Ei enää ikinä himokselle jonottamaan.

Ei pee

Tuli ekaksi jonotettua lippuluukulle 45min, sitten joka noin 1 minuutin laskun jälkeen hissijonossa noin 15min.
Käyn tästä eteenpäin pienemmissä keskuksissa joissa ei tarvitse jonottaa.

11

434

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skiiiiiboy

      mitäs läksit, juntti.

      • entinen himos kävijä

        Samoja kokemuksia, 1,5h jonotin että sai hissilipun.
        Ja hissijonossa meni aina noin 15-20min per lasku.
        Hyvä puoli oli että aurinko otti hyvin naamaan, mutta olisin kyllä mielellään lasketellutkin ....
        Että minä äänestän jaloillani ainakin, jonottakoon skiiiiboy missä haluaa:)


      • joka vkl Himoksella
        entinen himos kävijä kirjoitti:

        Samoja kokemuksia, 1,5h jonotin että sai hissilipun.
        Ja hissijonossa meni aina noin 15-20min per lasku.
        Hyvä puoli oli että aurinko otti hyvin naamaan, mutta olisin kyllä mielellään lasketellutkin ....
        Että minä äänestän jaloillani ainakin, jonottakoon skiiiiboy missä haluaa:)

        Olisko kannattanut mennä Pohjois-Himokselle, niin ei olis tarvinnut jonottaa ollenkaan. Mutta kun kaikki haluaa ängetä länsipuolelle väenväkisin. Osta lippu ja laske länteen.


    • 5656565

      Tahkon lippujono pitkänäperjantaina 1 h 45 min ja hissijonot valtavat, "hieman" vois tuohon nettikauppaan panostaa niinkuin mm levi tekee.

    • ensi talvi

      Kiitti vinkeistä, tietää mitä keskuksia karttaa.

    • lajuset

      Eikä enään Rukallekaan. Saimme tarpeeksemme laskemisesta jo 2 päivässä ja olisi pitänyt lasketella viikko? Me hölmönä ostimme suoraan 4 päivälle liput, jotta ei tarvitse joka päivä jonottaa hissilippuja. ei olisi pitänyt tehdä niin vaan kuitenkin ostaa aina päivälippuja. Perheemme ei varsinaisesti pidä hiihtämisestä, joten se ei oikein meitä auttanut vaikka murtsikkaa rukalla onkin varmaan mukavaa harrastaa. Ravintolaan oli tarkoitus mennä edes yhtenä iltana. Hinnat olivat senverran päätä huimaavia, että pitkään mietimme tyydymmekö joka ilta tekemään omat murkinat mökillä. Lehtipihvi annos 24€!! Kuitenkin käytiin syömässä Rukahovi nimisessä ravintolassa. Yleisesti Ruoissa oli hyvin makua ja annoksen koot olivat riittävät meille. Kun tuli laskun aika, menin vessaan piiloon siksi aikaa että mieheni kuittaisi tuon ällistyttävän laskun joka meiltä neljältä maksoi 245€. Siihen sisältyi alkuruoat, pääruoat mutta ei jälkiruokia syöty koska olisi tullut meille liian kalliiksi. Lapset joivat limua ja minä mieheni kanssa otettiin mahdollisimman edullinen punaviinipullo. Palataan takaisin siihen mitä kaikkea Rukalla voikaan harrastaa, sillä meillä tekemisen puute tuli vastaan jo toisena päivänä. Kävimme kolmantena päivänä kylpylässä Kuusamon Tropiikissa, sielläkin oli todella kallista.. Paikasta jäi kuva kuin meitä ei olisi huomioitu riittävästi. Ainiin ja mikä oli merkille pantavaa on miten Ulkomaalaiset nämä Venäläiset huomioidaan paljon "arvostetummin" kuin meitä tavan suomalaisia lapsiperheitä. Hävytöntä, ei kiitos enään siis Rukalle ja en voi suositella ainakaan lapsiperheille. Myös merkille laitoin kuinka nuoriso örveltää päiväsaikaankin ja pitävät kovaa meteliä rinneravintolassa. Emme siis pitäneet Rukasta. Jakakaa muutkin kokemuksianne missä olette olleet ja oletteko viihtyneet, mitä jäitte kaipaamaan? Meillä jäi vähän kaikkea puuttumaan, pääpiirteittäin meidän kohdalle tuli tekemisen puute Rukalla, ja rinteet olivat senverran nopeasti laskettu läpi ettei niissä oikein ollut enään mieli lasketella.

      • halvallakin syö

        Just tuommonen se Ruka on. Kerran on oltu, eikä tartte toista kertaa mennä. Levi sairastaa samaa tautia. Ja toki tartuntoja on muillakin. Me on tykätty Ylläksestä, Sieltä vielä löytyy omaakin rauhaa sekä laduilta, että rinteistä. Mutta kallista on ravintolaruoka sielläkin. Jonkun pizzan saa kohtuurahalla, muu maksaa maltaita. Siispä onkin tapana tuoda mukanaan omia valmiita ruokia ja Lidlin sapuskoita. Ovat maukkaaampia kuin ravintolan muusit. Vain alkon tuotteet ostetaan paikan päältä. Niissä ei ole ylihinnoittelua Lapissakaan.


    • koitamme parantaa

      Himos tekee kaikkensa, henkilökuntaa on kuitenkin pakko lomauttaa talvellakin sesonkiaikana, koska palkat on suurin kustannus.

    • määkuitenkin

      Pääsiäisenä Tahkolla ei tarvinnut jonottaa lippuja kun kävi hakemassa ne jo
      edellisenä iltana. Lipunmyynti auki muistaaksi klo23 asti.
      Aamusta mäkeen niin sai laskea ilman jonotusta puoleen päivään asti.

    • Valtava haave

      niinhän se on että sesonkiaikoihin kannattaa vältää turisti rysiä, mutta eipä ole ruuhkaa tammikuisena arkiiltana himoksella, melkein pelottaa on sen verran aavemainen tunnelma.

      • ei ikuna enää

        eihän siellä silloin ole kuin osa rinteistä avoinna, silti samat hinnat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      69
      871
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      852
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      541
      770
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe