Kotiteatteri

yammu

13

639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onkyinfStereo

      Itse päädyin ostamaan onkyon vahvistimen ja käytettynä infinityn kaiuttimet. Siis ihan stereona kahdella kaiuttimella. Toimii kyllä leffoja katsoessakin ja musiikkia kuuntelee ihan mielikseen. Lisään sitten myöhemmin kaiuttimia jos tarvetta tulee/lisää tilaa/ budjetti paranee. Meinasin myös hommata 5.1 setin, mutta ajattelin että kaksi hyvää on parempi kuin viisi huonoa. Tilaa säästyy eikä tule kaiuttimien sijoitus ongelmia. Usein kun hyväkin surround systeemi pilataan väärin sijoitetuilla kaiuttimilla. Täs nyt oli vain tällästä ajatuksen tynkää, en toki lyttää suunnitelmiasi, enkä osaa ottaa kantaa tuon setin laatuun.

    • yleistä asiaa
    • yammu

      Moro. joo olen tietoinen et myös vahvisin on hankittava.. olen myös pohtinut et jos menis alkuun ihan 2.0 tai 2.1 mut huomasin noin edullisen 5.1 setin niin aattelin kysellä et onko ihan susi vai mitä.. mut kiitos kommenteista!

    • onkijo

      Jos kuitenkin haluaa monikanavaisen systeemin, mutta rahasta on tiukkaa, voi ensin ostaa A/V-vahvistimen ja kaksi kohtuulaadukasta kaiutinta. Lisää kaiuttimia hankkii sitten, kun on varoissaan. Koska on järkevintä hankkia mahdollisimman samalla tavalla soivia kaiuttimia, ne kannattaa olla samanlaisia. Tai niin, että pääkaiuttimet ovat lattiamallia ja muut jalustamallia saman valmistajan samasta mallisarjasta, jolloin voi välttää erillisen subbarin tarpeen.

    • Poika osti just HuutoNetistä kahdella sadalla Tannoyn 5.0 kajarit käytettynä. Oma ihan samanlainen paketti maksoi aikanaan 250. Ja on todella laadukas perussetti. (3 kpl F2 eteen ja 2 F1 taakse)

      Ihan eri laatua kuin tuo jammusarja. Vahvistimia ne osaa tehdä, mutta kajarit ei pärjää vertailuissa.

    • kk5th93

      Pieneen tilaan (normaali huone) tuo jammun kajarisarja on passeli. Ulkomaisissa testeissä sitä on kehuttu kokoonsa nähden hyväksi ja olen tyytyväinen itsekin, mulla on se.

      Ton sarjan subbari on myös erittäin hyvä ja kehuttu hintaisekseen. Jos ton kaveriksi laitat vaikka yamaha rx-v373 vahvarin, niin se on hyvä paketti alle 400 eurolla. Jatkossa sitä voi parantaa sitten halutessaan vaihtamalla kajareita, tuo vahvari ja subbari riittävän normijampalle ikuisuuksiin.

    • Hörhöehdottelijä

      Suosittelen Onkyon vahvistinta Onkyon kaiutinpakettia. Hinta/laatusuhde aina kohdallaan.

      Myös hyvä aloituspaketti olisi esim. Onkyon vahvistin Tannoy Mercury V1 kaiutinpari. Säästää sitten hieman lisää, ja myöhemmin voi täydentää 5.1 paketiksi.

    • et silleihei
      • plasticsystem

        En kyllä laittaisi rahojani noihin. Kallista muovia... Mielummin vaikka käytettynä joku vahvari ja pari kajaria.


      • Järki kateissa

        Kansalla kumma vimma ostaa onnetonta rimpulaa ja sitten ihmetellään, että soivat niin huonosti.


    • 1122334455667788

      Hommaa hiukka tuittupäinen, pissis-akka, nin ei muuta kotiteatteria tartte. Kaiken saa ihan siinä sivussa. Ja ohjelmaa riittää... On ihan laidasta laitaan... :-D

      • 5+12

        Aloittaja haki matalan budjetin kotiteatteria. Ei tota ratkaisua opiskelijan tuloilla rahoiteta...


    • EkoTeko1

      Edullisin ja "pars".. käy paikkakuntsi kierrätyskeskuksessa!! Eli osta käytetty -laatu vehkeet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      36
      2917
    2. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      173
      2285
    3. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      62
      2284
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1978
    5. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1336
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1333
    7. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      14
      1330
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1214
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1194
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1191
    Aihe