Ei enää ikinä himokselle jonottamaan.

Ei pee

Tuli ekaksi jonotettua lippuluukulle 45min, sitten joka noin 1 minuutin laskun jälkeen hissijonossa noin 15min.
Käyn tästä eteenpäin pienemmissä keskuksissa joissa ei tarvitse jonottaa.

11

433

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skiiiiiboy

      mitäs läksit, juntti.

      • entinen himos kävijä

        Samoja kokemuksia, 1,5h jonotin että sai hissilipun.
        Ja hissijonossa meni aina noin 15-20min per lasku.
        Hyvä puoli oli että aurinko otti hyvin naamaan, mutta olisin kyllä mielellään lasketellutkin ....
        Että minä äänestän jaloillani ainakin, jonottakoon skiiiiboy missä haluaa:)


      • joka vkl Himoksella
        entinen himos kävijä kirjoitti:

        Samoja kokemuksia, 1,5h jonotin että sai hissilipun.
        Ja hissijonossa meni aina noin 15-20min per lasku.
        Hyvä puoli oli että aurinko otti hyvin naamaan, mutta olisin kyllä mielellään lasketellutkin ....
        Että minä äänestän jaloillani ainakin, jonottakoon skiiiiboy missä haluaa:)

        Olisko kannattanut mennä Pohjois-Himokselle, niin ei olis tarvinnut jonottaa ollenkaan. Mutta kun kaikki haluaa ängetä länsipuolelle väenväkisin. Osta lippu ja laske länteen.


    • 5656565

      Tahkon lippujono pitkänäperjantaina 1 h 45 min ja hissijonot valtavat, "hieman" vois tuohon nettikauppaan panostaa niinkuin mm levi tekee.

    • ensi talvi

      Kiitti vinkeistä, tietää mitä keskuksia karttaa.

    • lajuset

      Eikä enään Rukallekaan. Saimme tarpeeksemme laskemisesta jo 2 päivässä ja olisi pitänyt lasketella viikko? Me hölmönä ostimme suoraan 4 päivälle liput, jotta ei tarvitse joka päivä jonottaa hissilippuja. ei olisi pitänyt tehdä niin vaan kuitenkin ostaa aina päivälippuja. Perheemme ei varsinaisesti pidä hiihtämisestä, joten se ei oikein meitä auttanut vaikka murtsikkaa rukalla onkin varmaan mukavaa harrastaa. Ravintolaan oli tarkoitus mennä edes yhtenä iltana. Hinnat olivat senverran päätä huimaavia, että pitkään mietimme tyydymmekö joka ilta tekemään omat murkinat mökillä. Lehtipihvi annos 24€!! Kuitenkin käytiin syömässä Rukahovi nimisessä ravintolassa. Yleisesti Ruoissa oli hyvin makua ja annoksen koot olivat riittävät meille. Kun tuli laskun aika, menin vessaan piiloon siksi aikaa että mieheni kuittaisi tuon ällistyttävän laskun joka meiltä neljältä maksoi 245€. Siihen sisältyi alkuruoat, pääruoat mutta ei jälkiruokia syöty koska olisi tullut meille liian kalliiksi. Lapset joivat limua ja minä mieheni kanssa otettiin mahdollisimman edullinen punaviinipullo. Palataan takaisin siihen mitä kaikkea Rukalla voikaan harrastaa, sillä meillä tekemisen puute tuli vastaan jo toisena päivänä. Kävimme kolmantena päivänä kylpylässä Kuusamon Tropiikissa, sielläkin oli todella kallista.. Paikasta jäi kuva kuin meitä ei olisi huomioitu riittävästi. Ainiin ja mikä oli merkille pantavaa on miten Ulkomaalaiset nämä Venäläiset huomioidaan paljon "arvostetummin" kuin meitä tavan suomalaisia lapsiperheitä. Hävytöntä, ei kiitos enään siis Rukalle ja en voi suositella ainakaan lapsiperheille. Myös merkille laitoin kuinka nuoriso örveltää päiväsaikaankin ja pitävät kovaa meteliä rinneravintolassa. Emme siis pitäneet Rukasta. Jakakaa muutkin kokemuksianne missä olette olleet ja oletteko viihtyneet, mitä jäitte kaipaamaan? Meillä jäi vähän kaikkea puuttumaan, pääpiirteittäin meidän kohdalle tuli tekemisen puute Rukalla, ja rinteet olivat senverran nopeasti laskettu läpi ettei niissä oikein ollut enään mieli lasketella.

      • halvallakin syö

        Just tuommonen se Ruka on. Kerran on oltu, eikä tartte toista kertaa mennä. Levi sairastaa samaa tautia. Ja toki tartuntoja on muillakin. Me on tykätty Ylläksestä, Sieltä vielä löytyy omaakin rauhaa sekä laduilta, että rinteistä. Mutta kallista on ravintolaruoka sielläkin. Jonkun pizzan saa kohtuurahalla, muu maksaa maltaita. Siispä onkin tapana tuoda mukanaan omia valmiita ruokia ja Lidlin sapuskoita. Ovat maukkaaampia kuin ravintolan muusit. Vain alkon tuotteet ostetaan paikan päältä. Niissä ei ole ylihinnoittelua Lapissakaan.


    • koitamme parantaa

      Himos tekee kaikkensa, henkilökuntaa on kuitenkin pakko lomauttaa talvellakin sesonkiaikana, koska palkat on suurin kustannus.

    • määkuitenkin

      Pääsiäisenä Tahkolla ei tarvinnut jonottaa lippuja kun kävi hakemassa ne jo
      edellisenä iltana. Lipunmyynti auki muistaaksi klo23 asti.
      Aamusta mäkeen niin sai laskea ilman jonotusta puoleen päivään asti.

    • Valtava haave

      niinhän se on että sesonkiaikoihin kannattaa vältää turisti rysiä, mutta eipä ole ruuhkaa tammikuisena arkiiltana himoksella, melkein pelottaa on sen verran aavemainen tunnelma.

      • ei ikuna enää

        eihän siellä silloin ole kuin osa rinteistä avoinna, silti samat hinnat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      300
      1040
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      61
      857
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      76
      825
    4. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      69
      712
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      691
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      39
      668
    7. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      34
      577
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      43
      570
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      507
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      40
      505
    Aihe