestään television selaimeen? Entä uusin HTML standardi? Jos television selain ei tue sitä, mutta vähitellen kaikki sivut alkavat käyttämään kyseistä standardia, niin mitäs sitten? Uusi televisio?
Vanheneeko Smart tv käsiin?
7
9755
Vastaukset
- zzx.
Kaikkihan maailmassa vanhenee. Itse olen antanut vanhenemiselle luovutusvoiton. Omistan esimerkiksi viritinvahvistimen vuodelta 1990. Siihen voi kytkeä tuhottoman määrän analogisia laitteita, kuten kolme kasettisoitinta, kaksi cd-soitinta, joista toinen on tallentavaa mallia ja muita vempaimia kuten "kuvalevysoittimen" (video disc player). Dvd:tä ei vielä ollut keksitty, kun laite valmistettiin!
Viritinvahvistin on aina toiminut moitteettomasti, joten eihän sitä kannata tunkiolle viedä. Tarvittaessa sen kautta kulkee ääni myös digiboksistani, dvd-soittimestani, blu-ray-soittimestani ja televisiostani. Tällaisia ei taideta enää tehdä?
Kaikki nykyajan vekottimet ovat "vanhentuneita" viiden vuoden kuluttua, ja viiden vuoden kuluttua myynnissä olevat vempaimet ovat vanhentuneita kymmenen vuoden kuluttua. - ootko kärsivällinen?
Onhan tuota täällä jo kirjoitettu, että päivityksiä on saanut odotella. Tai ehkä niitä ei tule ollenkaan kaikkiin malleihin...
MikroPC:ssäkin kirjoitettu
www.mikropc.net/kommentit/alytelevisiosta tuli tyhma/a830754 Moi hulma jugi ja muut..
Tuo smart tv:n päivityksen tarve on herättänyt jonkin verran kuluttajissa kysymyksiä. Televisioihin tulee yhtä lailla koko ajan tarpeellisia ohjelmistopäivityksiä, kuin vaikkapa älypuhelimiin tai muihin vastaaviin laitteisiin. Laite yleensä itse ehdottaa tätä kun tarve päivitykseen tulee.
Toki jossain vaiheessahan vaatimukset laitteen prosessorien ja muun raudan suhteen kovenee ja kaikkia ominaisuuksia ei enää pystytä päivittämään tarvittavan tehon puutteen vuoksi, mutta esim. Samsung on jo viime vuonna lippulaivamalliinsa lisännyt ominaisuuden, jolla pystyy helposti laitetta myös tehojen suhteen päivittämään. Eli tänä vuonna uuden malliston lisäksi tulee myös Update Kit, jolla viime vuoden ES8005-sarjan televisioihin saa samat smart tv-ominaisuudet kuin tämänkin vuoden lippulaivamalliin.
Tuota ES8005 -sarjan mallia saakin nyt hyvin edukkaasti, kun malli on poistumassa. Tarkistakaapa vaikka tämä:
http://www.expert.fi/Tuotteet/Kuva/Taulutelevisiot/Samsung-UE55ES8005
Tänään saatiin myös ensimmäiset F8005-sarjan koneet ainakin meidän pääkaupunkiseudun myymälöihin ja täytyy sanoa, että on kyllä todella tyylikkään näköinen televisio.
Terveisin,
Tiiariina Expertiltä
www.expert.fi- pete002
@expert.fi
Kiitos tiedosta, tämä hieman helpotti. - Samsungin ylistys?
Täytyy myös todeta että on varmasti tyylikäs ulkomuodoltaan ja alkaa temppuilemaan jo ensimmäisen vuoden jälkeen. Tuttavat hankkivat viime vuonna kalliin Samsungin smart tv:n ja jo nyt ilmennyt monia ongelmia. Samsung ei ole enää nykyään varteenotettava vaihtoehto, jos haluaa pitkäikäisen telkkarin.
Lisäksi nimenomaan nuo kalliimmat Samsungin led-lcd mallit (es8005) saivat viime vuonna melko paljon kritiikkiä banding-ongelmasta. Eli sivuliikkeessä erottuvia pystyraitoja, joka on monen ohuen LED-television ongelma. Foorumeilta luin, että jollain tuo banding vain paheni ajan myötä ja alkoi näkyä ihan normaalissakin katselussa. mm.urheilussa ja leffoissa. Ja telkkuja meni vaihtoon.
Kahdella tonnilla pitäisi jo saada kunnon telkku niin kuvanlaadun kuin kestävyydenkin kannalla. Siksi mielestäni tuommoinen uusi Samsungin lcd-telkku ei tule kysymykseenkään. Samsungin laatu on mitä on.
Tuossa alle kahdella tonnilla kaksi täysin ylivertaista vaihtoehtoa vrt. Samsungiin:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/56158/dgfst/Panasonic-TX-P50VT50Y-50-plasma-TV-kotiinkuljetus
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/34604/dkmss/Panasonic-TX-P55ST60Y-55-3D-plasma-TV
Expertillä näkyy olevan verkkokaupassa vain yksi plasma tv?? Mielestäni 2 tonnia on niin kova hinta, että kyllä silloin plasma tv on enemmän paikallaan. Kuvanlaatu puhuu puolestaan. LG ja Samsungilla myös hyviä plasma-malleja.
Tuossa minun vaihtoehdot Tiiariinan ehdotuksille kuluttajan kokemuksella.
Entinen led, nykyinen plasman omistaja. - L G
2012 alkuvuodesta ostettuun LG Smart TV:hen ei ole päivityksiä nyäkynyt enää 2013.
Sama töllö oli TM-testivoittaja 2011 loppuvuoden numerossa.
Idea oli ostaa smart-tv, että voi katsella Ylen areenaa, MTV3 katsomoa ja nelosen ruutu.fi:tä. Mikään noista ei näy. Lisäksi oli luvattu uudempaa flashia. " Nykyinen " 8-versio lienee vuodelta 2005 ! ! !
Ainoa mikä toimii, todella KANKEA youtube-sovellus.
Jos jälkimarkkinointi on tätä luokkaa, kannattaa kiertää kaukaa! - Anonyymi
Selain meni vanhaksi ja hakukone g kieltäytyy hyväksymästä sen käyttöä netissä muilla kuin omilla gookkelin sivuilla, mihinkään muualle ei pääse..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645160Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662347- 2622342
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362339Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191574Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191438Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491028- 89996
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12929- 66927