En ymmärrä sitä, miksi kaikki puhuvat siitä, että unduja pitää olla kaksi, neljä, tai joskus jopa iso parvi. Itelläni on ollut yhteensä 4, yksi elänyt 10-vuotiaaksi, muut yli 13 vuotiaiksi. Koiraita kaikki, ja kaikki ollut yksinään. Tulleet luokseni aina noin 6-8kk iässä, oppineet puhumaan, laulamaan ja tekemään kaikenlaista. Jokaisella on ollut oikein antoisa elämä. Joten ei se iso parvi tee lintua onnelliseksi (välttämättä) eikä sekään tarkoita ettö lintu olisi apaattinen tai onneton jos yksin.
Miksi unduja usempi?
5
225
Vastaukset
- Kameli123
Undulaatti on parvieläin. Luonnossa ne elävät tuhansien lintujen parvissa. Sinun undulaattisi on kuitenkin syntynyt vankeudessa ,eikä osaa kaivata parvea ympärilleen. Kuitenkin jos ostaisit sille kavereita huomaisit eron. Undulaatti ei ole onnellinen kun se nököttää monta tuntia orrella. Undulaatti varmasti on onnellinen kun olet sen seurassa, mutta kun jätät sen yksin niin ei... Hanki ihmeessä kaveri. :)
- Ei muuten pidä
paikkaansa, että yksin oleva lintu on apaattinen.
Undulaatti on mun kokemusten mukaan aktiivisempi yksinään, kuin parina. JA sehän on väistämätön tosiasia, että yksin olevasta linnusta tulee kesympi, kuin parvessa elävästä. - aktiivisuudesta..
Ei muuten pidä kirjoitti:
paikkaansa, että yksin oleva lintu on apaattinen.
Undulaatti on mun kokemusten mukaan aktiivisempi yksinään, kuin parina. JA sehän on väistämätön tosiasia, että yksin olevasta linnusta tulee kesympi, kuin parvessa elävästä.Riippuu, miten määrittelet "aktiivisuuden". Sillä, että lintu toteuttaa luontaista käyttäytymistään, vai huhuilee jatkuvasti ihmisen perään. Undulaatti on parvilintu, ja undulaatin hankkivalla on mielestäni suoranainen velvollisuus hankkia linnulleen myös lajitoveri/tovereita.
Ja tuo, että yksinäinen lintu olisi automaattisesti kesympi, on hyvin kaksipiippuinen juttu. Parvilintuna yksinäinen lintu hakee huomiota ihmiseltä aktiivisemmin, mutta ihminen ei korvaa lajitoveria. "Undulaatti on aktiivisempi yksin kuin ryhmässä"? Undulaattiparvi on kaukana epäaktiivisuudesta. Ne juttelevat ja laulelevat toisilleen, leikkivät, sukivat toisiaan, jne. Lisäksi jos yksi undulaatti on kesy, se usein houkuttelee muutkin luottamaan ihmisiin, sillä linnut uteliaina eläiminä ottavat usein toisista mallia. Näin villimpikin yksilö voi rohkeamman undun perässä tulla vaikka syömään kädestä. Jokainen lintu on tietysti oma persoonansa yksilöllisine käyttäytymismalleineen, mutta parvihenki löytyy undulta kuin undulta. Yksinoleva lintu ei välttämättä ole apaattinen, sillä ihminen voi tarjota omaa seuraansa (mutta vain ajoittain) ja antaa häkkiin monipuolisoa virikkeitä ja tarjota muutenkin mieluisan elämän linnulle. Siitä ei kuitenkaan päästä mihinkään, että ihminen ei loppupeleissä varmasti korvaa lajitoveria.
- -M-
Undulaatti on todellakin parvilintu, joka ei luonnossa ole ikinä yksin. Ihminen toki kelpaa useimmille papukaijoille hyvinkin kaverinkorvikkeeksi, mutta lähinnä ongelma tulee siinä että harva ihminen voi tai edes haluaa nököttää 24/7 kotonaan linnulle seuraa pitämässsä, tai perheen menot osuu muuten niin ettei lintu joudu olemaan yksinään. Kyllä papukaijat yksinäänkin "pärjäävät" eli ei ne yksinäisyyteen kuole, mutta kannattaa todella tarkkaan miettiä onko kovin eettistä pitää erittäin sosiaalista eläintä koko elämänsä ajan yksinään sen 8-10 tuntia tai enemmän päivässä mikä useimmilla ihmisillä töihin/kouluun/muuhun kodin ulkopuoliseen elämään menee.
Sama kyllä sinänsä pätee useimpiin muihinkin papukaijoihin, ei se undulaatti tässä suhteessa mikään poikkeus ole. - riuttala76
Ei toki pakko ole useampaa papukaijaa olla. Jos oikein ihmiselle kesyn mahdollisesti joitain sanojakin oppivan linnun haluaa kyllähän se yleensä ihmiseenkin tottuu, kesyyntyy ja voi ihmisen seurasta nauttia, mutta yleensä ne vain viihtyvät vielä paremmin toisen lajikumppanin seurassa olivatpa sitten samaa sukupuolta tai eri sukupuolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184211Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5032350Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1421871- 761484
- 1581456
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.91244- 106737
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34724- 27711
Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?
Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?25691