Osaisiko joku kertoa, miten Vappua vietetän Azoreilla? Ai vietetäänkö ylipäätään? Löytyiskö jostain lisätietoa millaisia tapahtumia on Sao Miguelin saarella Vapun aikaan?
Vappu Azoreilla
2
569
Vastaukset
- yxtoin
Toissa vuonna oltiin vapun aikohin Ponta Delgadassa. Eipä sitä hirveesti siellä huomannut, ei ollut sillon isompia juhlia. Neilikkavallankumouksen (25.4) vuosipäivänä oli enemmän tapahtumia.
Suositan vierailua nettisivuillani osastossa "Azoreilla tapahtuu". Nettisivuni löytyvät näpäyttämällä nimimerkkiäni tai haulla. Tämä kalenteri ei ole suinkaan täydellinen eikä pyri sellainen olemaankaan, mutta joitakin tärkeimpiä tapahtumia sieltä löytyy. Toukokuun alun merkittävin tapahtuma Ponta Delgadassa tänä vuonna on Santo Cristo -juhlat, joista on kerrottu sivuillani melko yksityiskohtaisesti. Ponta Delgadan kulttuuritapahtumat pidetään pääasiallisesti Teatro Micaelense(ssa), Coliseu Micaelense(ssa) ja Portas do Mar(in) satamakeskuksessa. Nämä kaikki löytyvät haulla.
Vappu on Portugalissa kansallinen juhlapyhä. Suomalaista vapputunnelmaa Ponta Delgadasta ei tosin löydy. Vappuna saattaa olla pienimuotoista ohjelmaa iltapäivällä Ponta Delgadan pääkirkon edessä olevalla aukiolla. Samalla aukiolla vapusta kertova satiiriset maio-hahmot. Erään ammattiyhdistyksen väki on kokoontunut aikaisempina vuosina Campo de São Franciscon aukiolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2131732Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1411455- 761283
- 541173
- 741075
- 109999
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55970Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla7963Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53880- 82850