Mulla on myyntivoitoista johtuvaa verovelkaa tälle vuodelle. Nyt pitäisi etsiä kohde jossa teen mahdollisimman paljon tappiota pörssissä jotta voitto kuittaantuu.
Kysymys on että millä osakkeella teen isoimmat tappiot? Tämä on eräänlaista verosuunnittelua.
Kysymys on että millä osakkeella teen isoimmat tappiot? Tämä on eräänlaista verosuunnittelua.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tiimari, Turvatiimi ja onhan näitä...
Mutta eikö olisi fiksumpaa ostaa osaketta josta on vielä osinko irtoamatta ja myydä osake heti kun osinko on irronnut? Näin saat osingot tilille ja sen jälkeen voit myydä osakkeet tappiolla pois.
Otetaan esimerkiksi Sanoma jonka kurssi on nyt 7,1€ ja osinko (60cent) joka irtoaa 4.4 (osinkoprosentiksi 8,4%) ja osingon irtoamisen jälkeen kurssi painuu alle 6€.
Ei tuo kuulosta kovinkaan hyvältä bisnekseltä. Siinä tulee ihan oikeasti tappiota ainakin 50 senttiä, josta saa verohyötynä takaisin vain 15. Lopputulos -35, kun mitään tekemättä saa nollan. Sama tietysti koskee kaikkia tappiollisia kauppoja.
Päiväkauppaa warranteilla.
Plussapuolella, että jos ihmeen kautta et teekään tappiota, on olemassa mahdollisuudet myös niin isoihin voittoihin, etteivät verot harmita.