Welsh corgi

Mä oisin kiinnostunu rodusta ja toivoisin teiltä nyt informaatiota siitä. Eli kertokaa nyt ihan realistisesti kaikki hyvät ja huonot puolet rodusta ja perusjuttuja, kuten liikunnan tarve ja onko hyvä oppimaan?
51426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itselläni on pemu uros. Tämä uros on ainakin niiin itse päinen ku olla ja voi. Ei millään jaksais keskittyy kouluts juttuihin. Näyttely jutut on mennyt perille kuitenki, koska heti 8 viikkosena alotettiin harjottelu leikin varrella.
Korvat ovat yleensä off tilassa. Corgi on aivan ihana rotu. Se on tosi iloinen luonteeltaan ja tykkää lapsista. Meidän Corgi on ainakin lohduttanut minua sillon kuin on ollut huonoja aikoja.

Äänestä
  • Niin, täytyy toki muistaa että jokainen koira on yksilö ja persoona. Itsellä kokemusta myös toisesta rodusta, kaksi urosta ja eroa luonteessa kuin yöllä ja päivällä.
    Corgia suosittelen:)

    Äänestä

  • Meidän corgityttö pelkää lapsia hysteerisesti vaikkei ole mitään huonoja kokemuksia koskaan (ellei sitten kasvattajan luona). Lisäksi se hyökkäilee autoja kohti, ehkä pelkää niitäkin.

    Sitten kaksivuotiaaksi asti se repi ja rikko ja tuhos kaiken mahdollisen. Piti pitää häkissäkin kun se oli yksin että ei olisi repinyt tapetteja. Nyt ei enää tee pahojaan muuten kuin joskus pureskelee pohjallisia ja sukkia.
    On ilmeisesti hyvin herkkä luonne, sillä pikkupentuna pelkäsi lähteä pois omasta pihasta johon oli jo tottunut.
    Toisaalta se sitten oppii nopeasti tiettyjä asioita, ettei kyllä ole mikään jääräpää. Ja se on tosi iloinen veitikka. Kaikkiruokainen, hevosenkakasta lähtien, kaikki kelpaa;)
    Lisäksi se on hyvin hellyydenkipeä.

    Kynnet on helppo leikata kun annettiin alusta lähtien kuivamuonapapana joka kynnen jälkeen. Enää ei tarvii kuin joka tassun jälkeen.

    Äänestä

meidän pembroke-poikamme tuhosi entisestä vuokra-asunnostamme makuuhuoneen tapetit ja jouduimme tapetoimaan uudestaan koko huoneen. Se on syönyt myös sänkymme, kenkiä, lakanoita... Tulee hyvin toimeen muiden koirien kanssa, jaksaisi riehua niiden kanssa vaikka kuinka kauan, vaikka leikkikaveri olisikin väsähtänyt jo aikoja sitten..Energiaa kyllä riittää, ihan uskomattoman paljon! (Tarvitsee paljon liikuntaa!) Tulee hyvin toimeen myös kahden kissamme kanssa. Aika hassun näköstä kun kolmestaan juoksevat hirmu rallia huoneesta toiseen. :) Corgimme on myös ystävällinen kaikkia ihmisiä kohtaan, menee innoissaan häntä heiluen tervehtimään vieraita. Mutta osaa kyllä myös kuuluvasti ilmoittaa kun ovikello soi, muuten ei sitten haukukaan. Silloin kun oli nuorempi, oli melko kova näykkimään, varsinkin nilkkoja, se tapa on onneks hävinny koiran vähän vanhetessa. Oppii myös nopeasti käskyjä. Esim. istumisen,tassun antamisen jne oppi hetkessä. Haluaa olla kaikessa mukana, ja yleensä otetaankin se melkein joka paikkaan minne vain mahd. mukaamme. Vaikka välillä riiviö onkin, en ikinä antais pois, maailman ihanin koira!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mie kirjoitti:

Mä oisin kiinnostunu rodusta ja toivoisin teiltä nyt informaatiota siitä. Eli kertokaa nyt ihan realistisesti kaikki hyvät ja huonot puolet rodusta ja perusjuttuja, kuten liikunnan tarve ja onko hyvä oppimaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu