Ei enää ikinä himokselle jonottamaan.

Ei pee

Tuli ekaksi jonotettua lippuluukulle 45min, sitten joka noin 1 minuutin laskun jälkeen hissijonossa noin 15min.
Käyn tästä eteenpäin pienemmissä keskuksissa joissa ei tarvitse jonottaa.

11

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skiiiiiboy

      mitäs läksit, juntti.

      • entinen himos kävijä

        Samoja kokemuksia, 1,5h jonotin että sai hissilipun.
        Ja hissijonossa meni aina noin 15-20min per lasku.
        Hyvä puoli oli että aurinko otti hyvin naamaan, mutta olisin kyllä mielellään lasketellutkin ....
        Että minä äänestän jaloillani ainakin, jonottakoon skiiiiboy missä haluaa:)


      • joka vkl Himoksella
        entinen himos kävijä kirjoitti:

        Samoja kokemuksia, 1,5h jonotin että sai hissilipun.
        Ja hissijonossa meni aina noin 15-20min per lasku.
        Hyvä puoli oli että aurinko otti hyvin naamaan, mutta olisin kyllä mielellään lasketellutkin ....
        Että minä äänestän jaloillani ainakin, jonottakoon skiiiiboy missä haluaa:)

        Olisko kannattanut mennä Pohjois-Himokselle, niin ei olis tarvinnut jonottaa ollenkaan. Mutta kun kaikki haluaa ängetä länsipuolelle väenväkisin. Osta lippu ja laske länteen.


    • 5656565

      Tahkon lippujono pitkänäperjantaina 1 h 45 min ja hissijonot valtavat, "hieman" vois tuohon nettikauppaan panostaa niinkuin mm levi tekee.

    • ensi talvi

      Kiitti vinkeistä, tietää mitä keskuksia karttaa.

    • lajuset

      Eikä enään Rukallekaan. Saimme tarpeeksemme laskemisesta jo 2 päivässä ja olisi pitänyt lasketella viikko? Me hölmönä ostimme suoraan 4 päivälle liput, jotta ei tarvitse joka päivä jonottaa hissilippuja. ei olisi pitänyt tehdä niin vaan kuitenkin ostaa aina päivälippuja. Perheemme ei varsinaisesti pidä hiihtämisestä, joten se ei oikein meitä auttanut vaikka murtsikkaa rukalla onkin varmaan mukavaa harrastaa. Ravintolaan oli tarkoitus mennä edes yhtenä iltana. Hinnat olivat senverran päätä huimaavia, että pitkään mietimme tyydymmekö joka ilta tekemään omat murkinat mökillä. Lehtipihvi annos 24€!! Kuitenkin käytiin syömässä Rukahovi nimisessä ravintolassa. Yleisesti Ruoissa oli hyvin makua ja annoksen koot olivat riittävät meille. Kun tuli laskun aika, menin vessaan piiloon siksi aikaa että mieheni kuittaisi tuon ällistyttävän laskun joka meiltä neljältä maksoi 245€. Siihen sisältyi alkuruoat, pääruoat mutta ei jälkiruokia syöty koska olisi tullut meille liian kalliiksi. Lapset joivat limua ja minä mieheni kanssa otettiin mahdollisimman edullinen punaviinipullo. Palataan takaisin siihen mitä kaikkea Rukalla voikaan harrastaa, sillä meillä tekemisen puute tuli vastaan jo toisena päivänä. Kävimme kolmantena päivänä kylpylässä Kuusamon Tropiikissa, sielläkin oli todella kallista.. Paikasta jäi kuva kuin meitä ei olisi huomioitu riittävästi. Ainiin ja mikä oli merkille pantavaa on miten Ulkomaalaiset nämä Venäläiset huomioidaan paljon "arvostetummin" kuin meitä tavan suomalaisia lapsiperheitä. Hävytöntä, ei kiitos enään siis Rukalle ja en voi suositella ainakaan lapsiperheille. Myös merkille laitoin kuinka nuoriso örveltää päiväsaikaankin ja pitävät kovaa meteliä rinneravintolassa. Emme siis pitäneet Rukasta. Jakakaa muutkin kokemuksianne missä olette olleet ja oletteko viihtyneet, mitä jäitte kaipaamaan? Meillä jäi vähän kaikkea puuttumaan, pääpiirteittäin meidän kohdalle tuli tekemisen puute Rukalla, ja rinteet olivat senverran nopeasti laskettu läpi ettei niissä oikein ollut enään mieli lasketella.

      • halvallakin syö

        Just tuommonen se Ruka on. Kerran on oltu, eikä tartte toista kertaa mennä. Levi sairastaa samaa tautia. Ja toki tartuntoja on muillakin. Me on tykätty Ylläksestä, Sieltä vielä löytyy omaakin rauhaa sekä laduilta, että rinteistä. Mutta kallista on ravintolaruoka sielläkin. Jonkun pizzan saa kohtuurahalla, muu maksaa maltaita. Siispä onkin tapana tuoda mukanaan omia valmiita ruokia ja Lidlin sapuskoita. Ovat maukkaaampia kuin ravintolan muusit. Vain alkon tuotteet ostetaan paikan päältä. Niissä ei ole ylihinnoittelua Lapissakaan.


    • koitamme parantaa

      Himos tekee kaikkensa, henkilökuntaa on kuitenkin pakko lomauttaa talvellakin sesonkiaikana, koska palkat on suurin kustannus.

    • määkuitenkin

      Pääsiäisenä Tahkolla ei tarvinnut jonottaa lippuja kun kävi hakemassa ne jo
      edellisenä iltana. Lipunmyynti auki muistaaksi klo23 asti.
      Aamusta mäkeen niin sai laskea ilman jonotusta puoleen päivään asti.

    • Valtava haave

      niinhän se on että sesonkiaikoihin kannattaa vältää turisti rysiä, mutta eipä ole ruuhkaa tammikuisena arkiiltana himoksella, melkein pelottaa on sen verran aavemainen tunnelma.

      • ei ikuna enää

        eihän siellä silloin ole kuin osa rinteistä avoinna, silti samat hinnat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      38
      2460
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      124
      1979
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      78
      1620
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1259
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      68
      1240
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1063
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1062
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1056
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      31
      946
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      63
      943
    Aihe