Mulla on ollut canon 550D, mutta nyt tarkotus hankkia joku vähän parempi. Ihan harrastekuvaamiseen, ei mielellään mitään tonnin kameraa ja videomahdollisuus oltava.
apua kameran valinnassa?
9
238
Vastaukset
- 60 D
Jos haluaa pysyä Canonin leirissä (jos on canonin optiikkaa paljon) niin 600 D tai 60 D. 650 D on ylihintainen verrattuna 600 D:hen jota saa varmaan poistohintaan (700 D on kohta markkinoilla). Jos lähtee tyhjältä pöydältä niin Nikonin D7000 tai Pentaxin K-30 (TopShotista edullisesti 499 €). Muitakin vaihtoehtoja toki löytyy Olylta,Sonylta jne.
- Ei tonnin kameraa?
Canon 550D oli ilmestyessään 3 vuotta sitten tonnin kamera. Jos nyt haluaa ostaa sitä paremman kameran niin pitää varautua maksamaan vähintään saman verran.
- Kameran kanniskelija
Rajalasta saa tällä hetkellä 60D kameran hintaan 699e. Mielestäni se on pätevä peli harrastajalle. Siinä on kääntyvä näyttö, joka helpottaa valtavasti videokuvausta. Ei tarvitse niskoja nyrjäyttää seuratessaan näyttöä samalla kun kuvaa.
- Ei tonnin kameraa?
Epäilemättä 60D on pätevä peli harrastajalle, mutta ei niin suuri parannus 550D:en verrattuna että siitä kannattaisi maksaa 700€. Kyseessä on kuitenkin vain puoli vuotta tuoreempi malli...
- Canonisti minäkin
Joko 7D loppuunmyynnistä, kun uusi malli tulee tai sitten käytetty 5D Mark II, joka on vielä vähän yli tonnin. Noita pitäisin järkevimpinä vaihtoehtoina, olettaen että sinulla on jo perus primet. Jos ei, niin mieti ensin objektiivit kuntoon.
- gahghfh
Video on kaikissa uusissa kameroissa. Vaikka hankkisit uuden 18 MP:n kameran ei kuvanlaatu siitä parane, koska kaikissa on sama kenno.
Oletan kuitenkin, että aiot pysyä Canonissa, jolloin vanhat objektiivit käy.
Ellei ole muuta kuin kittilinssi niin merkin vaihto on helppo.
Vertailuja voi tehdä tuolla: http://www.dpreview.com/products/compare/cameras
Tässä Canonin "sataset" rinnakkain vertailun vuoksi 60D: http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=canon_eos60d&products=canon_eos100d&products=canon_eos550d&products=canon_eos650d&products=canon_eos700d&sortDir=ascending
Kuten kuvasta näkee ei vaihdossa paljon tilanne parane. Etsin huononee, paitsi 60D:ssä. Kuvaus nopeus kasvaa ja uusimpiin saa GPS:n kalliilla lisälaitteella. Siinä ne edut sitten onkin.
550D:ssä näyttäisi olevan selvästi paremmat video-ominaisuudet, kuin 650D:ssä: http://www.dpreview.com/reviews/canoneos550d/29
Rinnalle voi ottaa vertailuun toisia kameroita, myös muun merkkisiä. - Canonisti minäkin
Kennon lisäksi prossu, kodekki jne vaikuttavat. Kahta samanlaista ei ole.
- Mieti mitä tarvitset
"Mulla on ollut canon 550D, mutta nyt tarkotus hankkia joku vähän parempi."
Uuden kameran hankinta ei välttämättä paranna valokuvausta, se vain helpottaa sitä. Se mitä "parempi" kamera tarjoaa, on lähinnä sitä että säädöt löytyvät napin takaa eikä tarvitse mennä valikkoihin asetuksia säätämään. Jos osaa kuvata niin lopullista kuvaa katsottaessa ei varmastikaan näe onko se otettu 550D vai 5D Mark III kameralla.
Useat ammattilaiset kuvaavat usein vielä filmille ja heidän kuvansa ovat loistokkaita. Käyttävät "ikivanhaa" tekniikkaa ja saavat silti mahtavia kuvia. Pieni pointti vaan joka kenties kannattaa pitää mielessä kun uutta kameraa on miettimässä.- oikeassa olet
Heikot (huonot) kuvat ovat yleensä enemmän kuvaajan syytä kuin kameran mutta hyvästä kamerasta on apua jos osaa käyttää sitä. Osaamaton kuvaaja ei saa parempia kuvia vaikka käyttäisi "maailman parasta" kameraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492328- 262193
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271545Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161494- 1241427
- 191083
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71974Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89944Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117944Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333883